Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
vph
Здравейте,

някой опитвал ли се е да изправи изкривени и деформирани елементи на стар гардероб? Например вратите са таблени а рамката им е силно изкривена в две посоки - на 50см разтояние вече отклонението е 1см. Гардероба е може би 80-100 годишен и няма особена стойност освен семейно-емоционална. Бях решил да направя парна камера, но нека първо да видя мнението на хората с опит.

Благодаря,
Филип
PCL82 - майстор
Имах подобен проблем с един скрин на 150 години от орехово дърво. Вратичките са изметнати (15мм цяла дъска широка 40см дъска с фризови летвички отпред). Консултирах се с реставратор дали мога да ги изправя. Отговорът беше, че сериозно рискувам да ги спукам. Според него такива нествършенства и белези на времето трябва да си останат част от старината. Така си и остана.

Единствено реставрирах повърхността: изциклих дървото с цикла (така не остават драскотини както със шкурка и много добре се бърка по ръбчетата) и го намазах с масло за паркет на ОСМО. То не прави филм, а само подчертава текстурата на дървото. Използвах безцветно масло и се получиха приятно червеникави, сивкави,жълти и зеленикави отенъци на дървото, каквито естестено е имало, защото не е еднородно.

В една дърводелска книга съм срещал парогенератор с тендженра под налягане с изведен маркуч от нея. От изпъкналата страна се слага тежест, а от вдлъбнатата се пръска с парата (там влакната трябва да набъбнат и да се удължат, за да компенсират кривината). Докато дървото е влажно след като заеме форма трябва да се стегне със стеги.

Реставраторът работи и живее тук:
https://www.google.com/maps/@42.6682467 ... 312!8i6656
казва се Румен, бивш журналист в БНР.
vph
Благодаря за информацията. Горе-долу и аз съм направил същото. Просто ми се щеше да поизправя малко вратите, щото сега ако не си закусвал малко трудно ще ги отвориш. Ама така са старите мебели които не са подържани както трябва.
Както и да е, ще ги оставя както са си.

Успех на всички!
8180 - майстор
PCL82 написа:
Реставраторът работи и живее тук:
https://www.google.com/maps/@42.6682467 ... 312!8i6656
казва се Румен, бивш журналист в БНР.
Работи там, но живее другаде. Там живее синът му.

Тема "стар гардероб" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: