• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
kozl - майстор
Случвало ми се е да приемам рекламации точно с разменени тръби на радиаторите. Но в обектите, които в които съм бил схемата на тръбите винаги е била лъчева от колекторна кутия до радиатор и в този случай грешките се поправят в кутията. От как влезнаха в употреба цветните шлауси грешки нема.
И за сгрешените радиатори при моята проверка си бяха студени, а собствениците обясняваха как понякога загрявали. От обезвъздушителите източих някой литър и то си пролича по коя тръба тръгна топлото.
Не знам какви мръсотии е промил Георгиев от инсталацията, но знам, че чистата вода е много по-способна от ръждивата в корозията на металите. За това смяната на водата е вредна. По добре филтър и честа промивка на филтъра.
Освен това си мисля, че като се затворат кранчетата на радиаторите и се остави само един радиатор и няма байпаси, помпата все ще преотдолее конвекцията та да пробута топла вода през радиатора и той да загрее.
Четейки обясненията на питащия аз и сега съм под съмнение, че е открил причината, на дано да е така.
Georgi.Georgiev - помощник
Четейки обясненията на питащия аз и сега съм под съмнение, че е открил причината, на дано да е така.
Колега системата вече си работи правилно без да намалям някое кранче че да върти на другия факт е че всичко е наред и работи. топлината драстично се усеща
Азазел - помощник
Здравейте! Защо е правило, че топлата вода трябва да влиза горе в радиатора? Ако е обратно? Логически; ако топлото влиза от долу, по естествен път (и не само) ще започне да се изкачва нагоре и би трябвало да затопля радиатора по-пълноценно! Бъркам ли и ако една система е свързана по този начин, грешно ли е и защо?
:?
ESPACE - майстор
Бъркаш естествено. Ако искаш наполовина топъл радиатор вържи топлата тръба долу а студената горе.

Нещо такова се получава

Прикачен файл

2017-10-13_120958.jpg
2017-10-13_120958.jpg (20.46 KиБ) Видяна 3073 пъти
шоп - майстор
Азазел написа:
Защо е правило, че топлата вода трябва да влиза горе в радиатора? Ако е обратно? Логически; ако топлото влиза от долу, по естествен път (и не само) ще започне да се изкачва нагоре и би трябвало да затопля радиатора по-пълноценно! Бъркам ли и ако една система е свързана по този начин, грешно ли е и защо?
:?
Не бъркаш, има такова свързване и за мен то е най-доброто. Само да уточним , че и студената вода излиза от долният край на радиатора:-)

Разновидност на свързване долу/долу е еднотръбната ленинградска система, която обаче като + има и -
Азазел - помощник
Само да спомена резултатът от обръщане на (+ и -) :) ,по съвет на ESPACE. Логиката, (която е в основата на всичко) явно ме е подвела, или пропускам нещо, но след размяна но потока- от топло долу, на топло горе, диагоналното греене на радиатора се превърна в еднакво "изпичане" направо! :finga: Разликата в градусите в различните краища на радиатора е 4-5 ℃. Все едно минаваш покрай огнище. :prayer:
Hoвoceлckи - майстор
шоп написа:
... Разновидност на свързване долу/долу е ...
... фактически и всеки (за по-резбираемо хоризонтален) бойлер. Малко "косвено", но общо взето - аналогично.
Gambasa - помощник
Здравейте, също имам проблем с 2 алуминиеви радиатора 15 и 16 елемента. Загряват само отгоре и последните няколко ребра до изходната тръба целите. Топлата вода си влиза отгоре на всички радиатори. Проверено!
Системата е отворена. Камина 24 + 6 кв на твърдо гориво, разширител на най-високата точка 16 литра.
Има четири клона.
Първи(проблема е на него) най-отдалечен защото отива до друга сграда на около 10м
Има последователно свързани 5 радиатора
Тръбата от камината до радиатори 1 и 2 е ф32 на входа на радиаторите ф25 до 3 и 4 е ф25, а до 5 е ф20. Радиатор 1 е ал.16 глидера и при него проблема е най голям. 2 и 3 са стоманени(панелни) работят отлично 4 е ал.12 глидера работи добре и 5 отново ал.15 елемента, също като 1 не загрява добре от средата надолу. Всички радиатори са по 50см високи.Помпата работи на първа скорост.
Втори - бойлер
Трети - 2 радиатора по 120см стоманени само единият се ползва
Четвърти - лира.
Няма проблем с останалите клонове.
Пробвах да спра всички останали радиатори, без 1 и 5, имаше подобрение, но не беше значително. Имам автоматични обезвъздушители и въпреки това обезвъдуших и ръчно, без резултат.
Преди да направя преоразмеряване на тръбите на клон 1 всичко беше с ф16 и само 3 радиатора, като вместо алуминиевият на позиция 1 имах стоманен 2метра и работеше доста по добре от алуминиевият.
ESPACE - майстор
вт дек 15, 2020 1:55 pmGambasa написа:
Загряват само отгоре и последните няколко ребра до изходната тръба целите. Топлата вода си влиза отгоре на всички радиатори. Проверено!
Проверете отново. И автора на тази тема беше "проверявал".
Gambasa - помощник
Проверете отново. И автора на тази тема беше "проверявал".
[/quote]

Проверих. Друг е проблема. Възможно ли е радиатора да е запушен вътре?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Наполовина студени радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: