Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
mr.stanchev - напреднал
Здравейте,
Към средата на м. Април планираме да положим бетон настилка. Става въпрос за пътека (площадка) минаваща около къщата на село.
За пръв път ще леем бетон и ще се радвам на съвети от ваша страна. Площта, която ще циментираме е от 75 м2. Мислим да положим 7-8 см. максимум в/у старата настилка - оронен цимент, на места ги няма доста големи парчета. Може ли да ми кажете в какво съотношение трябва да е бетона (в колички ако можете) - например 1 кол. пясък, 2 колички чакъл, 2 торби цимент или нещо подобно?
Мислим да сложим и армирана мрежа. Моля за съвети.
torbalan - Дървен философ
2 торби (25 килограмови) цимент на 3 колички чакъл. Ако ще бъркате на ръка.

За армировка - май е по-добре да няма.

Една 190 литрова бетонобъркачка ще ти е от огромна полза...

Прекъсвай пътеката през 2 - 3 метра. В противен случай след време - тя сама ще се напрекъсва :)
mr.stanchev - напреднал
torbalan написа:
2 торби (25 килограмови) цимент на 3 колички чакъл. Ако ще бъркате на ръка.

За армировка - май е по-добре да няма.

Една 190 литрова бетонобъркачка ще ти е от огромна полза...

Прекъсвай пътеката през 2 - 3 метра. В противен случай след време - тя сама ще се напрекъсва :)
Благодаря за отговора. Пясък не се ли слага? Искаме да го направим възможно най гладко - ще бягат 1 и 2 годишни деца по тази площадка/пътека. Нямаме възможност да вземем машина, ще бъркаме на ръка :)
preslav - майстор
mr.stanchev написа:
torbalan написа:
2 торби (25 килограмови) цимент на 3 колички чакъл. Ако ще бъркате на ръка.

За армировка - май е по-добре да няма.

Една 190 литрова бетонобъркачка ще ти е от огромна полза...

Прекъсвай пътеката през 2 - 3 метра. В противен случай след време - тя сама ще се напрекъсва :)
Благодаря за отговора. Пясък не се ли слага? Искаме да го направим възможно най гладко - ще бягат 1 и 2 годишни деца по тази площадка/пътека. Нямаме възможност да вземем машина, ще бъркаме на ръка :)
Дано четеш руски - https://www.google.bg/search?q=%D0%BF%D ... pOb_8rtsIM:
Аз лично си поръчах готов земновлажен бетон - разстилаш и трамбоваш. Не е нужно всичко да се прави на един ден - убийствено е да го разбъркаш, да го пренесеш, да го разстелеш и заравниш. За гладкото не се притеснявай, паднеш ли на цимент си охлузен колкото и гладък да е. При условие, че отдолу имаш стар бетон е хубаво да го почистиш идеално от прахоляци - направо го измий, за свое спокойствие можеш и да го напръскаш с рядък разтвор само цимент и вода, макар че има превъзходни грундове за осигуряване на връзката на старо с ново. Аз не съм слагал армировка, но по моите пътеки се движат само хора, ако се предвижда да влиза кола трябва и армировка.
Малко стара информация, но все пак е ориентир - http://www.bg-beton.bg/prices.PDF
mr.stanchev - напреднал
preslav написа:
mr.stanchev написа:
torbalan написа:
2 торби (25 килограмови) цимент на 3 колички чакъл. Ако ще бъркате на ръка.

За армировка - май е по-добре да няма.

Една 190 литрова бетонобъркачка ще ти е от огромна полза...

Прекъсвай пътеката през 2 - 3 метра. В противен случай след време - тя сама ще се напрекъсва :)
Благодаря за отговора. Пясък не се ли слага? Искаме да го направим възможно най гладко - ще бягат 1 и 2 годишни деца по тази площадка/пътека. Нямаме възможност да вземем машина, ще бъркаме на ръка :)
Дано четеш руски - https://www.google.bg/search?q=%D0%BF%D ... pOb_8rtsIM:
Аз лично си поръчах готов земновлажен бетон - разстилаш и трамбоваш. Не е нужно всичко да се прави на един ден - убийствено е да го разбъркаш, да го пренесеш, да го разстелеш и заравниш. За гладкото не се притеснявай, паднеш ли на цимент си охлузен колкото и гладък да е. При условие, че отдолу имаш стар бетон е хубаво да го почистиш идеално от прахоляци - направо го измий, за свое спокойствие можеш и да го напръскаш с рядък разтвор само цимент и вода, макар че има превъзходни грундове за осигуряване на връзката на старо с ново. Аз не съм слагал армировка, но по моите пътеки се движат само хора, ако се предвижда да влиза кола трябва и армировка.
Малко стара информация, но все пак е ориентир - http://www.bg-beton.bg/prices.PDF
Благодаря за отговора!
За жалост не чета руски. Може ли да уточниш какво значи да трамбоваш?
Няма да се движат коли по пътеката, но ще има и площадка 4х4 метра към нея. Няма да е малко натоварването, предполагам...
Какво ли не изчетох и то тук, в този форум, та реших да споделя какво точно искам и аз.
Та... бих искал да положа бетон, максимум 7-8 см., на обща площ 75 квадрата. Мислех си че ще трябва и армировка, т.к. 7-8 см. са си много?? Видах да предлагак какви ли не пропорции, но не съм убеден, че ей така на своя глава мога да си избера. Ще е пътека + площадка, изложена на външни условия все пак...
Благодаря за ценоразписа, но съм от Шумен и не е никак рентабилно да си поръчам готов разтвор :) Благодаря все пак!
По прости сметки за 75 квадрата от максимум 8 см. са си 6 кубика смес, но в какви пропорции ?
PCL82 - майстор
Не разбирам съвета да не се слага арматура. Без нея се пука. Даже е хубаво арматурата да е на две нива с разстояние поне половината от дебелината на плочата. Но най-важно е подготовката на основата т.е. да познаваш свойствата на почвата и да дренираш добре под настилката.

Имам лош опит с пътеките около къщата ми софийско. Почвата е глинеста. Когато е влажна е мека и набъбва, но носи много. Когато изсъхне през летните горещини се напуква надълбоко като отваря цепнатини по няколко сантиметра. На тези напрежения армираният бетон с една скара 5мм х 20см разположена между средата и долната страна на 10см бетон не помага. Основата беше подравнена и почистена от корени, бяха положени 10см трошен камък и пясък машинно трамбовани с дизелова тропачка (5 тона удар). На всеки 3 метра има оставена летва за дилатационна фуга. И пак се пука... А преди беше с тротоарни плочки. Те се разместваха всяка за себе си, (положени върху пясък и с циментирани фуги).

Един майстор направи 20 см дебела бетонна площадка за цепене на дърва с размери 3х3м и сложи две платна арматура на различна височина. Заради малките размери и двойното армиране тази плоча не се пука.

Замислял съм се ако пътеката се направи като мостова конструкция с дълбоки стъпки през 2-3 метра и бордюр-греда би трябвало да се държи по-добре.

Бетонът може да се изшлайфа с "хеликоптер" и да стане гладък като стъкло. Но зимата никаква сол ако искаш да остане здрав.
Има разни пластификатори и специални цименти. Церезит все още продават първия си цимент създаден за бункери, от който става чудесна мозайка. Не харесвам масовия цимент, от който правят беноните-много е пепеляв. Като поръчаш готов бетон съм взимал по-висока марка от необходимото за пътеки-бях взел Б20 и се оказа по-добър.
preslav - майстор
mr.stanchev написа:
Благодаря за отговора!
За жалост не чета руски. Може ли да уточниш какво значи да трамбоваш?
Няма да се движат коли по пътеката, но ще има и площадка 4х4 метра към нея. Няма да е малко натоварването, предполагам...
Какво ли не изчетох и то тук, в този форум, та реших да споделя какво точно искам и аз.
Та... бих искал да положа бетон, максимум 7-8 см., на обща площ 75 квадрата. Мислех си че ще трябва и армировка, т.к. 7-8 см. са си много?? Видах да предлагак какви ли не пропорции, но не съм убеден, че ей така на своя глава мога да си избера. Ще е пътека + площадка, изложена на външни условия все пак...
Благодаря за ценоразписа, но съм от Шумен и не е никак рентабилно да си поръчам готов разтвор :) Благодаря все пак!
По прости сметки за 75 квадрата от максимум 8 см. са си 6 кубика смес, но в какви пропорции ?
По ред на номерата - да трамбоваш означава да набиеш материала (бетона) с нещо твърдо, но не чук. Примерно аз ползвах тухла, но обемът на работа беше малък - можеш да си направиш самоделна "трамбовка" от парче греда с примерни размери 10Х10Х50 см. заковаваш две дръжки и бухаш върху разстлания бетон, добавяш още бетон там където е пропаднало и така до получаване на равна (не гладка) повърхност. Можеш и просто да тъпчеш отгоре, но ще ти умалеят краката, а и ще стане неравно - това ме подсеща, че трамбовката е равносилна на това да подскачаш върху положената настилка, да набиеш, затъпчеш (или както там го наричате по вашия край) положения материал. В руската таблица има един ред, в който цифричките са на някакъв сив фон - това е масово употребявания бетон за подложки и замазки според руснаците марка 200, но аз бих ползвал поне една стъпка нагоре т.е. повече цимент. И така първата колона е марката на бетона, колкото по-голямо е числото, толкова по-голяма е здравината. Втората колонка е пропорции в килограми, която е почти неприложима в твоя случай. Третата колона е пропорции в обеми т.е. кофи, колички, бебешки корита и т.н. - за марката бетон 200 (само примерно), според третата колонка ти трябват 1 кофа цимент, 3.2 кофи пясък, 4.9 кофи чакъл - сам виждаш, че за по-силен бетон ти трябва по-малко пясък и чакъл при същото количество цимент. Последната графа е ориентир колко литра, респективно кубика бетон ще получиш от 10 л. цимент - това е за да си направиш сметката колко цимент, пясък и чакъл ще ти трябват за твоите 6 кубика бетон.
mr.stanchev - напреднал
Здравейте. Ще полагаме бетона на 21-и, ще се бърка ръчно. Поръчани са 3 тона пясък, 4 тона баластра и 24 торби цимент. Увериха ни, че това ще бъде готов бетон от порядъка на 7 кубика. Би трябвало да стигнат за 75 квадрата. Поръчана е и арматура 4 мм. Т.к. ще е бетон, изложен на външни метеорологични условия, ни препоръчаха съотношението м/у съставките да бъде 1 торба цимент/2 колички пясък/2 колички чакъл (обема на една количка е около 60 литра, толкова мисля побират старите колички...) Можете ли да ми кажете, колко вода трябва да се сложи, за да стане здрав бетон и колко време да се бърка всяко бъркало (ще се бърка на ръка). Благодаря на всички коментирали.
burkov - специалист
Дано сте се събрали голяма група, че тия 7 кубика хич не ми се виждат малко.
Малко е в страни от темата, но да попитам на отдалечено място ли ви доставят материалите и колко ви искат за транспорт, защото при мен е голям пазарлък и под 150 лева не щат да паднат за 28 км. в посока.
mr.stanchev - напреднал
burkov написа:
Дано сте се събрали голяма група, че тия 7 кубика хич не ми се виждат малко.
Малко е в страни от темата, но да попитам на отдалечено място ли ви доставят материалите и колко ви искат за транспорт, защото при мен е голям пазарлък и под 150 лева не щат да паднат за 28 км. в посока.
Събрахме се 5-6 човека. Имаме 3 дни на разположение... При хубаво време мисля, че ще успеем :)
Направен е кофража да е не повече от 7 см. като на места е попропаднал цимента (бетона ще се лее в/у стар цимент) положихме едър чакъл/камъни там.

На идея си нямам каква е точната цена за транспорт. Но имам това:
3 тона пясък - 140 лв. Разтояние в една посока 15 км.
Направиха ми обща цена, която ме устройва, та затова не съм задълбочавал в цена на продуктите.

Тема "полагане на бетон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: