Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
lov - майстор
И аз щях да му препоръчам същото. Държи доста над 100 градуса. Само преди да почнеш да запълваш отвора с една клечка заострена като шпатула размажи малко от него с по голямо натискане и търкане на мястото. Ако видиш че става ронлив материала защото е полепнал с боклуци слагаш нов. То самото лепило си е пак смола но с много пълнител така че течната част да омокри добре повърхността за да може останалото да залепне качествено. Надявам да разбереш какво се опитвам да ти обясня. :)
То има разни праймери но аз никога не съм ползвал поне за епоксидни смоли.
vlax - майстор
lov написа:
И аз щях да му препоръчам същото. Държи доста над 100 градуса. Само преди да почнеш да запълваш отвора с една клечка заострена като шпатула размажи малко от него с по голямо натискане и търкане на мястото. Ако видиш че става ронлив материала защото е полепнал с боклуци слагаш нов. То самото лепило си е пак смола но с много пълнител така че течната част да омокри добре повърхността за да може останалото да залепне качествено. Надявам да разбереш какво се опитвам да ти обясня. :)
То има разни праймери но аз никога не съм ползвал поне за епоксидни смоли.
lov да не си карал зъболекарски курсове навремето? Ставаш за доктор по дентална медицина. :partyman:
lov - майстор
Официално не съм :lol: , но имах едно приятелче още от деца. С него се занимавахме с разни моделизми. После той стана зъботехник. Зъботехническата лаборатория на стоматология стана място за срещи защото там имаше и други болни по тази краста. А от по старите имаше какво да се научи и. Тогава бяха други времена никой не криеше и като попиташ ти показваха обясняваха. Отделно материалите които се ползваха тогава се дотираха от държавата и бяха на смешни цени в санитарния магазин. Тогава да отлееш нещо финно от пластмаса или метал беше възможно само с техните материали.
Та каквото можеше да се ползва от тоя занаят го ползвам и до сега като ми се налага да реставрирам разни такива изгъзеци. А и работата винаги ми е била свързана с нестандартни ремонти и почти винаги с голям зор с намирането на резервни части. :-D
Duke_BG - специалист
Само да те предупредя за спойките - при автомобилите не издържат дълго особенно когато са в термо шлаух - влиза влага вътре и става мазало.
За такива снадки ползвам кабелни обувки - от ония неизолираните но ползвам само часта дето се кербова - след кербоването режа останалата част от обувката , оформям с клещите да няма остри ръбове и слагам тремосвиваем шлаух.
lov - майстор
За тая цел си има термошлаух с лепилен слой. Ако щеш го кисни постоянно във вода няма да пропусне. Другото е че термошлауха трябва да се подбира спрямо диаметъра на кабела На него е дадено до колко се свива но трябва да се ползва един порядък на горе за да е уплътнено.То не е само да изглежда че е свил. Той по принцип свива и доста повече от това което му дават но вече не е гарантирано усилието което се получава.
Отделно много хора ползват разни флюсове на киселинна основа че даже и чиста киселина и после забравят че трябва да се чисти.
Duke_BG - специалист
Аз флюс не ползвам и тремо шлаух с лепипел слой за 1,5 - 2,5 кв многожилен кабел досега не съм видял - виж по-големите на райхем са друга бира.
hidrazin - майстор
Има тънкостенен с лепилен слой - свива от 3 до 1мм
CGAT 3/1-0
От дебелостенните с лепилен слой - тези дето са 12мм гарантирано свиват до 3,5 мм. Реално дори до повече.
:partyman:
Duke_BG - специалист
Хидра, ако ми дадеш линк да се предлагат и в българия те признавам.

а ако свиеш 12 мм до 3,5 мм колко ще му е дебелината на стената ??

знам че райхем се свиват безобразно много но тук говорим за практичноприложение в автомобил
hidrazin - майстор
Duke_BG написа:
Хидра, ако ми дадеш линк да се предлагат и в българия те признавам.
ГОТОВО

Не забравяй факта че аз все пак често си попълвам запасите с такива тръби. :-D
Но си ги купувам от кварталния магазин...
:partyman:
lov - майстор
Преди много години когато тъкмо се чуваше за термо свиваем шлаух в някакъв магазин намерих само лепилна шлаухка.Само лепило във вид на тръбичка и отгоре надяваш термосвиваемата. Вярно само един размер но пък много готино нещо се оказа. Можеш да варираш в доста размери дори да я сцепиш и поставиш върху кабела. После никъде не съм виждал.
Последна промяна от lov на пет мар 30, 2018 12:03 pm, променено общо 1 път.

Тема "Ремонт, реставрация на стар многожилен кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: