Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
ontario - специалист
Здравейте,

моля за помощ за смяна на маншона на пералня Whirlpool FL 5105.
Преди 2 -3 години го сменя техник от сервиз и ми се видя доста лесно, но не запомних точно всичко.
Има видеота за Whirlpool в youtube, но ми се струва, че доста повече манипулации правят от това което е нужно на практика - мисля, че се махаше горния капак и се отстранява металната скоба, която стяга маншона.В крайна сметка ако се наложи ще викам майстор да го направи.
На квартира сме и гледам всичко да ремонтирам с минимални средства, не мога постоянно да ръчкам хазаите, че и а мен ми писна ...
Ако има точно видео за смяна на маншона на този модел ще съм благодарен...

Мерси.
Илчо Илиев - майстор
Да ти кажа не е сложно, проблема е от това,че всичко е завряно и трябва да си с тънки ръце за да бръкнеш... и дълга отверка .
Принципно маншона е закрепен на казана и на люка със скоби от дебела тел, винта е за отверка...
Проблема е,че трябва идеално да се почистят местата където ляга маншона, а за целта е добре да легнеш пералнята назад, за да се изтегли казана макс. назад..,а капака ...няма как, той се държи на два винта в задния край точно под ръба на капака...
Сигурен ли си,че тече точно от маншона, той най-рядко прави проблем,махни капака и огледай отгоре, но най-добре да я легнеш "по гръб" или поне да я наклониш колкото може назад и огледай къде има мокро и/или бели петна от варовик..
Най-често протичат от кутията за препарат, маркуча от кутията до казана и....семерината на лагерите...
Има ли шум при центрофугиране...
ontario - специалист
Илчо Илиев написа:
Да ти кажа не е сложно, проблема е от това,че всичко е завряно и трябва да си с тънки ръце за да бръкнеш... и дълга отверка .
Принципно маншона е закрепен на казана и на люка със скоби от дебела тел, винта е за отверка...
Проблема е,че трябва идеално да се почистят местата където ляга маншона, а за целта е добре да легнеш пералнята назад, за да се изтегли казана макс. назад..,а капака ...няма как, той се държи на два винта в задния край точно под ръба на капака...
Сигурен ли си,че тече точно от маншона, той най-рядко прави проблем,махни капака и огледай отгоре, но най-добре да я легнеш "по гръб" или поне да я наклониш колкото може назад и огледай къде има мокро и/или бели петна от варовик..
Най-често протичат от кутията за препарат, маркуча от кутията до казана и....семерината на лагерите...
Има ли шум при центрофугиране...
Здравейте,
не съм сигурен, че тече от маншона, но е скъсан на 3 места /въпреки, че го сменяхме преди 2г/.Прилагам снимки на 2 от дупките:
Прикачен файл:
IMG_20171025_132123.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171025_132116.jpg
Интересното е, че протича през 2-3 седмици. Последно май преди месец тече. По принцип се ползва ежедневно, че дори и по два пъти /но какво ли трябва да е пералнята, че да извържи на този чанч от страна на жена ми :rolleyes: /
Пералнята е на около 8-9 години, преди година беше поредния ремонт - смяна на амортисьор, смяна четки на мотор.....Тогава мен ме нямаше в БГ и майстора е казал, че пералнята си е заминала и е добре да се вземе нова вместо да се правят безкрайни ремонти, но хазаите предпочитат да ремонтираме /с малки суми, но редовно =D> /. Чудя се как да я оправям вече и някак сам да се справя.
За да направя огледа, за който пишете да махна и горния капак и да я легна, така ли? Дали все пак не е маншона?
plamen6703 - майстор
Ти огледа вече си го направил и си установил проблема. Останалото е като го е описал колегата по-горе... Ако не си с тънки пръсти и ръце, ще ти се наложи да разглобяваш малко повече за да си осигуриш достъп до "маншона" и да може да работиш спокойно. :partyman:
ontario - специалист
plamen6703 написа:
Ти огледа вече си го направил и си установил проблема. Останалото е като го е описал колегата по-горе... Ако не си с тънки пръсти и ръце, ще ти се наложи да разглобяваш малко повече за да си осигуриш достъп до "маншона" и да може да работиш спокойно. :partyman:
....да но, той допуска, че може да не тече от маншона или само от маншона/който така или иначе е за смяна/.
Ще го сменя като за начало него....
Илчо Илиев - майстор
Колега, махаш капака и я лягаш, имай в предвид,че може да потече вода от помпата, и гледаш от коя страна е винта на скобата, от къде ще ти е по-близо и удобно да работиш, развиваш и леко с отверка надигаш маншона да го извадиш от канала...
От външната страна ще е по-лесно,но е на същия принцип...
За да къса така маншона има причина, аз съм разглобявал перални на 20 г и маншона е здрав....
Предполагам,че казана не е добре осигурен...т.е. или пружина/ни, и или амортесьор/и са причина за това блъскане, иначе няма как да се скъса за толкова малко време...
Въпреки всичко, легни я и виж дали няма други течове, може да се изненадаш... :lol:

Скоро бракувах пералнята, беше на 22г,е Индезит беше,но идея нямаш колко е чанчена, имахме 3 деца,а а се съблека, веднага дрехите ми в пералнята, почти постоянно лангъркаше...
Спрях я работеща, взе да ме дразни едно жулене/джигъркане и като бутнах барабана се уплаших...
Оказа се ,че предния лагер някога е блокирал и оста се е износила яко, носача на барабана е счупен,а лагерното тяло едва стои на мястото си, 2/3 от обиколката е изядена от корозия и ...свети, а иначе си течеше предимно от маркуча от кутията до казана....
Не я знам твоята пералня, но явно е от по-старите, сега което е на пазара и е под 1000-1200 лв е като запалките, спре ли...хвърляш, така,че си я постегни и не се притеснявай....има и по-лошо... :lol:
plamen6703 - майстор
ontario написа:
plamen6703 написа:
Ти огледа вече си го направил и си установил проблема. Останалото е като го е описал колегата по-горе... Ако не си с тънки пръсти и ръце, ще ти се наложи да разглобяваш малко повече за да си осигуриш достъп до "маншона" и да може да работиш спокойно. :partyman:
....да но, той допуска, че може да не тече от маншона или само от маншона/който така или иначе е за смяна/.
Ще го сменя като за начало него....
При да се огледа се допускат различни варианти, след огледа вече се вижда, че въпросният "маншон" е за смяна. След смяната също се допуска, че може да има теч от същото място, ако не си се справил успешно и се допуска, че може да има теч и от друго място :wink: . Новият оглед ще ти покаже дали/или... Отхвърляй нещата едно по едно и дано накрая имаме хепиенд :) :partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Полагането назад не бих го препоръчал. Така, много отдавна, на Перла ми се счупи амортисьора (шийката между пръта и ухото). Може да е и от "марката", но никога повече не полагам пералня.
Причина за самото късане ... Като свалиш стария маншон, разгледай го за напуквания в областта на гънките като го разтягаш. Ако вземе и да се сцепи от разтягането - "качествен" материал.
krasi92 - майстор
Не знам точно за този модел но със сваляне на предния панел нещата стават наистина лесно като при някои модели за да се смени Маншон се сваля и циментовата тежест.
lov - майстор
Споделям мнението на Селския. Не обръщай пералнята по гръб че може да береш ядове. Сменил съм много маншони и винаги съм го правил през люка. Е малко трябва да се правиш на гинеколог но с повечко търпение за 15-на минути се справям. :lol:
А относно честото късане. Има и калпави като материал но най вече става когато барабана е изместен спрямо люка или скапани амортисьори. А комбинацията от всичкото е най лошото.
Макар че съм попадал и на по тежък случай. Малко дете дето го оставят да си играе без надзор около пералнята с каквото му попадне. В случая беше вилица. :lol: Случая дори беше скандално комичен с двете крайности. Слагам маншона и след три дена ме викат че тече от ново и ме обвиняват че съм сложил калпав. Пращам ги да купят какъвто те си харесат от който и да е магазин за моя сметка и им го монтирам от ново. И отново след около седмица изненада :lol: . Течало и не съм го бил сложил както трябва. :x Да де ама намерих една малка виличка забодена в него. Та питам ги да не би да си перат покривките от масата заедно с приборите. Докато не се сетиха кой е виновника. :-D

Тема "Смяна на маншон на пералня Whirlpool" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: