Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
kozl - майстор
arxd129 написа:
Преди 3-4 години спря да работи. Отворих я. Някакъв кондензатор … направо изгърмял – в буквалния смисъл на думата „изгърмял“.
Смених кондензатора (10-15 лв).
И до завчера – пак перфектна.
Пак я отворих. Пак същия кондензатор.
Ето го (ама този път не е гръмнал)
"Спря да работи" защо спря да работи?
1. Може би защото двигателя не може да се завърти без кондензатора или защото кондензатора като е гръмнал е дал на късо и башона прекъснал тока :?
2. Втория път не става ясно, защо си я отварял :?
Те за тва изолирай жиците и пробвай дали ще завърти двигателя без кондензатор.
А относно качеството - еми вече производителите НЕ САКАТ да прават вечни продукти. Те за тва и кондензаторите са таквиз, направени за некаков срок, колко по-малко, толко повече оборот за производителя.
Аналогия на кондензатор с чаша вода.
Са си представи, че трябва да напълниш пералнята от чешмата с чашата. Еми чашата ако е 250 мл, колко пъти требе да наливаш
от чешмата и да изливаш в пералнята? 250 мл е капацитета на чашата. Ако вземеш кофа 10 литра, капацитета е 40 пъти по-голям и с едно наливане от чешмата пералнята ще е пълна. Но ако требваше да пълниш каца половин кубик, какъв капацитет ще избереш. Може ли да избереш капацитет на кофата, колкото е този на кацата, за да я напълниш наведнъж?
plamen6703 - майстор
arxd129 написа:
Та, чисто теоретино ако щете ми отговорете, моля, какво може да предизвиква развалянето на кондензатора.

Благодаря предварително за компетентните ви отговори.

ПС
Пак да повторя: Знам че никой с нищо не ми е длъжен. Напротив - аз на вас съм!
Проблема е в саламурата, малко е солта и това предизвиква разваляне на кондензатора. Новият го накисни в по-силна саламура и го остави да втаса добре, ще векува след това! :partyman:
lov - майстор
Е аз бях до тук. Явно сърбежа по пръстите да ги чешеш по клавиатурата е неистово нетърпим. Или просто скучаеш и търсиш социални контакти.
И понеже едва ли някой повече ще ти дава съвети последния от мен е да допълня малко рецептата на Пламен тури барем и един мамул и глава червено цвекло в саламурата да затегне нещата. Казват че предпазвало от превтасване.

Тоя път няма да ти се получи безсмислена тема от 33 страници локуми за една диференциално токова защита.

:partyman:
Последна промяна от lov на чет мар 22, 2018 10:45 pm, променено общо 1 път.
arxd129 - специалист
kozl написа:

"Спря да работи" защо спря да работи?
1. Може би защото двигателя не може да се завърти без кондензатора или защото кондензатора като е гръмнал е дал на късо и башона прекъснал тока :?
2. Втория път не става ясно, защо си я отварял :?
Те за тва изолирай жиците и пробвай дали ще завърти двигателя без кондензатор.
1. Уточнявам за първото спиране на пералнята: Барабана спря да се върти. Отварям капака. Набива ми се на очи изгърмелия кондензатор. Бушони не са "изгаряли". Сложих новия кондензатор. И всичко си се оправи. Това е.
2. Уточнявам за второто спиране на пералнята: Барабана спря да се върти. Отварям капака. Набива ми се на очи повредения кондензатор. Бушони не са "изгаряли".
3. При заредена с дрехи пералня и с налята вода, БЕЗ кондензатор, двигателят не успява да завърти барабана. Но при свален ремък - двигателят се върти. Колко силно се върти - нямам опита да преценя точно.
kozl написа:

Аналогия на кондензатор с чаша вода.
Са си представи, че трябва да напълниш пералнята от чешмата с чашата. Еми чашата ако е 250 мл, колко пъти требе да наливаш
от чешмата и да изливаш в пералнята? 250 мл е капацитета на чашата. Ако вземеш кофа 10 литра, капацитета е 40 пъти по-голям и с едно наливане от чешмата пералнята ще е пълна. Но ако требваше да пълниш каца половин кубик, какъв капацитет ще избереш. Може ли да избереш капацитет на кофата, колкото е този на кацата, за да я напълниш наведнъж?
Нищо не разбрах. Или аналогията не е подходяща. Или интелектуалният ми потенциал не е на ниво. Приемаме, че проблема е в потенциала ми.

Все пак - моля да уточним, защо е добре или не е добре да се замени сегашния кондензатор 16uF с 20uF?
arxd129 - специалист
lov написа:
Е аз бях до тук.
Със здраве!
arxd129 - специалист
Junak написа:
Някой би ли обяснил, ако мотора е с четки, този кондензатор 16mF къде се намира из пералнята? За един приятел питам, дет работи в сервиз...
=D>
+1
nikolov333 - майстор
arxd129 написа:
Офтопик
[quote="kozl"]Не се ли заземи вече :?
Заземен съм. Вече. :)
Поздрави за помощта ти! Чест и почитания!
Край на офтопика[/size][/quote]
Не виждам да си уважил отделеното време от всички в темата за заземяването.. прието е да се споделя във форума решението на обсъждания проблем!
arxd129 - специалист
nikolov333 написа:
Не виждам да си уважил отделеното време от всички в темата за заземяването..
Приемам забележката. Извинявам се за нестореното от мен.
Ще си поправя грешката. Скоро.

Трябва да се пооправи времето, да поизсъхне. Сещаш се защо.
zdravcho - специалист
Какъв рецидив бе колега!? Рецидив щеше да е ако на първото-второто пране след смяната пак гърми въпросния кондензатор. Пак сменяш - пак гърми. Той работил 4 години - еми направо е дал всичко от себе си. Купувай нов сменяй да не се мъчи булката на ръка да пере :-D

Между другото къде в пералнята стои въпросния кондензатор?
kozl - майстор
arxd129 написа:
kozl написа:

"Спря да работи" защо спря да работи?
1. Може би защото двигателя не може да се завърти без кондензатора или защото кондензатора като е гръмнал е дал на късо и башона прекъснал тока :?
2. Втория път не става ясно, защо си я отварял :?
Те за тва изолирай жиците и пробвай дали ще завърти двигателя без кондензатор.
1. Уточнявам за първото спиране на пералнята: Барабана спря да се върти. Отварям капака. Набива ми се на очи изгърмелия кондензатор. Бушони не са "изгаряли". Сложих новия кондензатор. И всичко си се оправи. Това е.
2. Уточнявам за второто спиране на пералнята: Барабана спря да се върти. Отварям капака. Набива ми се на очи повредения кондензатор. Бушони не са "изгаряли".
3. При заредена с дрехи пералня и с налята вода, БЕЗ кондензатор, двигателят не успява да завърти барабана. Но при свален ремък - двигателят се върти. Колко силно се върти - нямам опита да преценя точно.
нещата вече се изясняват, след колко страници обаче :? Двигателят на твоята пералня няма четки и не може да се завърти без кондензатора.
arxd129 написа:
kozl написа:

Аналогия на кондензатор с чаша вода.
Са си представи, че трябва да напълниш пералнята от чешмата с чашата. Еми чашата ако е 250 мл, колко пъти требе да наливаш
от чешмата и да изливаш в пералнята? 250 мл е капацитета на чашата. Ако вземеш кофа 10 литра, капацитета е 40 пъти по-голям и с едно наливане от чешмата пералнята ще е пълна. Но ако требваше да пълниш каца половин кубик, какъв капацитет ще избереш. Може ли да избереш капацитет на кофата, колкото е този на кацата, за да я напълниш наведнъж?
Нищо не разбрах. Или аналогията не е подходяща. Или интелектуалният ми потенциал не е на ниво. Приемаме, че проблема е в потенциала ми.
Все пак - моля да уточним, защо е добре или не е добре да се замени сегашния кондензатор 16uF с 20uF?
Е кво толко има за разбиране :? Ако избереш кофа 200 литра, за да напълниш кацата отведнъж, можеш ли изобщо да преместиш кофата или ще ти се скинат жилите :lol: ?
Логиката е в това, че по-големия капацитет на кондензатора, не го прави по-издръжлив. На практика по-скоро е обратното. Аналогия с кофата - това дали кофата е 5л или 10 не определя здравината и издръжливостта и. Най-вероятно по-големия капацитет ще претовари намотката на двигателя и ако кондензатора се окаже издръжлив, ще се опече двигателя. Те тогава МОЖЕ БИ ще оцениш труда на писателите.
Дадоха ти съвет, не мога да определя оти тражиш под воло телето. Търси кондензатор с ОПТИМАЛНИЯ капацитет и КАКТО ВЕЧЕ ТИ ПИСАХА с по-високо от на стария кондензатор работно напрежение.

Тема "Рецидив с 16uF кондензатор на авт. пералня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: