Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
kozl - майстор
mar80 написа:
Писал съм, че ще ги проверя. И както очаквах нагревателя е здрав.
Включих я пак да видя дали идва напрежение до нагревателя и нещо изпуши в предната част. Предполагам платката.
Изпушил е нагревателя. Явно в него е бил проблема, защото само го замерих с мултицета и затова не го засякох. Сега вече не отчита съпротивление и има пробив. От там е дошъл пушека и искренето
Събрах цитатите от няколко поста, за да си изясня, защо съм разбрал, че нагревателя е дал на късо. Думата пробив ме е подвела да си представя късо м-у реотан и корпус. А то вече разбирам резултата е прекъсване на реотана вследсвие прегряване и механичен пробив в корпуса на нагревателя.
Една качествена и точна снимка разкрива много повече и доста по-достоверно.
А за рогите - то форума е обръгнал от роги. Т.е. роги има в изобилие :lol: Въпроса е как да си покажеш рогата без да има убодени :wink:
mar80 - специалист
И къде съм казал на мен ли ще ми кажеш. Единствено като ми писаха, че съм прецакал пералнята, защото не съм разбирал, отговорих на колегата. Нагревателя изгоря не по моя вина.
За пушека първоначално помислих, че платката на бутоните изгоря, но когато я огледах и видях, че няма нищо, отворих люка и като лъхна един дим,тогава разбрах, че е нагревателя.
mar80 - специалист
Друго ми е интересно, ако пресостата е бил залепнал и е подавал постоянно напрежение към нагревателя, защо водата не е завирала. И как от 4-5 секунди работа на сухо ще изгори нагревателя. За мен по-скоро е имало утечка.
За съжаление нагревателя го изхвърлих и не мога да направя снимка. Това което се виждаше беше една навдигната черна дупчица. Всеедно е цъфнал от налягане.
plamen6703 - майстор
Бях ти казал да обърнеш щепсела в контакта за евентуална утечка в нагревателят, но все пак трябва и малко да разбираш каiо се ловиш да вършиш дадена работа! При теб всичко е по "слух"... нито знаеш кое как се прави, нито знаеш какво и как да измериш. Пипаш нещо с уреда, но как и защо самият ти не знаеш. Стига се напъвай с отговори, ако работи пералнята е добре дошло за теб с налучването, ако не работи търси някой да ти я оправи или продължавай с ръчкането докато я докараш до казана за боклук! :partyman:
preslav - майстор
mar80 написа:
Друго ми е интересно, ако пресостата е бил залепнал и е подавал постоянно напрежение към нагревателя, защо водата не е завирала. И как от 4-5 секунди работа на сухо ще изгори нагревателя. За мен по-скоро е имало утечка.
За съжаление нагревателя го изхвърлих и не мога да направя снимка. Това което се виждаше беше една навдигната черна дупчица. Всеедно е цъфнал от налягане.
Съвсем грубо казано пресостата подава сигнал на програматора, че в казана има вода, после програматора включва нагревателя и така нататък. Когато пресостатът "залепне" програматорът си мисли, че в казана има вода и включва нзгревателя на сухо - вода реално нямаш защото помпата си е свършила работата. Пак по същата причина центрофугата не включва - помпата си е свършила работата, но "залепналия" пресостат не позволява центрофугата да заработи. Залепнал го пиша в кавички защото не е задължително пресостата да е със залепнали контакти или да е повреден, достатъчно е сигналната тръбичка към него да е запушена - той няма как да знае това, нито пък програматора.
mar80 - специалист
Тя центрофугата тръгваше за няколко секунди и след това излизаше грешката.
preslav - майстор
mar80 написа:
Тя центрофугата тръгваше за няколко секунди и след това излизаше грешката.
Така е в общия случай, не само с това, но и с много други електроники - хубаво е, че се опитваш да си изясниш нещата, той Пламенчо не се е родил научен, но не си признава!
kozl - майстор
Ако се знае алгоритъма на програмата може би ще се достигне до обяснение. Още в първия пост си писал "при достигане на центрофуга" програмата спира и индикира грешка. Точно така се случваше и с нашата пералня Лирпул и се оказа запушен пътя до пресостата. Не пиша тръбичка, защото запушването беше в отделен съд, свързан с тръбичката. Нещо като капацитивен обем ли, за гняста ли :? Но този съд буквално беше задръстен с каша. При това положение все пак пресостата е работил на горните нива и не е могъл да регистрира долно нива, при което центрофугата не се стартира. Това де е тръгвала за малко е предполагам развъртането на малки обороти за наместване на прането. Па не си спомням точно, но и е възможно и нашатаптака да е правила. Все пак мина доста време, а и не помня да съм писал по форуми. Освен това по време на центрофегиране съм забелязал периодично да се включва помпата. Може и да е по информация от пресостата, а може и да е от таймер :? Също предполагам след като заработи помпата по таймер се следи времето, за което се очаква да се изпразни казана. Ако времето се превиши пак грешка. Запушването на филтъра на помпата и задържането на вода в казана също не би следвало да е възможна центрофуга, но пък съм имал подобен случай с недостатъчно интелегентна или пък повредена пералня с механичен програматор, да позволява центрофуга с наличие на вода в казана.
MamaMy - майстор
[quote=MamaMy]
Проблема е някъде в пералнята. Евентуално може и потребителя да е виновен. :)
ПП Пише, че не грее нагревателя. Виж да не би да е почнал да охлажда!
[/quote]

Превеждам за по не острите:
"Проблема е в пералнята". - Това е буквален отговор на въпроса на потребителя. По вътре от барабана не знам да има. Не е по периферията. "Евентуално може и потребителя да е виновен." - Много често проблема в нагревателя е следствие на банел от сутиен минал през дупките на барабана, закачил се на нагревателя и протъркал корпуса му. Кой е виновен, че не си прибира банелите и не си ги следи след пране? Да не би фирмата производител или сервиза на пералнята?
"Пише, че не грее нагревателя." - Това даже не мислех да го коментирам. При търсене в Гугъл на "Indesit error codes" един от първите резултати е официалната страница на Индезит на която има таблички с грешките и тяхното значение. Трябва да си съвсем изтръпнал да не можеш да го намериш или да чакаш някой друг да свърши всичко което си искал да направиш и накрая да кажеш мерси. По тази причина написах последното изречение:
"Виж да не би да е почнал да охлажда!" - И понеже не знам с какви уреди и възможности е дадения потребител го насочих шеговито към най-лесната диагностика. С други думи върви и свърши нещо, а не да чакаш съвсем на готово.
Ответната реакция е видна. Дори очаквах до някъде подобна. Света е пълен с неблагодарници! :toimonster:

Коментар на проблемите не ми се правеше, но при електронното управление диагностиката е пределно ясна. Там има измерване на тока на нагревателя и няма колебания от сорта къде точно е проблема.

Тема "Проблем с пералня Indesit WIL 85 грешка F8" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: