Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Светлинис - специалист
Експертът ме ориентира към около 100 лв. без никаква гаранция за ремонта. За нова ... не зная. Ще пробвам сам. Благодаря zz_stefanov, а какво значи "Първо отделяш ваната на платката от лицевия панел, после чоплиш отзад и отпред ..."
...
Да, отделях лицевия панел, но и неговата платка е ...
...
Ааа точно така, неговата платка НЕ Е залята със силикон. Ето и мястото - точно където е имало постоянно загряване - черното - Там ще отворя през пластмасата. Хирургия
Но не сега.
Благодаря.

Прикачен файл

20161217_024758~2.jpg
AAsat - специалист
Експерта, който е искал 100лв. го смени.
С Дремел с тънко дискче се срязва внимателно пластмасата зад повредените елементи, така че като се отстрани парчето да се получи отвор през който да се работи. Не бива да се влиза дълбоко за да не се повреди платката. Срязаното парче се отстранява с плоска отверка, Силикона се премахва механично Така може да се смени повредения кондензатор.
Дали само той е повреден е друг въпрос.Ако имаш късмет може и да е само той. Добре е да се направи доколкото е възможно някаква диагностика и на другите елементи в захранването. След като се смени това, каквото се предполага че е повредено може да се пусне тази платка заедно с лицевата - тя няма да тръгне така както ако е на пералнята но все трябва да светне нещо адекватно. Пускането е добре да е през последователна лампа.
Не се получава особено красиво, но не е страшно. Правил съм процедурата 2-3 пъти. В единия случай със сигурност беше повреден само кондензатора.
Не че не може да опиташ да се оправиш самостоятелно, но ако заниманията ти не са в подобна област принципно е по-добре работата да се свърши от някой, който се занимава с подобни неща. В края на краищата добре е вски да си върши неговата работа и да си получава съответното заплащане ( приемливо и за двете старни, ако е възможно ) за да вървят нещата.
hidrazin - майстор
Реално погледнато това дето е повредено е захранването, което осигурява само две захранващи напрежения - +5V и +12V
Има възможност да се провери дали останалата част е още жива като се захрани например от някое захранване на комп.
Обаче не ми се вярва при такава повреда да има и други поражения.
Аз бих сменил без да се замислям и TNY266PN - все пак няма и 3 кинта.
TNY266PN
Обаче все пак трябва да имаш достъп до задната страна със спойките... :-D
В краен случай, ако например нещо се е случило с импулсния траф, може да се присади друго захранване.
За да ти е по-лесно ето ти и схемата на захранването.
Прикачен файл:
Power Samsung.jpg
Power Samsung.jpg (92.56 KиБ) Видяна 2872 пъти
:partyman:
Светлинис - специалист
Много благодаря за съветите. Наистина ме ориентирате. AAsat
Отворих внимателно пластмасата, стигнах до задната страна и успях да почистя (доколкото може) силикона. Имам едно далечно електротехническо образование, понякога го използвам...
Когато трябва си плащам за неща, които не мога да направя лесно сам и са далече от възможностите ми, но в случая с ваша помощ се надявам да се справя с предизвикателството на домашната електроника.
Благодаря за схемата на hidrazin. При първото свободно време ще се отчета за действията. Разбрах, че форумът е повече от образование. До скоро.
Duke_BG - специалист
а защо въобще си играеш да режеш ?
режеш самия кондензатор със секачки и му измъкваш краката от корпуса така че да останат на платката
после заповяваш новия кондензатор към краката на стария
заливаш със силикон после и си готов.

с трафчето обаче нещата са по-трудни
hidrazin - майстор
Защото платката е едностранна. Тук метода с откъсването на кондензатора не е за препоръчване.
Краката остават на платката, но при опит да се запои нов кондензатор останалите малки крачета от стария може да се разпоят от нагряването.
Този метод е по-подходящ за двуслойни и многослойни платки - като например дъната при комповете.
Там многото пътечки бързо дърпат температурата и не се стига до разпояване.
И за какво трафче говориш?
По-скоро за подмяната на интегралката...
:partyman:
Duke_BG - специалист
за това зеленото до надутия кондензатор
hidrazin - майстор
И за къв чеп да го сваля? То ако е заминало, пак няма смисъл да се сваля.
Горе съм писал защо...
:partyman:
Светлинис - специалист
Здравейте,
По различни причини пералнята прекара в тишина цялото това време, за което нямах възможност да довърша започнатото. Естествено все още изплащаме новата, но "Самсунг"-ът остана и ако успеем да го подкараме ще отиде безплатно при един човек, който се нуждае, а няма възможност.
Затова ви моля да ме извините за паузата от началото на годината, но ми се иска да завършим делото.
Сега по същество - добрах се до задната страна на платката, смених кондензатора, който бе гръмнал, смених и TNY, но след включването не се случи очакваното тръгване. Т.е не светна нищо.
Според измерванията трансформаторчето имаше прекъсната намотка и сега, както казва Хидразин - дали да "присадим" ново?
hidrazin написа:
В краен случай, ако например нещо се е случило с импулсния траф, може да се присади друго захранване.
Да ме насочите, ако може, че ме притискат, защото старата пералня вече пречи "на цветята". Ако не става #-o ще си замине, но ни се иска да можем да я подарим на човека.
Благодаря.
vlax - майстор
Направи първо това и ако тръгне после пак ще говорим
hidrazin написа:
Реално погледнато това дето е повредено е захранването, което осигурява само две захранващи напрежения - +5V и +12V
Има възможност да се провери дали останалата част е още жива като се захрани например от някое захранване на комп.

Тема "Електроника на пералня Самсунг - смяна на елементи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: