• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
infomar
Преди около две години старата сушилня за дрехи SIEMENS WTXL 2511, една прекрасна сутрин след три години безпроблемна работа (купена на старо за стотина лева) внезапно упорито отказа да се включи. След пресмятане цена транспорт носене и връщане от ремонт, се оказа, че е по-добре да си купя нова... а тази отиде в склад номер 4 за събиране прах.

Тази сутрин като набелязвах задачките за деня я загледах и се замислих дали нещо може да стане от нея.

Вариант 1: Да се отремонтира.
Повредата и е, че не се включва в тока. По кабела идва захранване вътре в нея, но след натискане на бутона ON/OFF никакъв шемет за реакция от нейна страна. Бях я разглобявал да видя дали има някакъв предпазител който да е изгорял, но не намерих такъв колкото и внимателно да оглеждах. Предполагам, че може би има някакви датчици за нещо си в нея и някой от тях може да се е включил и да е в момент на изчакване, но не знам къде се намират.
Ако някой разполага с принципна или детайлна схема за нея, моля да я сподели, за да се опитам да проверя или да разбера къде какво да меря. Инак така е направена, че с гледане колкото и да се напъвам не мога да схвана какъв саморемонт мога да и направя.

Вариант 2: Да използвам някой части от нея за нещо... но не се сещам кои и за какво. Има някакъв "кондензер" ама дали е здрав и за какво може да се ползва... :?

Вариант 3: преместване в склад 5 - селското бунище, или изнасяне пред къщата и някой през нощта дано да я открадне и ме освободи от присъствието и :partyman:
ESPACE - майстор
Има и вариант да я отвориш, да направиш детайлни снимки и тогава съм сигурен, че ще получиш насоки за ремонта. Повреди от типа "нищо не свети и не работи" в най-общия случай се ремонтират по-лесно.
infomar
ESPACE написа:
Има и вариант да я отвориш, да направиш детайлни снимки и тогава съм сигурен, че ще получиш насоки за ремонта. Повреди от типа "нищо не свети и не работи" в най-общия случай се ремонтират по-лесно.
Днес ще направя, може и да има надежда да се възстанови.
infomar
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
На двата кабела които излизат от кафявата букса има ток, но къде отиват... не знам.

Изображение


Не знам какво повече да разглобявам и къде да меря. натискам всички бутони, развъртам на ръка, отварям/затварям вратичка... т.е. пипам всичко което става за баране, но ефект никакъв.
infomar
Ето още снимки от днес.



Изображение

Изображение

Изображение




Ако не става за ремонт, то може ли частите да се ползват за нещо друго, я двигател, помпа, датчици..... :?

Тези дни ще се хвана да проследя "веригата" до където мога и ако не се справя аматьорски, ще му мисля.... какво следва. Хубаво беше поне принципиална схема да имах за ориентация, но не намерих колкото и да търся...
nikolovvd - майстор
На тези сушилни най-търсен е двигателя отзад, който прекарва въздуха през нагревателя.
Честа повреда е двигателя да спре или изгори и да се задейства защитата от прегряване.
lov - майстор
То по вероятно е някоя защита по вратите. А за да не сетва и кикаква индикация е по захранването. Но то за там си става с мерене и трябва човек да знае какво дири. Щот като гледам питащия хич го няма и освен да развива болтове други май не може.
infomar
Ако е от защита каквато и да е тя, няма ли поне да се включва и да дава код за грешка?
Нека се постопли след няколко дена и ще я разкулача и ще проверя всички кабели да няма някой откачен, защото до последно си работеше и.... една прекрасна сутрин отказа да се включи.
По-лошо от това няма какво да и стане....
п.с.
Ако не стане, комшията ми няма да има късмет... бях решил да му я подаря, че се мъчи сега и не му се дават пари за сушилня. Стиска ги за "Оня" свят. :partyman:
MamaMy - майстор
Приемам подаръци дори и развалени сушилни! Когато нямаш никаква, и развалената си е в +. Поне труда за ремонта ще ми е безплатен. Моя си. :)
infomar
MamaMy написа:
Приемам подаръци дори и развалени сушилни! Когато нямаш никаква, и развалената си е в +. Поне труда за ремонта ще ми е безплатен. Моя си. :)
Няма проблем - идвай и я взимай, може да си късметлия и да я оправиш.
  • 1
  • 2

Тема "Сушилня за пране "Siemens WTXL 2511" не се включва." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: