Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
olelemaiko - специалист
lov - майстор
preslav написа:
lov написа:
Всеки е свободен да прави каквито си глупости иска. И после да се хвали колко евтино го е направил. Парите и труда са си негови.
Понякога си твърде категоричен и краен в изказванията си, човек ще си помисли, че си изградил една цяла вселена. Я си спомни от къде си тръгнал, колко грешки и глупости си направил на младини и дали тогава си чувал съветите на по-възрастните.
Децата ще се научат - важното е, че има ентусиазъм, можеше и да чакат на бащите си!
Няма лошо да се учат точно от такива недоразумения сътворени от бащи и дядовци. :lol: Ако не забравя утре мога да ти снимам едно такова точно същото творение. Да се чудиш от къде да го подйванеш щото някой умник ги е накарал да отлеят бетона без арматура щото от долу било скала и нямало да мръдне. Е не мръднал 5-6 години, а сега нито да го къртя нито да го заливам от горе.
Та младите в някои отношения са много по креативни. Както виждаш питали са един път и някой ги е метнал с кубиците и килограмите, ама пак питат. И като не получат същия отговор със сигурност ще попита и на друго място.
Та директно на въпроса ти. Правил съм глупости от незнание и много пъти съм научавал истината по трудния начин но то е защото или няма кой да попиташ или няма от къде да прочетеш. Сега има интернет и информация бол. Да не си мислиш че някой ми е казал че има фибри или добавки за водоплътност. Прочел съм проучил съм допитал съм се до хора на които това им е работата а не до селския майстор и когато предлагам нещо значи съм го и пробвал. А ако не съм, си казвам че си е само мое мнение. Никога не бях се занимавал със строителство но живота така ме прекара че трябваше да науча много неща на веднъж и да устоявам това което научих и най вече да не се доверявам на уж големи майстори. И в началото тръгнах на юнашко доверие но беше до едно време и сега много обичам майстори дето обясняват как ще ли да ми спестят от арматурата и от тая пича вълна нямало файда или пък можело с по слаб бетон да станело или това лепили било много скъпо и можело и с по евтино. Да не продължавам че списъка с такива омайващи предложения ще стане много дълъг. Та същите такива веднага им показвам обратния път. Аз плащам музиката и ще ми свири каквото аз кажа а не каквото те искат. Па кат почнат да свирят фалшиво да си хващат пътя.
Без да се засягаш не е лично към никого от форума ама точно за това почнах за това с кенефа. Не знам защо на много хора им прави кеф да гледат сеира от страна как някой прави глупости. В место най човешки да обясни защо и къде бърка. Но то май принципа що само аз да съм претакования :проба: е станал национален спорт.
mr.stanchev - напреднал
Здравейте. Благодаря за мнениятс отново! Искам да поясня - материали, които ще поръчам са 3 кубика пясък, 4 кубика фракция 24 торби цимент, 75 квадрата арматтура. Извинявам се, не са били мерните единици на тон...Цената за готов бетон е много скъпа. След проверка на 3 места излиза с около 300 лв. повече готов бетон, в сравнение с този, който ще правим сами. Не го правим от глупост а с оглед на средствата, с които разполагаме! Не приемайте начинанието ми с насмешка. Ако имах решение преди да се допитам до вас, щях да си го спестя...
mr.stanchev - напреднал
Hoвoceлckи написа:
gandonov написа:
75кв.м. х 8cm дебелина = 6 куб.м.
Забъркване на 6 куб.м. бетон е мноооого работа!
Имай предвид, че тези 6 куб.м. бетон тежат 15тона (тегловият му коефициент е 2,4-2,5)!
mr.stanchev написа:
Поръчани са 3 тона пясък, 4 тона баластра и 24 торби цимент. Увериха ни, че това ще бъде готов бетон от порядъка на 7 кубика. Би трябвало да стигнат за 75 квадрата.
Доста голямо разминаване в масите :-D Как от 7 тона инертни материали се получават 15 тона бетон :?: Малко трябва да са ви поднесли с поръчаните количества. Дали ти не бъркаш мерните единици (м³ с тона)? Сложих една табличка в закованата тема "Процентно съдържание на разтвори" цъкни, от която е видно, че чакълът ти е към 2,2м³. Като се добави 1,5м³ пясък няма да стане и 3,7м³ :callsign: ... дори и с 0,8м³ цимент (дано торбите ти са по 50кг, а не по 25), и 0,5м³ вода :idea:
Замисли се по-сериозно над числата. Май ти се предлага половината от нужното ти количество, при това при съмнително слабо качество (съотношение) на бетона! Хванал си се за цената - ами според мен това са половината пари (като за половината от нужното ти количество бетон :wink: )

Объркал съм мерните единици :) но като сметна, сам, за 75 квадтата х 8 см. максимум са си 7 кубика материал..или се бъркам. Направик кофража с тчна височина, под нклон и нивел. Имам 4 дни да реша как да поръчам материалите (бетона).
preslav - майстор
mr.stanchev написа:
Hoвoceлckи написа:
gandonov написа:
75кв.м. х 8cm дебелина = 6 куб.м.
Забъркване на 6 куб.м. бетон е мноооого работа!
Имай предвид, че тези 6 куб.м. бетон тежат 15тона (тегловият му коефициент е 2,4-2,5)!
mr.stanchev написа:
Поръчани са 3 тона пясък, 4 тона баластра и 24 торби цимент. Увериха ни, че това ще бъде готов бетон от порядъка на 7 кубика. Би трябвало да стигнат за 75 квадрата.
Доста голямо разминаване в масите :-D Как от 7 тона инертни материали се получават 15 тона бетон :?: Малко трябва да са ви поднесли с поръчаните количества. Дали ти не бъркаш мерните единици (м³ с тона)? Сложих една табличка в закованата тема "Процентно съдържание на разтвори" цъкни, от която е видно, че чакълът ти е към 2,2м³. Като се добави 1,5м³ пясък няма да стане и 3,7м³ :callsign: ... дори и с 0,8м³ цимент (дано торбите ти са по 50кг, а не по 25), и 0,5м³ вода :idea:
Замисли се по-сериозно над числата. Май ти се предлага половината от нужното ти количество, при това при съмнително слабо качество (съотношение) на бетона! Хванал си се за цената - ами според мен това са половината пари (като за половината от нужното ти количество бетон :wink: )

Объркал съм мерните единици :) но като сметна, сам, за 75 квадтата х 8 см. максимум са си 7 кубика материал..или се бъркам. Направик кофража с тчна височина, под нклон и нивел. Имам 4 дни да реша как да поръчам материалите (бетона).
Взимаш една торба цимент, 2 торби пясък, 3 торби чакъл - бъркаш на ръка, хубаво е да имаш още един авер насреща, че по-лесно става. Предполагам това ще ти е добър ориентир какво те очаква само като бъркане, а имаш и носене, разстилане, подравняване, пердашене - опитът ще ти покаже, а тези материали можеш да изнесеш и с колата.
Ще се убиете от бачкане и в крайна сметка и по-евтино няма да ти излезе!
Аз бих ти дал 50 лв. да не ме занимаваш 3 дена с бъркане на бетон - 6 авера Х 50 лв. ето ти я разликата в цената.
Hoвoceлckи - майстор
4 кубика чакъл + 3 кубика пясък изобщо не правят 7куб. бетон! Погледни пак пропорциите и наблегни на сметките. Торбите и 50 килограмови да са пак са малко. Като база за размисъл: чакълът ти ще е минимум 60 колички. При 2/торба цимент = мин. 30. Ти говориш за 24? Отделно такъв бетон идва слаб за атмосверни условия.
preslav - майстор
Някой ако може да преведе марките цимент и бетон - http://kub-peska.ru/proporcii-betona/be ... porcii-1m3 - другото е цък с мишката.
mr.stanchev - напреднал
Hoвoceлckи написа:
4 кубика чакъл + 3 кубика пясък изобщо не правят 7куб. бетон! Погледни пак пропорциите и наблегни на сметките. Торбите и 50 килограмови да са пак са малко. Като база за размисъл: чакълът ти ще е минимум 60 колички. При 2/торба цимент = мин. 30. Ти говориш за 24? Отделно такъв бетон идва слаб за атмосверни условия.
Така ми направиха сметките във фирмата от която ще купувам материалите. Споделих им че искам да положа 7 см. бетон с армировка и да ми кажат по колко пясък и чакъл да купя, също и цимент х 50 кг. Списъка е пред мен а количествата писах по горе...Имаш предвид, че няма да ми стигнат материалите ?
Hoвoceлckи - майстор
Точно това имам предвид! Те какво и как смятат си е тяхна работа. Ти плащаш. Ще хвърлиш не малко пари, ще се изкривите от работа и ще я докарате до някъде, ама надали - до край. Разгледай писаното в темите от линковете. Доста плява има, но има и важни за теб неща. Напъни се. Посмятай. Помисли добре. Като се наложи после да купуваш почти още толкова материали и още веднъж да събираш бригадата, дали "сухата парà" няма да надхвърли стойността на готовия (земновлажен!) бетон. А него ще ти го доставят в истинско количество и (поръчано) качество.
Според таблицата от БДС по-долу (желателно е бетонът да ти е от IV група) за твоите 7м³ трябва да вложиш 2100кг цимент (то пак зависи и от неговата марка, но да не издребняваме). Ти май пишеш за 1200кг?
Прикачен файл:
видове бетони.jpg
[/url]
Според калкулатора от линка на Преслав ти трябват 41 торби цимент и 5,5м³ чакъл за препоръчителната марка бетон М300 (според мен съответваща на клас IVпо БДС?) и количество 7м³:
Прикачен файл:
бетон М300.jpg
бетон М300.jpg (85.75 KиБ) Видяна 2742 пъти
С твоите материали ще направиш 5,3м³ бетон марка 200 (клас II по БДС?):
Прикачен файл:
марка 200.jpg
марка 200.jpg (80.6 KиБ) Видяна 2742 пъти
Последна промяна от Hoвoceлckи на пон апр 17, 2017 11:27 am, променено общо 2 пъти.
GalinBelos - специалист
И аз да се включа с моите 5 стотинки . От края на март до сега се занимавам да поправям една стара ограда, и постоянно ми се налагаше да правя разни малки кофражчета и да ги заливам . В началото си играх да меря всички съставки с една 20л. бака , зада мога да придобия ориентир колко сухо вещество ми трябва за да получа примерно 0,1 м3 бетон , с цел да не разхищавам излишно материали . И опитно установих че за 1 м3 бетон ти трябват поне 1,5 м3 сухи съставки ( не съм мерил единствено водата ) . За 7 м3 бетон , трябва сбора от пясък , чакъл , цимент да ти е поне 10 м3 . А ти имаш пясък +чакъл = 7 м3 , една торба цимент 25 кг е 20 литра (това го мерих ) , така че 24 торби по 40 л. са ти 960 л. . Ако вземеш 25 торби - цимента става точно 1 м3 . Или ти ще купиш общо 8 м3 съставки за бетон . От тия съставки да изкараш максимум 5.5 м3 готов бетон .
Това което то казва Новоселски , че цимента ти е малко също е вярно според мен . На гърба на торбите цимент има дадена рецепта за приготвяне на бетон . На цимента който аз купувах - марка 32.5R на девня цимент - дават за една торба 25 кг. - 30 л. пясък - 60 л. чакъл . При твоите мерки идва 25 кг. цимент на 60 л. пясък . Дори и да е смятано с цимент 42,5 , пак е малко според мен .
И последно двайсет - бъркането . Да забъркате 7 м3 на ръка - баси яките ръки чуек . Това е непосилно според мен , но вие си знаете . Не знам какви бетонови възли имате в Шумен , но във Варна май всички бетонови възли предлагат услуга - доставка на бетона с комбиниран камион - миксер със бетон помпа . Камиона представлява нещо такова .
Изображение
това е динствения начин според мен с който ще стане вашата работа . Успех в начинанието .

Тема "полагане на бетон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: