• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
chudenka - напреднал
Здравейте,

имам следния проблем и се чудя дали мога да го поправя сам или да нося в сервиз:

- вградени котлони (4), стъклен плот, ZANUSSI не знам модел, защото не пише
- бутоните за on/off са чувствителни на допир
- бутоните работят, котлоните работят (т.е. самите те не са изгорели), релетата се чува да цъкат

Проблемът е: след като се включи даден котлон след време се изкличва и няма включване повече. Не мога да определя има ли някаква зависимост, но му "бая по следния начин", така че да се включи (това го открих случайно):

- оставян искания котлон на 9 (а той седи изключен)
- заповам да включвам и изключвам някой от другите: 1-0-1-0-1-0 и на 100то повторение първият решава да се включи (свързано е с моето 1-0, защото напълно съвпада включването на котлона с изключване на втория
- разбирам кога да спра, защото релето се чува като сменят от 1 на 0 и обратно, и в един момент когато сменя на 0 се чува неговото цък + още едно и разбирам че това е релето на първия, и след 2-3 секунди виждам и че става червен

Някой да има идея кое може да е повредено? Мисля (но не съм 100% сигурен) че май имаше някаква защита от прегряване (т.е. ако се забрави оставен котлон след време да се самоизключи всичко, но може да е била някаква рекламна брошура не за тези котлони, та ми хрумва да не се е скапало точно това.

P.S. Този проблем първо се случи с левите два котлона (не се включват) докато десните два работеха, сега и те отакзаха, което пък значи че не е нещо централно като въпросното защитно реле което ми е подозрително.

:|
hidrazin - майстор
Щом котлоните са били вградени, вземи ги разгради - така ще получат някаква свобода и ще им е кеф да работят.
Демек ще имаш пълно щастие... :shock:
Един отклоняващ въпрос - а преди да питаш, случайно да си прочел мануала на тези изчадия??? :-D
стъклен плот, ZANUSSI не знам модел, защото не пише
Айде бе? Пише го ама отдолу. Ся аз ли да идвам и да го прочета?
Става, ама сумата няма да ти хареса. Хич няма да ти хареса (сумата за четене)... :lol:
:partyman:
chudenka - напреднал
Пише ZANUSSI и отдолу "BUILT IN". Това съм убеден че го пише на още 100 такива.
Нищо не разбрах от отговора ти, но и ти май не си искал да кажеш нещо?
plamen6703 - майстор
chudenka написа:
Здравейте,

имам следния проблем и се чудя дали мога да го поправя сам или да нося в сервиз:

- вградени котлони (4), стъклен плот, ZANUSSI не знам модел, защото не пише
- бутоните за on/off са чувствителни на допир
- бутоните работят, котлоните работят (т.е. самите те не са изгорели), релетата се чува да цъкат

Проблемът е: след като се включи даден котлон след време се изкличва и няма включване повече. Не мога да определя има ли някаква зависимост, но му "бая по следния начин", така че да се включи (това го открих случайно):

- оставян искания котлон на 9 (а той седи изключен)
- заповам да включвам и изключвам някой от другите: 1-0-1-0-1-0 и на 100то повторение първият решава да се включи (свързано е с моето 1-0, защото напълно съвпада включването на котлона с изключване на втория
- разбирам кога да спра, защото релето се чува като сменят от 1 на 0 и обратно, и в един момент когато сменя на 0 се чува неговото цък + още едно и разбирам че това е релето на първия, и след 2-3 секунди виждам и че става червен

Някой да има идея кое може да е повредено? Мисля (но не съм 100% сигурен) че май имаше някаква защита от прегряване (т.е. ако се забрави оставен котлон след време да се самоизключи всичко, но може да е била някаква рекламна брошура не за тези котлони, та ми хрумва да не се е скапало точно това.

P.S. Този проблем първо се случи с левите два котлона (не се включват) докато десните два работеха, сега и те отакзаха, което пък значи че не е нещо централно като въпросното защитно реле което ми е подозрително.

:|
Според мен няма място за чудене по въпроса, носи плота за ремонт в сервиз!
Не знаеш какъв модел е плота, не знаеш дали е със сензорно управление на котлоните " бутоните за on/off са чувствителни на допир". Не знаеш като отвориш плота какво да правиш, какво и как да измериш и как да установиш дефекта. Предприел си упражнение да луди "да включвам и изключвам някой от другите: 1-0-1-0-1-0 и на 100то повторение първият решава да се включи..."
Има огромна вероятност, ако продължиш и отвориш плота да те удари този, който не се вижда...
Послушай ме, дай 5 лв. и отнеси плота на специалист да ти реши проблема и да си ползваш със здраве плота :)
След малко ще се изредят "специалистите" да те съветват какво да снимаш, какво да гледат... не се връзвай на тия неща... Повечето са гугъл шимшерици и кълвачи от тук, от там по други форуми и пишат да се намират на работа и да трупат мнения :lol:
Желая ти успех и верен път към правилният сервизен специалист :)
MamaMy - майстор
plamen6703 написа:
След малко ще се изредят "специалистите" да те съветват какво да снимаш, какво да гледат... не се връзвай на тия неща... Повечето са гугъл шимшерици и кълвачи от тук, от там по други форуми и пишат да се намират на работа и да трупат мнения :lol:
Желая ти успех и верен път към правилният сервизен специалист :)
И кой да го напише това? Eбa cи и наглостта. Това се случва само когато много си повярваш. Вярно тя шизофренията не е съвсем напълно опозната от науката. Нищо не си писал за лични съобщения? Няма ли да се натиснеш на втора писта? Иначе си прав поне в това, че човека има нужда от сервиз, а не от съвети. :lol:
Antonii - майстор
Незнам във вашия случай дали е това, но при мен при същите симптоми на плот Siemens бяха нагорели контактите на релето за дадения котлон.
Ако това е най-често ползвания котлон, най-вероятно това да е проблема.
krasi92 - майстор
Не е нещо централно с гаранция защото е почнало първо от ляво а после се е прехвърлило внезапно и в дясно подминаваики центъра.След подмяна на термозащитата от прегряване нещата би трябвало да си доидат на мястото.
chudenka - напреднал
Благодаря за отговорите - и на тези които имат някаква полезна информация, и на тези, които избиват комплекси - забелязъл съм че във форума пишат определени откачалки, които или започват да се псуват едни други под произволен въпрос, или този който го е задал. То е ясно, че щом питам, значи не съм поправил 1000 такива уреда, нито мога да употребявам точните понятия (дали наричам едни бутони "чувствителни на допир" или "сензорни" според мен е все тая, но явно за някой безработен жичкаджия е от особено значение). Опитах се с обикновени думи да опиша максимално подробно всички обстоятелства, които съм забелязал (включително и това, че докато си играя с друг котлон на 100ното on/off решава да се включи първия котлон, защото от това се правят два извода: а) първият котлон не е изгорял б) релето му не е изгоряло в) и релето за защита ако има не е изгоряло, а явно не работи правилно). Сори за отнасянето.

Все пак форумът е "направи си сам". Най-лесно ми е не да ходя на сервиз, а да си купя нов уред. За да питам тук, значи че при наблюдаваните обстоятелства мисля, че "повредата" може и да е просто зацапано реле. Все пак този уред не е компютър а 4 котлона с 4 релета + още нещо и всеки, който има опит с такива ремонти, това което съм описал веднага ще наведе на идеята какво точно му е проблемното. Ако някой иска да помогне със конкретна идея, да я сподели, другите много лесно се игнорират ;)
chudenka - напреднал
N.B. Моделът е: ZKT 623LX, пише го от долната страна след като го свалих на една лепенка.
krasi92 - майстор
Сменяи термозащитата- на нея трябва да пише или 310 или 330 градуса и е около 20 лева.
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с вградени котлони" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: