Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
zdravcho - специалист
Бойлера е Елпром-ски, на прилична възраст. Въпроса ми е освен терморегулатора(от вътрешните, тези които НЕ са изнесени на конзолата https://apogee99.com/bmz_cache/a/a96260 ... 35x176.jpg ), колко термозащити трябва да има. В момента схемата е:

кабел фаза--лустер клема--термозащита1--терморегулатор--пет тактов ключ--термозащита2--лустер клема--кабел нула.

Термозащитите са от тези: http://www.gloria94-bg.com/image/cache/ ... 00x500.jpg Дали някой не е творил нещо :? Тази втората термозащита трябва ли да я има и да прекъсва нулата? В определена ситуация би било опасно
iliya_i - майстор
Една. Преди петтактовия ключ. Старите бяха еднополюсни и се слагаша само на фазата,
Изображение
но после излязоха и двуполюсни, през които минават и фаза и нула:
Изображение
zdravcho - специалист
Тъй, тъй, и аз така знам, ама да питам за всеки случай. Значи някой е творил. Може да е искал да се подсигури с две, но е трябвало и двете да са преди пет тактовия ключ
plamen6703 - майстор
Изобщо не е трябвало да има две, а само една преди пет тактовият ключ.
Да се сложат две преди пет тактовият ключ е подсигуряване на глупостта на "ръчкача"
krasi92 - майстор
Никои не е творил самоволно защото и аз съм срещал няколко с такова изпълнение на термозащитата-една на фазата и една на нулата.Решението е да се сложи една двоина.
plamen6703 - майстор
Щом сте двама страшно няма :) Значи никой не е творил нищо, освен ако е творил, но и двамата да не знаете за това :wink:
rado_ev - специалист
Точно някой е творил разни работи. Обикновено се слага една термозащита, като се случва да е двуполюсна т.е. да прекъсва фазата и нулата. След като бойлера си работи нормално, няма място за притеснение, че са две такива термозащити(еднополюсни или двуполюсни). Като има място да са там, нека да си стоят.
Какво да кажат ползвателите на един вид бойлери, на които, бойлери, няма да казвам името, в които няма дори една, някаква термозащита. :)
Аз също съм потърпевш от тези бойлери, защото в апартамента в който живея, на квартира, бойлерът е такъв и имах проблем с прегряване и късмет, че по това време бях вкъщи и се наложи да ползвам топлата вода. :)
krasiorocknroll - специалист
В никакъв случай не прекъсвай нулата!
lov - майстор
Вероятно може и никой да не е творил нищо. Виждал съм подобно изпълнение направено фабрично на нов бойлер. Творение на някой недоучил нашенски гений. :lol: А после взеха че ги направиха и в един корпус. :?
Тъкмо мислех да ровя по долапите а то се оказа че и още ги продавали. :)
Прикачен файл:
0311005_1-448x336.jpg
0311005_1-448x336.jpg (50.14 KиБ) Видяна 2094 пъти
http://electroinvestbg.com/%D1%82%D0%B5 ... 0%B5%D1%80
iliya_i - майстор
Не е добре да има защита, която да изключва само нулата. Защото при пробив в нагревателя и изключена защита ще продължи да загрява през корпуса. За това - или само на фазата, или на фаза и нула комбинирана. Но при всички положения фазата да се прекъсва от защитата!

Тема "Термозащита на бойлер - колко на брой?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: