Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
arxd129 - специалист
Здравейте

Авт. пералня
SANG – модел WS 600 ST
Десетина годишна. Че и повече.
Без забележки.
Преди 3-4 години спря да работи. Отворих я. Някакъв кондензатор … направо изгърмял – в буквалния смисъл на думата „изгърмял“.
Смених кондензатора (10-15 лв). Новият го взех от сервиз за перални – вероятно са си сложили и труд.
Но аз си го смених, де.
И до завчера – пак перфектна.
Пак я отворих. Пак същия кондензатор.
Ето го (ама този път не е гръмнал):
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg



Станалото… станало.
Пак ще го сменя.
Ама все един и същ кондензатор… за три години…нещо в повече ми идва.
Разбира се – не заради парите и смяната му за 10 минути, а заради рецидива: Викам си – на първия (преди 3-4 години) дошъл му е реда. Ама и на втория (някак си мнооого) бързо му дойде реда.

Явно – има си някаква причина за компрометирането на тези кондензатори.
Та… къде да я търся пустата причина.
Щото (според мен, де) компрометирането на кондензатора не е първопричината за неработенето на пералнята ми. Следствието е.
Моля за мненията и за съветите ви.
Предварително благодаря.
Между впрочем – за какво служи този кондензатор – две доста тънични жички отиват до него? Едноцветни, ако това има значение, де.

Прикачен файл

5.jpg
5.jpg (94.91 KиБ) Видяна 1730 пъти
plamen6703 - майстор
При теб също се забелязва релапс и тази нова тема го потвърждава, обичаш да си говориш /пишеш/ сам и да си отговаряш!
На кондензатора му е дошъл денят и часът да дефектира!
За повече подробности по рецидива на кондензатора,изчакай да се включат форумните врачки :lol:
Ако видиш, че не се включват, повдигни темата с нови "актуални" разсъждения и все някоя врачка ще ти отговори :cool:
arxd129 - специалист
plamen6703 написа:
На кондензатора му е дошъл денят и часът да дефектира!
Ако е така - това е "добра новина". Ха, дано! Ама надали.

Да чуем (прочетем) и други мнения.
hidrazin - майстор
Кви други мнения?
Евтина турска пералня с вложени евтини материали, включително кондензатора.
Сменен с отново евтин боклук за 3-4 лева.
Радвай се че кара толкова време и пералнята все още не се е разпаднала.
:partyman:
arxd129 - специалист
hidrazin написа:
Кви други мнения?
Радвай се че кара толкова време и пералнята все още не се е разпаднала.
Харно. (офтопик: Голема реклама направихте на тюркиш-производителите. :-D )
hidrazin написа:
Сменен с отново евтин боклук за 3-4 лева.
Препоръчайте, моля, по-качествен кондензатор.
А ако купя кондензатор с по-голям капацитет - по-добро решение ли ще е за случая?
Благодаря!
hidrazin - майстор
В никакъв случай по-голям или по-малък. Козата си сака пръч.
Търси такъв в метален корпус.
Ако щеш отиди до вторични суровини и си свали от някоя стара, изхвърляна пералня.
Ще те изкара много повее от тези таш...аци.
:partyman:
arxd129 - специалист
hidrazin написа:
Търси такъв в метален корпус.
ОК! Метален. 16 микрофарада.

Чест и почитания!
lov - майстор
И за да ти е по спокойно на душицата ще потвърдя последното предложение. :-D
arxd129 - специалист
lov написа:
... ще потвърдя последното предложение. :-D
Нема лошо.
Благодарности!
arxd129 - специалист
hidrazin написа:
В никакъв случай по-голям или по-малък. Козата си сака пръч.
Ще изкукуригам!
...
Или вече съм? :?


С двама познати електричари говорих.
Ето тезите им.
На първия:
Въпросният 16 микрофарадов кондензатор няма (и не играе) съществена роля при работата на елдвигателя на пералнята. Пералнята може да работи и без него. Ролята на този кондензатор е не да подобрява работата на елдвигателя, а да „успокоява“ електрическата система на жилището и евентуално на съседите, ако те – съседите – са на една и съща фаза с мен. Наличието на кондензатора прави само и единствено това, при стартиране на елдвигателя на пералнята, лампите в жилището да не премииигват леeeкичко в момента на пуск на елдвигателя на пералнята. Не е нужно да се купува нов кондензатор. Пералнята може да работи перфектно и без него.


Допълнителен въпрос от мен, който пропуснах да задам на познатия ми: Ако приемем, че ще изхвърля повредения кондензатор и няма да купя нов кондензатор, как и какво трябва да свържа между двете жички с клемичките, които са определени да се свържат към вход-изхода на разваления кондензатор? Тези клемички трябва да останат свободни (само увити в изолирбанд) ли? Или между тях трябва да свържа някаква жица (с дебелина примерно 1 кв.мм)?


Ето тезата и на втория мой познат: Въпросният 16 микрофарадов кондензатор играе съществена роля при работата на елдвигателя на пералнята. Двигателят на пералнята не може да се стартира без него. Пералнята не може да работи без него, защото няма да може първоначално да се завърта елдвигателя на пералнята. Ролята на този кондензатор е дава по-силен начален ток на двигателя. Отделно - „успокоява“ електрическата система на жилището и евентуално на съседите.
Въпросният 16 микрофарадов кондензатор може да се замени с по-мощен такъв – например 18-20-25 uF. А елдвигателя на пералнята ще си черпи толкоз ток, колкото му трябва. Желателно е новият кондензатор да е с по-голям капацитет от определния от САНГ капацитет, защото 16 микрофарадовият е изчисляван да обслужва елдвигателя на пералнята, когато напрежението в елинсталацията на жилището е около 220-230 волта. Като се вземе предвид, че в определени населени места и в моменти на върхово натоварване напрежението е около 200 волта (а понякога и някъде дори 170-180 волта), то препоръчително е новият кондензатор да е поне 20 uF.


Ха, сега, уважаеми съфорумници, моля коментирайте двете противоположни тези. И ме насочете тезата на кой от моите "електричари" да припозная.
Ще ви бъда искрено благодарен.

Тема "Рецидив с 16uF кондензатор на авт. пералня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: