• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
kozl - майстор
Изображение
Спря да работи помпата. Разглобих я и меря съпротивление на помпата 2,14 мегаома :? Защо така :? Гледам тука в тоя форум има и схема на у-вото, но нещо грешни надписи отдолу. Чини ми се, че Бомбата и нагревателя са разменени. В тая схема има диод на Бомбата :lol: Може би за това съпротивлението е таквоз :? Ма не помня, че мерих няколко пъти та явно не се е случило да обърна сондите.
Обаче като и подадох директно напрежение помпата работи с ток 306 mA. Та явно причината е в управляващата платка, която свалих от машината.
Прикачен файл:
платка Бриел ES38A.jpg
Ето и схема, която надрасках от плетеницата с жици.
Прикачен файл:
Схема BRIEL ES38A.jpg
Схема BRIEL ES38A.jpg (82.13 KиБ) Видяна 4325 пъти
kozl - майстор
Прикачен файл:
Проба платка.jpg
След проверка - тест платката сработи. После и машината.
Ето и схемата на платката
Прикачен файл:
BRIEL S38A_plate.jpg
Понеже нямах SMD резистори и пойнах що имах. Кондензатора беше спукан. Запоих същия размер, но 0,33 мкф.
Напрежението на ценера излезе 4,15 волта. С кондензатор 0,47 мкф излиза 4,3 волта.
nikolovvd - майстор
Видя ли, че имаш скрити заложби и таланти! :wink:
kozl - майстор
Машината пак се повреди.
Този път прекъснал беше R5.
М-у другото забелязх си грешка в обозначението на С5. Кондензатора е 220 мкФ/25 волта.
kozl - майстор
И пак повреда. Пак прекъснати резистори в групата (R2-R4-R8-R17/R3-R5-R9-R18). Обаче си открих грешка в схемата. Поправена схема:
Прикачен файл:
BRIEL S38A_plate.jpg
BRIEL S38A_plate.jpg (97.59 KиБ) Видяна 3535 пъти
Тези резистори са по 100 ома 4 последователно свързани в група. Така пък двете четворки са паралелно свързани и резултата е резистор със съпротивление 200 ома. Аз разпоих групата и сложих 4х200 ома на 1/2W - некакви налични не са за печатен монтаж.
При демонтажа и монтажа се разпаднаха врътките и сега сме с нова кафемашина. За тази ще търся врътки кога време остане, за да възкръсне или............
LazarGanev - "Велик майстор"
kozl написа:
При демонтажа и монтажа се разпаднаха врътките и сега сме с нова кафемашина.
Тъкмо и аз това щях да препоръчам. Каква си взе?
kozl - майстор
Delonghi по-тясна от предишната. По-малко място заема. Може да се регулира "дължината" на кафето, обаче с електронна памет. Като задържиш бутона и запомня колко време е бил задържан. Следващите порции са с такова време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не само туй - не прави ли и по-добро кафе? И аз съм с тази марка :)
kozl - майстор
Повече крем (пяна), по-ситни са отворите на цедката, следователно по-прецедено. Определено ни харесва повече кафето от Делонгито. А я харесахме заради размера и функциите за дозиране.
На Бриелото се запушваха отворите на цедката от кафе, домашно смляно на мелачка тип бързообортен ротационен нож. Поради липса на части (на бриелото цедката е рзглобяема и подменяема към канчето за ръкохватката) след запушване съм я отпушвал с игла. Така забравихме за домашната мелачка и купуваме мляно кафе.
И понеже темата е за Бриел, ето цедката:
Прикачен файл:
Цедка на БРИЕЛ.jpg
Липсва "О" уплътнителния пръстен де произвежда пяната щото се разпадна. И такъв пръстен не намерих по резервните части и сложих два един над друг от комплектите, но така се влоши пяната.
Да липсата на резервните части ме отказа и от дъртата кола.
lyubohar - майстор
Мисля,че крема-пяната зависи от една пишка на дъното на ръкохватката.
Поне в 2 от машините ми е така.При твоята явно е тази разпаднала се гума.
На сегашната ми GAGGIA цедките-2 на брой-в ръкохватката и над нея постоянно се запушват.
Ползвам фабрично смляно кафе.
Изчиствам ги с нагряване на котлона.Всичко изгаря и пада.
Първоначално пробвах и аз с игла,но се изпонабодох.
Гагята не загрява добре кафето.Така и не разбрах причината.
Най добро кафе ми прави машината на дъщеря ми в Испания-Електролукс.
Безотказна при доста тормоз.
Прикачен файл:
399861596.electrolux-eea-255.jpg
399861596.electrolux-eea-255.jpg (26.9 KиБ) Видяна 3470 пъти
Следващата ще е такава.
  • 1
  • 2

Тема "Кафемашина BRIEL ES38A" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: