Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
sokolov.91 - майстор
Имам аз една машинка за подстригване Елит на 5-6 години купувана за 25лв. Нищо особено не е, но е водонепромукаема и е с батерия. Приставките са и гола вода, но 0 номер подстригва идеално за моите нужди. И така подстригвал съм се без проблемно с нея много години, но напоследък започна да се изтъпява и да се подстригвам доста бавно с нея. Викам си аз - няма ли начин за заточване? И естествено отварям Гугал и пиша ,,заточване на машинка за подстригване''. Излиза ми резултат - тема в ножарския форум с автор мастъра Брадли. Викам си супер - тоя човек е бога на заточването. Влизам в темата и зачитам. Описания метод се състоеше в това да се раздели ножчето на 2 и всяка половина да се прекара през няколко вида шкурки от не знам там кой номер до 2000 водна. Майсторлъка беше да се движат ножчетата по шкурката така все едно описваш с тях обърната осмица. Другия важен момент беше шкурката да се сложи върху нещо идеално равно например стъкло. Изчетох аз темата и си викам я да потърся още методи. Връщам назад пак към резултатите от Гутал и гледам още няколко теми в различни форуми все едни и същи - писани от Брадли. 1 към 1 с темата от ножарския форум. Викам си явно това ще да е метода и отивам до магазина за шкурки. Върнах се и почнах по описания метод. Изредих всички номера по низходящ ред и си казвам - готово е. Излизам на улицата, събличам се, навеждам се пускам машинката и я забивам в косата си. Няма такова скубане и прескачане през главата ми. Направих един откос и след като не изтърпях бруталното скубане се отказах. Отидох в банята да видя поне заслужавало ли си е скубането - уви не. Откоса дето направих беше тук там подстриган, тук там не - а бе плачевна работа. Иначе казано - усрах машинката много жестоко. Обадих се на един приятел да дойде с неговата машинка да ме до подстриже и след това се разтърсих в нета за нова машинка. Намерих я същата като моята в два сайта за 27лв. и реших да поръчам. Минаха се обаче ден два и така десетина дена и все да седна да поръчам и все забравям.

И така идва същинската част...

Седя си днеска аз и се присетих за машинката. Бе викам си какво да пробвам да я измълтретирам като за последно и се сещам, че в гаража имам пасти за полиране на автомобил. Мисля си - пастите и те са абразив като шкурките, но много по-финен. Отидох до гаража и гледам, че имам три номера паста - 1, 2, и 3-ти. Реших да започна направо от средната едрина и да завърша с най-фината. Мислех си как да нанеса пастата и както си мислех направо пуснах машинката все 1 ще се подстригвам, бръкнах с пръст в шишето с паста и загребах малко. Направо пастата от бяла стана сива. Става работа си казах аз и започнах да нанасям пак така от по-ситната паста. Още няколко нанасяния от най-финната паста и реших, че е достатъчно. Разглобих ножчето и го измих хубаво с вода. Седя си и и си мисля готова ли е не е ли..? И се сетих, че съм гледал клипчета как хората си полират фаровете с паста за зъби и си викам що ли да не пусна на ножчето и малко паста за зъби. Взех от банята някаква обикновена Колгейт без разни едри частици и избелващи такива и дадох на машинката да я разтърка и нея. Накрая пак измих ножчето, подсуших го, капнах му 2 капки масло от шевната машина на баба, сглобих ги и си викам стига толкова - готова е. Седя и се чудя къде да пробвам подстригва ли добре машинката без да се налага пак да търся помощ от приятел и реших да пробвам по крака. Направих един откос - подстрига ме почти като да е минала бръсначка, а не машинка за подстригване. За скубане изобщо да не говорим. Изкефих се и викам - да ама на крака космите са по-на редко и са по-тънки вероятно. Още ме е страх да пробвам по главата и се чудя къде още да пробвам как подстригва преди да си обезобразя главата. Така и така бях за бръснене по лицето, викам - я да пробвам по брадата там вече подстриже ли ме без да ме оскубе подкарам и косата. Минах се от гушата до брадичката веднъж и ефекта беше повече от задоволителен. Добре ми подстрига брадата и грам не ме оскуба. Няма повече извинения - ще я пробвам вече на главата. Подкарах се и за 5 минути се подстригах 0 номер по главата сам. Заточването е успешно и съм пре доволен.
Това е от мен. Дано съм полезен на някого, някога.
Не се занимавайте с шкурки. Давайте на машинките да папкат полираща паста за кола 2-ри и 3-ти номер и накрая им измиите зъбите с паста за зъби и се радвайте на супер лесно и бързо заточено ножче на вашата машинка за подстригване.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ха-ха, доообре! Браво и благодаря!
Lisko - майстор
Много интересно написано. Определено трябва да го пуснеш и на същите места където се е подвизавал тоя Брадли.
Аз преди време (след като години се мъчих с кучи марки) просто си купих най-добрата машинка на Wahl. Склонен съм да вярвам на твърдението им, че има доста майсторлък първо от каква стомана да се направи ножчето и второ с какъв точно профил да се направи.
Освен това те твърдяха че техните са "самозаточващи" но не знам как става тоя номер.
stridata - специалист
Хахахах. Браво бе Соколов!
djendov - специалист
Lisko написа:
"самозаточващи" но не знам как става тоя номер.
Самите ножчета са направени така, че при триене, формата на ножа(или по-скоро ъгъла м/у острието и основата) остава същата.
Както ти точиш ножа - острието е насочено по посока на триенето, така е с машинката, при движение горната глава се самозаточва в долната.
Ама то това е до време. В даден момент си трябва истинско заточване, а при машинки за бръснене - смяна. Последните ги дадох за пример, защото там самозаточването е най-ясно изразено. Режещия нож е насочен по посока на въртенето и се самозаточва триейки се в предпазната мрежа.

Иначе много интересна тема, до последно не знаех как ще се развият нещата. Все едно чета Джеймс Патерсън :-D
sokolov.91 - майстор
djendov написа:
Lisko написа:
"самозаточващи" но не знам как става тоя номер.
Самите ножчета са направени така, че при триене, формата на ножа(или по-скоро ъгъла м/у острието и основата) остава същата.
Както ти точиш ножа - острието е насочено по посока на триенето, така е с машинката, при движение горната глава се самозаточва в долната.
Ама то това е до време. В даден момент си трябва истинско заточване, а при машинки за бръснене - смяна. Последните ги дадох за пример, защото там самозаточването е най-ясно изразено. Режещия нож е насочен по посока на въртенето и се самозаточва триейки се в предпазната мрежа.

Иначе много интересна тема, до последно не знаех как ще се развият нещата. Все едно чета Джеймс Патерсън :-D
Ами аз по повод успешния ремонт на машинката и още повече заради блестящата идея, дето ме осени от въздуха се напих вчера. Пък аз напия ли се ставам много сладкодумен - та за това. :lol:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
sokolov.91 написа:
\
Ами аз по повод успешния ремонт на машинката и още повече заради блестящата идея, дето ме осени от въздуха се напих вчера. Пък аз напия ли се ставам много сладкодумен - та за това. :lol:

:lol: :lol: :supz:
wanderer - специалист
Подкрепям метода. Петанайсетина годишната ми TCM-ка отказа да реже, и тъкмо се оглеждах за нова когато ми дадоха едно бурканче полир паста във вид на каша. Не бях виждал такава, ползвали са я в някакъв цех за тенджери. Оставих машинката да поработи с пастата около 3 минути и резултата е перфектен. Благодарности на sokolov.91 :partyman:

Тема "Заточване на машинка за подстригване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: