Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
BillyJ - напреднал
Здравейте,

Много моля за помощ/съвет.
Преди да „постна“ прочетох всички теми за теч от тераса/горен етаж и т.н....имам план, който ще споделя тук и ще съм благодарен ако някой запознат с подобни проблеми ми потвърди дали правилно съм се ориентирал и даде допълнителни насоки как да подходя и реша проблема.

Детайлите (които се сещам към момента и споделям):
1. Става дума за теч в кухнята на апартамент намиращ се на 4ти етаж.
2. Теча представлава петно ~ 100см/40см с капки по дължината си и е на тавана на кухнята.
3. Появава се след силен дъжд (миналата година, в малко по малък размер и мерки не бяха взети) или разтопяване на сняг (13.01.2017).
4. Над кухнята ми има тераса на горния апартамент/ателие, която е открита (т.е дъжд/сняг всичко се излива на пода и, който е с плочки). Има си сифон/воронка, което изглежда „читава“ на външен оглед. Не е отваряна решетката и.
5. Блока е тухлен, 1995г., София
Заб.: Моля питайте ако нещо друго трябва да поясня...

Почти съм убеден, че проблема е от воронката или тръбата свързана с нея. Т.к. се появява при силен дъжд/сняг, ми изглежда че сифона и тръбата свързана с него не може да се справи с дебита на водата. Може да има и запушване, но ми се иска да потвърдя, че няма и друг проблем паралелно (например спукана в бетона тръба или нещо от рода)...т.е. да отпушим, шпакловам и боядисам и другата зима същата „греда“

Съседа от горе, въпреки че не изглежда много „ентусиазиран“ е готов да съдейства, стига да го убедя какъв/каде е проблема (сифон/тръба...друго място и т.н.)

Сега и плана, който имам и моля за корекции/съвети:

Стъпка 1: Купувам оцветител за латекс, разтварям в кофа с вода и изливам в сифона и се надявам петното да се оцвети. Ако има значение, мисля да излея 3-4 литра и след 2 часа пак 3-4 литра. Чакам един ден.
В тази връзка, моля посъветвйте ме:
А) Колко оцветител да купя и разтворя: 200мл/400мл. или повече на 8 литра вода?
Б) Кога да направим теста: сега при минусови температури или изчакаме положителни такива (т.к. се притеснявам, че ако са минусови, може да има „замръзвания“/лед, който да „блокират“ цветната вода и да не получим резултат :? ..мои мисли....)?

Стъпка 2: Ако няма резултат с „оцветяването“, да ангажирам фирма за Инфрачервената термография/FLIR анализ.
Тук, моля за съвет/инфо свързао с:
А) Добра ли е идеята...има ли смисъл и може ли да се разчита на ясен и точен резултат (както казах, мога да разчитам на съседа при положение, че е ясен източника на проблема)?
Б) Моля за координати на такава НАДЕЖНА и квалифицирана фирма в София (може на лични)?

Ами това е за сега...спирам, т.к. установих, че стана дълго/досадно за четене, за което се извинявам но исках да бъда максимално подробен от самото начало.

Ако не съм „постнал“ темата в правилния форум, моля модераторите да я преместят.

Благодаря предварително на всички отзовали се на апела ми.
zdravcho - специалист
А петното което ти се появява на тавана близо ли е до тръбата и воронката? Терасата на комшията ти има ли добър и правилен наклон за да се оттича водата? Да не прави локва някъде и да си седи така. Може да има фуга между и под плочките от където да се процежда водата. Същия проблем имат едни познати на къщата си - тавана на стаята под голямата тераса отгоре, 2 зими става на юфка. Само дето няма тръби и воронки, а водата се оттича към края на терасата и на двора, но явно през фуги между плочките се процежда вода, през плочата и отдолу. Не ми се вярва тръбата да не може да се справи с дебита(освен ако не е запушена). Ако вси пак проблема е от нея, е по-вероятно от пукнатина или фуга. Може да на правиш и друг тест без боя - наливате доста вода, с маркуча ако може само във тръбата и гледате после за теч/мокро. После запушвате воронката, така че на не може да се изтича водата и понаводнявате терасата и пак гледаш за мокро
preslav - майстор
Може ли уточняващ въпрос?
Терасата на комшията е над кухнята ти или над твоята тераса?
Имах подобен проблем с комшийката под мен - предупредих я да не си изнася апартамента под моята тераса - нямам намерение да я остъклявам. Не ме послуша и си изнесе стаите под терасата ми, спечели сумарно 10-15 квадрата и доста повече главоболия. С цялата си наглост дойде да ми бучи, че нямало да МИ слага теракот на терасата - естествено я изгоних и и препоръчах да отиде на общоприетото място за оплакване (арменския поп).
Та ако твоят случай е същият запряташ ръкави, къртиш, правиш хидроизолация, възстановяваш поразиите и се кръстиш да не текне отново и да не е за много пари, че всичко ще е за твоя сметка!
Последна промяна от preslav на вт яну 17, 2017 7:43 pm, променено общо 1 път.
kozl - майстор
preslav написа:
Може ли уточняващ въпрос?
Терасата на комшията е на да кухнята ти или над твоята тераса?
Имах подобен проблем с комшийката под мен - предупредих я да не си изнася апартамента под моята тераса - нямам намерение да я остъклявам. Не ме послуша и си изнесе стаите под терасата ми, спечели сумарно 10-15 квадрата и доста повече главоболия. С цялата си наглост дойде да ми бучи, че нямало да МИ слага теракот на терасата - естествено я изгоних и и препоръчах да отиде на общоприетото място за оплакване (арменския поп).
Та ако твоят случай е същият запряташ ръкави, къртиш, правиш хидроизолация, възстановяваш поразиите и се кръстиш да не текне отново и да не е за много пари, че всичко ще е за твоя сметка!
Дали е такъв или не случаят, терасите, които нямат покрив над тях, и независимо дали под тях има или не топло помещение са си покрив и трябва да са изолирани по всички правила за покрив. Обаче на практика се оказва, че точно при терасите се подценяват елементите на хидроизолацията, поради други компромиси и се получават язви с течове.
Моя съвет от базата на достатъчно случаи в строителството е - поликарбонатен покрив над терасата без покрив.
При терасите без покрив, проблеми има и в изпълнението на дограмата и нейните дренажи, които често биват запушвани. Как е детайла на връзката хидроизолация - дограма? Наклоните на канала, често са малки или ич ги нема, а това е предпоставка за запушване или замръзване. Вероятно и за подгряване не е мислено. Как е връзката на хидроизолацията със сифона/воронката? И там се допускат компромиси, през които после тече. Есенно време си требе чистене от листа иначе запушване и завирваане при дъжд. И т.н. та така до извода - покрив над терасата. И аз имах проблеми в апартамента на сина със собствената му тераса, но вече е с покрив. Сега след 9 години от приемането на сградата се появи теч от горната тераса без покрив и съответно почна финансовата разправия. Щото това е хем покрив, хем използваем покрив (тераса) и не е ясно ремонта кой и колко плаща.
BillyJ - напреднал
Здравейте Gents,

Много благодаря за идеите.

@ zdravcho:
1. „близо ли е до тръбата и воронката“ – чисто визуална преценка....като че ли е на около 1.5-2 метра разстояние
2. Супер за идеята „наливате доста вода, с маркуча ако може само във тръбата и гледате после за теч/мокро. После запушвате воронката, така че на не може да се изтича водата и понаводнявате терасата и пак гледаш за мокро“....според мен май наистина проблема е наклон/ниско място където се събира „локва“ и пропуска от там.
Ще го изтестваме веднага след снеговете [-o<

@ preslav:
Над кухнята ми е, т.е. тавана на моята кухня е под на терасата му
zdravcho - специалист
BillyJ написа:
@ preslav:
Над кухнята ми е, т.е. тавана на моята кухня е под на терасата му
И това е така по проект на сградата, а не някакви допълнителни преустройства? Ако е така ти нямаш вина, че изпълнителя не е изпълнил хидроизолацията както трябва. Да му търсите отговорност за това не знам дали има смисъл. Най-добре ще е ако със съседа ти се разберете да си разделите разходите.
Имай предвид, че мястото където евентуално пропускат плочките, и където при теб избива влагата може и да не са едно под друго, ами да се разминават, защото неведоми са пътищата водни...
Монтажник - специалист
Както е казал колегата , лека конструкция + поликарбонат 16мм. и всички са доволни.Като дойде времето може да мепоканите за оглед и оферта ;)
BillyJ - напреднал
zdravcho написа:
И това е така по проект на сградата, а не някакви допълнителни преустройства? ...
Да, така е по проект. Иначе мисля и съседа е правил ремонт на тази тераса...т.е. не от изпълнителя...може би неговия "майстор" като е слагал замазката и плочките на терасата се е "и....на метеното"
За разходите мисля ще се разберем. Той спомена че има и някаква подходяща застраховка...
За сега концентрацията и усилията са да идентифицираме мястото.
kozl - майстор
И какво ще откриете, като не сте наясно какво търсите.
Какъв тип е хидроизолацията?
Обръщане към бордове - колко е високо?
Как е изолирана дограмата към хидроизолацията?
Как са изолирани сифони/воронки на терасите към хидроизолацията?
Какви са тръбите на канала, колко са дълги и с какви наклони и имат ли подгряване?
lyubohar - майстор
Какъвто и да е бил проекта в края на краищата изпълнителя е виновен.
При мен беше същото-две тераски в/у стаите на долния етаж.
Широки към 75см.Хидро изолация широка 100см.
Сутринта им показах на майсторите как да я подгънат (без да режат) по ъглите.Борд около 12см.
На обяд отивам-довършват втората-сгънали на две изолацията и заливат.
Разбира се веднага протече в комшиите.А те веднага в общината-жалба.
Това ми коства остъкляване,покриване и нерви.
Та и при Вас е подобен случая.
Живота ми е съкратен с поне 10 год. от некадърници.

Тема "Идентифициране причината/мястото на теч!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: