• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Chefo77 - майстор
Привет!
Някой има ли схема на пералнята от заглавието. Интересуват ме параметрите на кондензатора.
Описание - първо не довърши прането - не го изцентрофугира. Тест с празна пералня и режим изхвърляне на водата накара помпата да заработи за 3-4 секунди, но не и да завърти барабана. Сложихме един парцал и я пуснахме на пране - пое вода, изхвърли я (прочисти системата), след което започна да пълни и я спряхме. И беше дотам - вече не иска да тръгне изобщо. Ключалката сработва и толкова. Държахме я изключена от мрежата (с идея за рестарт), същата работа. Викнал съм моя майстор, но все пак ми се иска да си взема един кондензатор, че като дойде, ако е от него - да не ме бави :)
И благодаря!
MamaMy - майстор
За какъв кондензатор става дума в тази пералня? Тя не е с асинхронен мотор. Дори и да е с такъв, на него кондензатора не играе роля при центруфуга. Имаш друг проблем който трябва да ти мига като грешка. Огледай си лампите какво свети, какво мига и тогава пиши
32
BG
7 Възможни решения на възникнали проблеми
Програматанеможедасестартираилидасеизбере.
• Пералнятаепреминалаврежимнасамозащитапорадивъзникналвъншенпроблем(в
електрическотонапрежение,воднотоналяганеит.н.).>>>Натиснете и задръжте бутон Старт/
Пауза за 3 секунди за да върнете машината към фабричните настройки. (Виж "Отказ на програма")

Вода в пералнята.
• Вмашинатаможедаеостаналамалководавследствиенапроцедуритепокачественконтролв
процесанапроизводство.>>>Това не е опасно; водата не вреди на машината.
Машинатавибрираилииздавашум
• Машинатаможеданеенивелирананапода.>>>Регулирайте крачетата за да нивелирате
машината.
• Въвфилтъранапомпатаможеданавлязлонякаквотвърдовещество.>>>Почистете филтъра на
помпата.
• Обезопасяващитеболтовезатранспортираненесасвалени.>>>Отстранете обезопасяващите
болтове за транспортиране.
• Количествотопраневмашинатаможедаетвърдемалко.>>>Добавете още пране в машината.
• Машинатаможедаепретоваренаспране.>>>Извадете част от прането от машината или
разпределете тежестта равномерно в барабана.
• Машинатаможедаеопрянадотвърдаповърхност.>>>Проверет дали машината не опира твърда
повърхност.
Пералнята спира малко след започване на програмата.
• Пералнятаможевременнодаеспрялапопричинананисконапрежение.>>>Пералнята ще
продължи работата си когато електрическото напрежение достигне отново нормалното си ниво.
Таймерътнапрограматанеизвършваобратноброене.(Примоделисдисплей)
• Таймерътможедаспреповременанаточванетонавода.>>>Индикаторът на таймера не извършва
обратно броене докато машината не поеме достатъчно количество вода. Пералнята изчаква да се
напълни с достатъчно количество вода за да се избегне недоизпиране в следствие липсата на вода.
Индикаторът на времето продължава обратното броене след това.
• Таймерътможедаспреповременастъпкатаназагряване.>>>Индикаторът на времето не
извършва обратно броене докато машината не достигне избраната температура.
• Таймерътможедаспреповременастъпкацентрофугиране.>>>Автоматичната система
за определяне на небалансирано пране може да се е ективирала поради неравномерно
разпределение на прането в барабана.
C
 Машинатанесепревключванаценрофугираневслучай,чепранетонееравномерноразпределено
вбарабаназадапредпазипералнятаизаобикалящитеяпредметиотповреда.Тотрябвадасе
преразпредели и пусне отново.
Отчекмеджетозаперилнипрепаратиизлизапяна.
• Използванетвърдемногопериленпрепарат.>>>Смесете 1 с.л. омекотител с ½ л вода и изсипете в
главното отделение на чекмеджето за перилен препарат.
C
Сложете перилен препарат в машината в съответствие с програмите и максималния капацитет,
посоченив“Таблицаспрограмииконсумация”.Придобавяненадопълнителнихимикали(препарати
започистваненапетна,белинаидр.),намалетеколичествотопериленпрепарат.
Прането излиза мокро в края на програмата
• Възможноедасеепоучилатвърдемногопянаиавтоматичнатасистемазаабсорбираненапянада
сееактивиралапорадиизползваненатврдеголямоколичествопериленпрепарат.>>>Използвайте
препоръчителното количество перилен препарат.
C
Машинатанесепревключванаценрофугираневслучай,чепранетонееравномерноразпределено
вбарабаназадапредпазипералнятаизаобикалящитеяпредметиотповреда.Тотрябвадасе
преразпредели и пусне отново.

A
 Аконеможедаразрешитепроблемавъпреки,честеспазилиуказаниятавтозираздел,се
консултирайтестърговецаилипредставителнаоторизирансервиз.Никоганесеопитвайтеда
поправитенеработещияуредсами
Последна промяна от MamaMy на пон авг 14, 2017 12:47 am, променено общо 3 пъти.
Chefo77 - майстор
Нищо не свети. В смисъл - нищо различно. Като пусна програма, свети лампичка на избраната температура, лампичка за оборотите на центрофугата и лампичка за етапа на прането.
MamaMy - майстор
Пробвай да я рестартираш по описанието от упътването
Не ми се търси къде го има в по-читав вид, но ти би трябвало да си го имаш
Chefo77 - майстор
Пробвах, не стана рестарта. Никаква реакция нито при изключен програматор, нито на някоя програма.

Като включа на някоя програма, започва и спира. Явно проблемът не е в центрофугата (както мислехме в началото), а в цялостното изпълнение на програма. Мислех, че е в центрофугата, защото така направи първия път. 2 пъти е изпрала без центрофугиране. После изобщо не може да изпере каквото и да е :)
MamaMy - майстор
Другите неща които може да провериш и зависят от теб са филтрите. Този на мръсната вода като се задръсти и изхвърля бавно водата. Електронните перални го засичат като време и вдигат грешка помпа или ниворегулатор. Другият филтър на чистата вода е като развиеш маркуча от самата пералня. Там има една цедка която се издърпва с клещите. Събира боклуци от водопровода. Там е по същия начин. Ако не напълни за дадено време вдига грешка магнет вентил или ниворегулатор. Всичко е елементарно като логика, но трябва да познаваш принципа на работа поне на Перлата.
Описанията които даваш не са достатъчни за да се хвърли боба. На пример това "Като включа на някоя програма, започва и спира". Какво започва? Налива вода или върти мотора? Мотора как върти? Бързо, бавно или се тормози? Помпата включва ли? Нещо отпред свети ли необичайно (комбинация от лампи или символи)?Как спира след спиране на пълненето или след спиране на мотора?
Все важни неща които от твоето описание си личи, че не ги разделяш едно от друга, а те са съвсем отделни изпълнителни механизми в една "кутия". По-добре си изчакай техника и не пипай нищо. Той пък ще си купи ламината от теб :wink:
Chefo77 - майстор
MamaMy написа:
Другите неща които може да провериш и зависят от теб са филтрите. Този на мръсната вода като се задръсти и изхвърля бавно водата. Електронните перални го засичат като време и вдигат грешка помпа или ниворегулатор. Другият филтър на чистата вода е като развиеш маркуча от самата пералня. Там има една цедка която се издърпва с клещите. Събира боклуци от водопровода. Там е по същия начин. Ако не напълни за дадено време вдига грешка магнет вентил или ниворегулатор. Всичко е елементарно като логика, но трябва да познаваш принципа на работа поне на Перлата.

Това съм го проверил - и филтърчето на входа е почистено, и филтъра долу.

Описанията които даваш не са достатъчни за да се хвърли боба. На пример това "Като включа на някоя програма, започва и спира". Какво започва? Налива вода или върти мотора? Мотора как върти? Бързо, бавно или се тормози? Помпата включва ли?

Писах 2 пъти - прочиства системата (вкарва вода и я изхвърля), след което започва да налива и спира. Изобщо не стига до завъртане на мотора. Вкарва вода и я изхвърля - помпата включва ли?

Нещо отпред свети ли необичайно (комбинация от лампи или символи)?Как спира след спиране на пълненето или след спиране на мотора?

Писах, че няма никаква разлика по лампичките, описах и какво свети. Ако имаше разлика или някакви мигания, нямаше да го пиша. Спира 3-4 секунди след като започне да пълни, не стига до развъртане.

Все важни неща които от твоето описание си личи, че не ги разделяш едно от друга, а те са съвсем отделни изпълнителни механизми в една "кутия". По-добре си изчакай техника и не пипай нищо. Той пък ще си купи ламината от теб :wink:

В описанието съм задал точна цел: Интересуват ме параметрите на кондензатора. Няма нужда от хвърляне на боб, не искам да ми ремонтирате пералнята "по телефона". Писал съм и защо ми трябват тези параметри - защото искам да си взема такъв кондензатор и да го имам наличен когато техникът дойде - за да не го чакам после няколко дни да купи и да го смени, ако е от него и няма в себе си. И през ум не ми е минавало дори да го сменям сам - най-малкото не съм сигурен за начина, по който трябва да се държи докато трае смяната, ако старият има някакво остатъчно електричество, да не ме прати в края на стаята. Нямаше нужда от сарказъм, но ти благодаря за него.
plamen6703 - майстор
Chefo77 написа:
Привет!
Някой има ли схема на пералнята от заглавието. Интересуват ме параметрите на кондензатора.
Описание - първо не довърши прането - не го изцентрофугира. Тест с празна пералня и режим изхвърляне на водата накара помпата да заработи за 3-4 секунди, но не и да завърти барабана. Сложихме един парцал и я пуснахме на пране - пое вода, изхвърли я (прочисти системата), след което започна да пълни и я спряхме. И беше дотам - вече не иска да тръгне изобщо. Ключалката сработва и толкова. Държахме я изключена от мрежата (с идея за рестарт), същата работа. Викнал съм моя майстор, но все пак ми се иска да си взема един кондензатор, че като дойде, ако е от него - да не ме бави :)
И благодаря!
Стефко, може да се окаже бален дефект, за който няма да ти трябват части. Много често по платките на такива и други домакински уреди проникват хлебарки, които "цвъкат" по платките и често се случват дефекти точно по тази причина. Едно почистване със спирт и памук решава въпроса. Може да се окаже и проблем с чипа на импулсното захранване или кондензаторите около него. Дано няма засечки около ремонта :)
GalinBelos - специалист
Проблема ти може да е съвсем елементарен - износени четки на двигателя . Първо провери това и после човъркай платките .
kozl - майстор
А почисти ли връзката до пресостата? Имах Лирпул и се запуши от праха , а програмата се шашна и нищо не мигаше, но спираше нейде, най-вече на центрофугатаи не я изпълняваше.
Преди тръбичката запушването беше в пластмасова камера с прегради.
  • 1
  • 2

Тема "Пералня Beko WMB 61021 M - схема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: