• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
evasilev - помощник
Здравейте :supz: ,

Правя ремонт в едно сервизно помещение, което се намира на гърба на кухнята в стара масивна, тухлена сграда от 40-те. Свалих част от старата мазилка до тухла, а майстори ми сложиха нова варо-циментова. Стените останаха наполовина стара наполовина нова/груба мазилка. Искам сам да си шпакловам, но нямам опит и ме притеснява факта че има разлики от 1-2мм между старата и новата, както и че може би старата е боядисвана, а новата не. :rolleyes:

Как да подходя? Трябва ли да изчакам новата мазилка да изсъхне напълно или 2 седмици съхнене са напълно достатъчно за да шпакловам?

Трябва ли да грундирам стените преди да нанеса разтвора и какъв трябва да е той? Имам едно старо чувалче с гипсово лепило което е с дата на производство преди две години!? Дали мога да го използвам него или срока на годност му е изтекъл? Дали не е по-добре да взема някаква марка?

:?
Прикачен файл:
IMG_6473.jpg
Прикачен файл:
IMG_6474.jpg
Прикачен файл:
IMG_6475.jpg
Прикачен файл:
IMG_6476.jpg
Прикачен файл:
IMG_6477.jpg
Поздрави
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
evasilev написа:
Трябва ли да изчакам новата мазилка да изсъхне напълно или 2 седмици съхнене са напълно достатъчно за да шпакловам?
-Да изсъхне! 2 седмици не са достатъчни
evasilev написа:
Трябва ли да грундирам стените преди да нанеса разтвора
- Задължително грунд, а преди грунда изстържи старата боя
evasilev написа:
( разтвора ) какъв трябва да е той?
Какъвто ще е подходящ за следващото покритие
evasilev написа:
Имам едно старо чувалче с гипсово лепило което е с дата на производство преди две години!? Дали мога да го използвам него или срока на годност му е изтекъл?
- Стар гипс не става за нищо
evasilev написа:
Дали не е по-добре да взема някаква марка?
Този въпрос не го разбирам
evasilev - помощник
n_a, мерси за отговора и съветите!

Изхвърлих старият гипс, но сега излиза въпроса как да разбера дали мазилката е изсъхнала?

Има ли някакъв инструмент или уред, с който да махна старата боя по-лесно? Например с шпатула ми е почти невъзможно, с тесла се страхувам, че ще смъкна цялата мазилка!? Мисля да взема шлайф-машина за стени и тавани под наем... дали ще стане по-леко с нея?

Поздрави
muhala - майстор
Ще ти кажа, аз какво направих. От снимките по-долу си личи за какви кърпежи става дума.
След като е измазано, дори и да не е много равно:
1. Грундирай с розовия грунд на Боро. (изчакай поне един ден след грундиране).
2. Разбий гипсово лепило. Мини стените на ивици от по метър широчина.
3. Веднага след като си нанесъл лепилото по стената, залепи мрежа (аз използвам Баумит, не си купувай боклучава, че ще ти е трудно).
4. Веднага върху мрежата пак гипсово лепило.

Застъпвай мрежите около 10 см.
Според мен две седмици е ОК за съхнене. Все пак отзад това е тухла, а тя дърпа много бързо.
След това да дойде човек да шпаклова фино.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
evasilev написа:
...
Има ли някакъв инструмент или уред, с който да махна старата боя по-лесно? Например с шпатула ми е почти невъзможно, с тесла се страхувам, че ще смъкна цялата мазилка!? Мисля да взема шлайф-машина за стени и тавани под наем... дали ще стане по-леко с нея?
Блажна боя не можеш да изстържеш - с теслата ще начукаш стената по-нагъстичко.
За постна боя и латекс - мокриш обилно стената и със шпаклата. Няма друг начин. Не е чак пък труно.
Шлайфането с машина или без, е за изглаждане на шпакловки. По боядисано се плъзга и не върши работа
Докато подготвиш стените и прекрасната ти нова мазилка ще изсъхне
muhala - майстор
evasilev написа:
...
Има ли някакъв инструмент или уред, с който да махна старата боя по-лесно? ...
Малкия флекс и диск за неметал. Един час работа. После пак грунд и шпакловане с мрежа. Този път използвах циментова шпакловка.
Не бих използвал теслата...
Задължително маска на устата/носа и предпазни очила! :partyman:

Изображение

Изображение


image url
toshetozaz - специалист
С тоя флекс,ще стане мазало.По-добре да си купи някаква химия и да го изтърже с шпаклата.Ако има горелка пак става по чисто.
muhala - майстор
toshetozaz написа:
С тоя флекс,ще стане мазало.По-добре да си купи някаква химия и да го изтърже с шпаклата.Ако има горелка пак става по чисто.
Опитах с препарат и с пистолет за горещ въздух. По-лесно е с флекса.
Автора да пробва и да си прецени сам.
evasilev - помощник
Мерси за отговорите.

Ще пробвам да изстържа боята с препарат и пистолет за горещ въздух, а шлайфа ще ползвам в краен случай, ако не става с шпаклата.

Варианта с полагането на мрежа е интересен. Това предполага че ще се мине два пъти нали... единият преди поставянето на мрежата и вторият след. А каква дебелина да са пластовете гипсово лепило? По 1-2мм?

Поздрави
muhala - майстор
evasilev написа:
...
Варианта с полагането на мрежа е интересен. Това предполага че ще се мине два пъти нали... единият преди поставянето на мрежата и вторият след. А каква дебелина да са пластовете гипсово лепило? По 1-2мм? ...
Поздрави
Ще ти кажа аз как го правя. С маламашката натискам по стената без да се опитвам да докарам някаква дебелина. Слагам мрежата веднага докато не е дръпнало гипсовото лепило. Върху нея веднага пак лепило колкото да запълни мрежата.
После който ще шпаклова фино - той си знае кое колко.
Идеята с мрежата и лепилото е да не се нацепи шпакловката заради това, че има различни слоеве мазилка.
Слагам лепило преди мрежата, за да съм сигурен, че мрежата няма да се отлепи.
  • 1
  • 2

Тема "Шпакловане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: