• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Sevdo2000 - напреднал
:) Забавно. Ами как да ти кажа. Примерно като извадих дрехите, и завъртях барабана за проба, ми се допря пръста до още мокрия маншон при вратата, и така изскърца, от триенето на пръста по маншона (иначе барабана не издава звук от въртенето) както примерно с пръст по мокра, супер чиста чиния ... е такова скърцане, и то кратковременно. Примерно като излиза от резонанс при центрофугата. Просто досега не го е правила. Някога така ми прискърцваха по дупките леко амортисьорите на колата (така съм чувал че прискърцват на рали-автомобилите при големи натоварвания), и то не винаги, та си мисля че може и да е от някой амортисьор, ама така си я карах колата още 5 години, тая пералня ако изкара още 5 години ...

П.П. Е аз видях, че е от около година, ама си мислех, по същото време сме ги взели, на мен сега ми дойде доя "дефект" на него по - рано ако е оцеляла, дано да види да отговори, да видя навреме какво да правя.
zdravcho - специалист
В зависимост от дисбаланса при наместването на дрехите и оборотите на барабана, съответно се променят и честотата и амплитудата на вибрациите. От там и различни шумове/скърцане, вибрации, резонанси/ при различните обороти при центрофугиране. Като добавим и факта че амортисьорите и те малко по малко олабват... Майката му е доброто разпределение на дрехите, ама не винаги се получава.
Sevdo2000 - напреднал
Аз нещо друго си мислех. Това е така, но отскоро и перем без омекотител. Преди перяхме нашите дрехи с жената една пералня с омекотител, следващата на детето само с детски прах без, но сигурно е имало още остатъци. После решихме да не слагаме въобще и за нас, пак заради детето. А той е един мазен и маже по един или друг начин маншона. Това скърцане го чух винаги на последна центрофуга, т.е. при предишните две плакнения, има още прах и той не скърца. Дето се вика - пералнята пере до скърцаща чистота :). Дано да е от това. Или олабващи амортисьори - все тая :) Всичко се чупи, а и има гаранция 5 години, не че ще
zdravcho - специалист
А на колко оборота пускате финалната центрофуга. По мои наблюдения на междинните центрофугирания развърта до по-ниски обороти. Високите обороти са само на финалната центрофуга и то последните няколко минути. Може би при по-високите обороти се появява това скърцане.
Sevdo2000 - напреднал
Точно така е но ниски са от последната. Не ги ограничавам и са на максималните - 1000 об./мин. Иначе на междинните са по - слаби, но е факт, че се чува при спиране на последната само - т.е. на по - малко от 100-150 об.
kozl - майстор
Скърцането на окачването може да провериш с клатене на барабана на ръка.
Sevdo2000 - напреднал
Клатя, барабана, въртя го, нищо не се чува. Единствено при спиране на центрофугата и то при спокоен вече барабан със 100-150 об, после спира. После нали почва пак да се върти за изпирането или аз го завъртам на ръка - нищо не се чува, чудя се дали не е нещо от двигателя и свързано с електронното му управление (нали е инверторен) и подава някакви сигнали управлението но не разбирам. То общо взето всичко е супер тихо и може би затова ме дразни тоя шум - то е едно като припискване в синхрон с оборотите - казах, като взе едно плъзгаш пръст по гладка мокра гума. Няма значение, преживява се :) да не става по - зле само.
П.П.
Сега последната центрофуга беше малко по - разбалансирана, и очаквах да се чува по силно свирене, то реално не се чу по - силно а почти не се чуваше от тропането на барабана, отворих кутията за поставяне на праха за пране, реално така има пряка връзка с вътрешността на пералнята, през тръбата - звука не се промени, в смисъл, не се чу по силно присвирване, но като доближих ухото до програматора, като че ли оттам се чуваше по силно. Нещо съм разбъзикал, преди няколко перални променях оборотите в движение на центрофугата, сигурно съм променил нещо. Ще изключа пералнята и от контакта, да се зачистят някакви грешки ако има :).
zz_stefanov - майстор
Това ще да са фрикционните амортисьори. Намалянето на оборотите е рязко и има голямо отклонение на целия казан. Свиркай си докато се счупи. :)
Sevdo2000 - напреднал
Ми ще си свиркам :) в синхрон с пералнята :). Благодаря!
  • 1
  • 2

Тема "Нова пералня ,а скърца !?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: