Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
maneken - помощник
Здравейте, предстои ми основен ремонт на кухнята, което само по себе си вече води до главоболие :)

Не бих се вкарвал в беля ако този комин не ми пречеше адски много, а именно заради това,че явно са мазали както им падне, последен етаж, бързане за завършване и т.н От стена до стена е трябвало да бъде около 2,10м, но в момента,като меря е точно 198см, без да съм полагал гибскартон или дебела замазка.
Трябват ми минимум 210см. и максимим 225см на тази стена.
Прочетох много мнения из мрежата,но след това,което ппрочетеш оставаш объркан.

Имам два плана на действие и една основа в цялата работа.

Основата е,че предпочитам да оставя работещ комина за съседите ( последен 9ти етаж съм)

Вариантите са два, частично да изкъртя комина, по вътрешната част към която се включвам аз, или втория вариант е, къртя цешия комин и закупувам коминни тела и зидам от долу до горе, затварям с гипскартон и не използвам комина.

Възниква въпроса как са направени тия комини, кой как се включва в тях,мога ли да избуша половината или ....

Комина ми е с един вход малко под тавана, дълбок е oт ъгъл до стена 60см.
Прикачен файл:
pokriv-ivan-vazov-31-300x225.jpg
pokriv-ivan-vazov-31-300x225.jpg (17.73 KиБ) Видяна 5187 пъти
Така изглежда комина на тавана
Прикачен файл:
pokriv-ivan-vazov-31-300x225.jpg
pokriv-ivan-vazov-31-300x225.jpg (17.73 KиБ) Видяна 5187 пъти
Прикачен файл:
remont pokriv 13.jpg
Ако зидам, смятам да зидам с нещо от тези :)
Прикачен файл:
86-1.jpg
86-1.jpg (8.69 KиБ) Видяна 5187 пъти
Прикачен файл:
images.jpg
images.jpg (6.3 KиБ) Видяна 5187 пъти
Снимките на коминното тяло на понрива ги намерих в интернет, скоро ще снимам реалния и ще споделя ако е нужно,но досущ горе е като тези от снимките.

Поздрави.
maneken - помощник
Никой не знае, никой не е правил или не ви се говори по темата?! ☺

Моля все пак ако може някой да коментира случая?
preslav - майстор
Мога да кажа как стоят нещата принципно на една 8 етажна панелка - всички от 1ви до 5ти етаж са на един комин, от 6ти до 8ми коминските тела стават две т.е. при теб минават комините и на едните и на другите - не можеш да премахнеш нито едно коминско тяло. НО сега се продават хром-никел тръби за комини - според мен можеш да премахнеш съществуващите бетонни чукундури и да ги замениш с тръба - въпросът е в херметизацията на връзките към пода и тавана, предполагам му е измислен колая.
Нещо такова https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D ... bhyEL_n04M:
chapara - майстор
preslav написа:
Мога да кажа как стоят нещата принципно на една 8 етажна панелка - всички от 1ви до 5ти етаж са на един комин, от 6ти до 8ми коминските тела стават две т.е. при теб минават комините и на едните и на другите - не можеш да премахнеш нито едно коминско тяло.
В голяма грешка си :idea:

Смукателен комин:
Изображение

И малко повече информация като четиво, не е реклама :!:

http://jilishta.com/Technocim_9.php
preslav - майстор
chapara написа:
preslav написа:
Мога да кажа как стоят нещата принципно на една 8 етажна панелка - всички от 1ви до 5ти етаж са на един комин, от 6ти до 8ми коминските тела стават две т.е. при теб минават комините и на едните и на другите - не можеш да премахнеш нито едно коминско тяло.
В голяма грешка си :idea:

Смукателен комин:
Изображение

И малко повече информация като четиво, не е реклама :!:

http://jilishta.com/Technocim_9.php
За кое съм в грешка, за това, че от всичките 24 апартамента във входа няма нито един, в който да не съм влизал и няма как да не ти се набие в очите двойните тела от 6-ти етаж нагоре. Не съм строил аз блока, казвам какво е заварено от строителите, вероятно изпълнено не на своя глава, а съгласно проект. Панелката е на около 23 години, една от последните във Варна, може и да са им останал комински тела и да са се чудели къде да ги набутат (това в кръга на шегата). Дори комшията над мен ме пита дали имам нещо против да си махне неговия комин - какво против да имам, като не съм вързан в него.
kozl - майстор
preslav написа:
Не бих се вкарвал в беля ако този комин не ми пречеше адски много, а именно заради това,че явно са мазали както им падне, последен етаж, бързане за завършване и т.н ...................
Дори комшията над мен ме пита дали имам нещо против да си махне неговия комин - какво против да имам, като не съм вързан в него.
Аве ти не си ли на последния етаж :shock:
Както е показал chapara при този тип комини на последния етаж малкият комин е самостоятелен. Той не се включва в общото тяло.
НО по схемата се вижда, че локалния комин на долния съсед под теб се включва над нивото на твоята плоча. Т.е. ти можеш да отсраниш часта над неговото включване, която едва ли ще ти внесе полза в необходимото ти място.
Решение само със съгласие на долния комшия да се откаже от комина или за друго културно се не сещам.
И понеже доколкото подразбирам се отказваш от комина - как ще изполваш вентилация над печка и котлони :?
За да гониш размери като 210 см, вероятно си заложил на готови модули. Не е ли уместно кухня по поръчка :?
На твоя етаж трябва да има едно единично тяло и едно комбинирано (малък/голям) отвор или общо минимум 3 дупки.
chapara - майстор
Каквото и да прави по комина е необходимо съгласието на всички комшии от под него , нотариално заверено и плътно да върви с нотр. акт. След време някой от долните етажи може да продаде апартамента и новия собственик да го накара да възстанови всичко в първоначалния му вид , по проект. Тогава съгласилия се комшия носи отговорност за неуведомяване и всичките му последствия като тежест. Другото са празни приказки :roll:

preslav, явно проектанта е заложил комински тела с малко сечение и така общия комин е бил с недостатъчен дебит. Аз лично съм работил на Зона -Б5 в Сф и сгради по 24 етажа са с един смукателен комин и в кухните и в холовете, явно виждане на проектант. В случая обаче по важното което се вижда от снимките е, че комина е точно такъв какъвто съм коментирал :wink:
chapara - майстор
Още по интересно е, видното на третата снимка, като я увеличих как някои съседи са процедирали с комина поставяйки си антена :-D , говоря за малкия отвор, комина на човека от последния етаж. По принцип съм разбрал че снимката е от нета, но няма значение, можеше да е забил антената със същия успех и в общия комин :-D :lol: :-D :rolleyes: :weedman:
preslav - майстор
kozl написа:
preslav написа:
Не бих се вкарвал в беля ако този комин не ми пречеше адски много, а именно заради това,че явно са мазали както им падне, последен етаж, бързане за завършване и т.н ...................
Дори комшията над мен ме пита дали имам нещо против да си махне неговия комин - какво против да имам, като не съм вързан в него.
Аве ти не си ли на последния етаж :shock:
Както е показал chapara при този тип комини на последния етаж малкият комин е самостоятелен. Той не се включва в общото тяло.
НО по схемата се вижда, че локалния комин на долния съсед под теб се включва над нивото на твоята плоча. Т.е. ти можеш да отсраниш часта над неговото включване, която едва ли ще ти внесе полза в необходимото ти място.
Решение само със съгласие на долния комшия да се откаже от комина или за друго културно се не сещам.
И понеже доколкото подразбирам се отказваш от комина - как ще изполваш вентилация над печка и котлони :?
За да гониш размери като 210 см, вероятно си заложил на готови модули. Не е ли уместно кухня по поръчка :?
На твоя етаж трябва да има едно единично тяло и едно комбинирано (малък/голям) отвор или общо минимум 3 дупки.
Цитирал си автора - аз съм си на 5-ти етаж от общо 8 - няма значение, казал съм какво съм видял при мен защото човекът втори път пита, а никой не отговаря. Дано сега е получил отговор на въпросите си!
maneken - помощник
Благодаря на всички за отзивите, търсих много информация, навсякъде и с две думи научих за няколко варианта на изпълнение. Най-вероятен при мен е варианта с включването на съседа от долния етаж на моя етаж, както е на схемата. Ще го проверя като се кача на покрива и пусна тежест с въже и видя къде чука :) и докъде стига :) Ако подмине 3-4м. въжето значи е варианта с разделението на етажите, защото определено съм чувал и за такъв тип комини от 1-5 и от 6 до .... тръби, което е шантаво!

Колкото до това с кухненските модули, разбирам, че по поръчка могат да направят всичко :) Даже типично по български и аз съм майстор на всичко :) Проектирам си мебели и то сполучливо и здраво :), но съм харесал кухня, която според мен е уникално изпълнение, а цената е минимум на половина от тази на поръчкова.

Колкото до цялостта на комина, смятам да остава във всички случай прходимостта на съседите, транзитната тръба няма да я докосвам, а само тази на съседа отдолу ще я сключа към главната по някакъв начин по-ниско или по-близко до централната, така че да си освободя сантиметрите :), после ще затворя с гипсокартон и ще изолирам отвътре с негоряща вата във всички случай,

Варианта със премахването на целия комин и пускането на нови две тръби с хубаво изолиране, също звучи доста удачно!

Тема "Комин в кухня, какво може и как? Моля препарили?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: