Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте!
Преди два месеца закупих втора ръка гореспоменатото комби и като цяло съм доволен. Проблема е, че по време на работа показва грешка Е10, като в зависимост от програмите това се случва от един до 3 пъти. От упътването става ясно, че проблемът е свързан с водоснабдяването на пералнята. Направих задължителния кофа-тест и в рамките на една минута маркучът напълни около 5-6 литра. Това, което ми направи впечатление е, че пералнята пълни вода много бавно - а и след прочитане на упътването става ясно, че тази грешка се вдига, когато пералнята не е успяла да осигури необходимото количество вода в рамките на 10 минути. Вкарах машината в сервизен режим и това, което ми направи впечатление е, че при изкарано чекмедже за прах и омекотител притока на вода е много малък - тече "зорлем". Премих цялата секция за перилния препарат против котлен камък но без успех. Тъй като релетата на входа работят(три на брой) успях да намеря сервизна документация за програматора на пералнята и там пишеше, че стойността им трябва да е 3.8 килоома. Измерих ги, двата бяха 4 и единия 5. Смених ги, но да си призная използвах побългаряване - взех тройка от друга пералня, която няма дебитомер на входа(предполагам е такова, една малка платчица, която обгръща входа на релетата) и при тестване на пералнята в сервизен режим всичко тръгна прекрасно - водата в отсека за перилен препарат имаше налягане, пуснах 4-5 пранета и всичко беше перфектно. Но след това ... отново същия филм - пералнята започна да дава грешки Е10 и да се налага човек да бди над нея докато работи(споменах ли, че замерих резервната част, която смених и всички релета бяха със стойност 3,8 кОма?).И пак да спомена - релетата които взех не са еквивалентни на оригиналната част - тя струва в сервиза на АЕГ 180 лева и ми се стори безбожна като цена. Взех използвана за 20 лева. Има и конструктивна разлика между двата - в оригиналния на входа има нещо като перка, а в другия е по-скоро като клапан.
Това, което ми прави впечатление е, че пералнята пълни 1/4 от центрофугата с вода, а в упътването е упоменато, че е твърде възможно да не се види въобще вода(пресостат?!?).
Та, това беше като интро, а сега имам няколко въпроса към всички, които са имали подобно ядове с подобни по-модерни джаджи:
- Поради спецификата на кухнята ми се наложи да купя нов маркуч за водоподаването. Старият беше с аквастоп система, а новия, който сложих е съвсем нормален. Да не би проблемът да е от там? Не виждам никаква логика, но ... не питай старило а патило ...
- Маркучите за водата и отходните води са пуснати по земята, канала е на ниво 45 см. а крана за водоснабдяването е на около 50 см. Да не би там да е проблема? По схема уж трябва да са във въздуха. Пак казвам, не виждам логика но ... знам ли?
Иначе като цяло електроуреда е страхотен.
Ако имате и други предложения ще се радвам да споделите!
nikolovvd - майстор
Ако можеш изкарай маркуча на изходящата вода и на нивото на канала - 45 см. сложи някаква туба за вода и виж дали не изтича вода докато пералнята се пълни. Имал съм подобен случай, но с по-проста пералня, която допълва с вода, когато нивото спадне. Тогава закалих маркуча за изходящата вода за една скоба на горния край на пералнята и нещата се стабилизираха.
MamaMy - майстор
Не викай релета на електро вентлите за водата, че сега ще ти скочат колегите! Маркуча който си сложил със сигурност е с по-малък диаметър, но би трябвало да стига освен ако не си попаднал на съвсем менте. Погледни на входа на пералнята където се навива маркуча трябва да има цедка. Обикновено се набива с песъчинки и боклуци и пада дебита!
Благодаря за отговорите на всички. Оказа се, че отначало съм дал грешна информация. Маркучът за отходната вода беше свързан на 41 сантиметра, а не 45(позиция 1). Вързах го на позиция 2. Притока на вода е от позиция 3.
Това, което ми направи впечатление на магнитния вентил е, че показаният отвор на снимка 2 не пускаше почти никаква вода в пералнята. Дебитът беше нищожен. При другия вентил нещата не бяха така и дебита беше нормален, въпреки гуменото уплътнение. Избуших това уплътнение, което беше причината за намаления дебит през този електромагнитен вентил, пуснах една пералня плюс сушилня и за сега е шест точки. Ако има проблеми за напред ще споделя. За сега :partyman: ! А дали проблемът е бил в това, че маркучът е бил по-ниско или заради ниския дебит през електромагнитния вентил ... само Бог знае ;). Ако има проблеми ще пиша.

Прикачен файл

mivka.jpg Снимка 1

Прикачен файл

20161023_175628.jpg Снимка 2
Такаааа ... понеже не обичам да оставям постовете си недовършени ще споделя какъв се оказа проблемът. Благодаря на тези, които се опитаха да ми помогнат и смятам, че го заслужават.
Първо да започна от това, че намерих чисто нов електромагнитен вентил за малко пари и реших да го сменя да видя какво ще се случи. Ефект - нулев! В пристъп на отчаяние взех един маркуч, изведох го от единият извод на вентила към мивката, пуснах пералнята в сервизен режим за да видя как ще се държи, отворих вентила и резултатът беше плачевен - дебитът беше нищожен. Откачих буксата от програматора към вентила и подадох директно 220 волта на релето - същата работа - много слаб дебит.
Още в първия ми пост споменах, че дебитът от чешмата беше приличен. Определено нещо не се връзваше в цялата картинка. Забавих се с отговора, защото мина известно време откакто успях да намеря манометър под наем да видя налягането на водата във водопреносната мрежа. Измерих това на входа на пералнята и там беше ключът от бараката - 2,1 бара! Нормалното в чешмата - 4 бара! Въпреки, че изглеждаше в ред и имаше дебит, очевидно кранът не отваряше напълно. Смених крана на пералнята и всичко заспа! Имах само малко ядове с резбата, защото блокът е 74-та година но това е друга бира.
Извод - кофа-тестът е само ориентировъчен. Може да помогне, ако визуално няма дебит или чешмата "пишка". Пробвах следният пример за по-точен тест, и мисля, че това е правилното ако човек няма манометър под ръка - взема се кофа и се отваря кранът за 30 секунди и се гледа колко литра има в кофата. После същото се повтаря и с чешмата. При теста с чешмата количеството е повече се сменя крана!!! Защото, предполагам, самите клапани си имат някакво гранично налягане, на която отварят и ако то е около два бара е нормално пералнята да действа така. Та, благодаря на всички и се надявам това да помогне на някой!
Duke_BG - специалист
още нешо - на входа на клапана има цедка - вади се с гарги
добре е да започвате с нея :)

Тема "Комбинирана пералня и сушилня АЕГ Лавамат Турбо 14850А - Проблем с водоснабдяването" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: