• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
airdata - напреднал
Привет колеги,

Във входното табло са сложили за всички апартаменти прекъсвачи 40амп.
Въпросът ми е :
- това означава ли че в апартамента общия ампеража на прекъсвачите не тряба да минава 40ампера?
Иначе казано мога ли да сложа например следните прекъсвачи - 10а 10а 16а 16а 20а = 56ампера общо?
Или трябва да го направя нещо от сорта на 10а+10а+20а = 40ампера
hidrazin - майстор
airdata написа:
Иначе казано мога ли да сложа например следните прекъсвачи - 10а 10а 16а 16а 20а = 56ампера общо?
Сумарно може да са и много повече но не трябва да има 40А или по-голям.
И къв е тоя апартамент без бушони и защо ти ще ги слагаш?
:partyman:
DundyTheCroc - майстор
Слагаш един главен 40А, а след него такива, съобразени със сечението на проводника в токовите кръгове, примерно както си ги дал ти.
airdata - напреднал
hidrazin написа:
Сумарно може да са и много повече но не трябва да има 40А или по-голям.
И къв е тоя апартамент без бушони и защо ти ще ги слагаш?
:partyman:
Има бушони от старите и мисля да ги подменя... и като почнах да мисля - защо да не си ги подменя сам?
Та значи ..
- 1во !! трябва да сложа главен бушон 40амп.( колкото е във входното ел. табло).
- След този 40амп. прекъсвач няма да е проблем да наредя следната конфигурация - 10+16+16+20+20
hidrazin - майстор
airdata написа:
... и като почнах да мисля - защо да не си ги подменя сам?
Леко с мисленето. То аз аз внимавам какво мисля и по тая причина не ремонтирам реактивни двигатели на самолети.
В твоя случай е същото...
:partyman:
P.S.
1.И не, трябва да сложиш главен бАшон 32 ампера - по-малък от тоя в главното табло.
Иначе ще има периоди дет ще стоиш на тъмно и на студено.
Явно сте прцакани като почти всички с новото велико гербаджийско строителство.
С тея 40А си за никъде. Един мижав проточен бойлер не мое да сложиш.
2.Кви са тея 20+20А - за къде си ги предвидил?
nikolov333 - майстор
Сигурно не е от най-новото строителство с тези стари бушони в апартамента, а може да има и ТЕЦ.. та може и да му се получат нещата. Не знам дали няма да стане и с 40А с крива B за главен в апартамента за да има нещо като каскадиране на кривите.. Може да се сложи за проба, но е добре, ако има достъп и до главния в електромерното табло... В нашия блок още не са сменили табло и сме със старите витлови предпазители 63А. До колкото знам те са по-бавни и след тях в апартаментите сме с 63А с крива С. До сега не са ми изгаряли витловите, но не съм ги и претоварвал де..
DMN - майстор
Абе то май се получава малко глупава история с тия общи табла на входа и главен предпазител в апартаментното табло, защо мисля така:
Ами защото авторът има бушон 40А в главното табло. Ако реши да сложи главен бушон в апартаментното си табло, то той би трябвало да е 32А, както казва и hidrazin. Да ама в тоя случай се губят едни 8А, които са около 1800 вата. Демек, то не стига, че веднъж са го орязали с тези 40А, ами той допълнително ще се кастрира с още 8А, ако сложи 32А главен. Да се пита човек - що му е главен бушон в апартаментното табло в този случай. То е ясно що - уж за да не се стига до изключване на този 40А в главното табло, и да остане без ток, защото другото глупаво нещо е, ако той няма достъп до този бушон в главното табло. А при късо съединение има голяма вероятност да изключи главния бушон в главното табло и този в апаратаментното табло, барабар с този на съответния кръг.
Най-логично звучи предложението според мен на nikolov333 да се пробва с 40А с крива B за главен в апартамента. Но пък в тоя случай, ако приемем, че имаме товар 41-42А, дали кой от двата предпазителя би изключил първи(въпреки разликите в кривите), като не се знае кой от двата ще има по-голям толеранс, така че пак може първи да изключи този в главното табло.
Според мен, ако има достъп до главното табло, не му трябва главен бушон в апартамента.
:partyman:
torbalan - Дървен философ
Бушона, който е в електромера, ограничава максималната консумация, която е договорена при присъединяването.

Няма нужда да се слага по-малък на главното табло в апартамента. Би трябвало да се сложи такъв, който реагира за по-малко време. Аз поне не помня да ми е падал главен бушон. Винаги първо тези малките падат.
Навсякъде, където съм виждал бушон при електромера - има достъп до него, така че ако падне - да може да се дигне. Не мисля, че има нужда да се викат техниците заради бушона.
nikolov333 - майстор
Добре е да се има предвид, че съвременните АП са гарантирани до 3-ри сработване на късо съединение, а често при късо в някой от кръговете изключва и главния в апартамента, че и в ектромерното може да "падне", както и DMN вече писа. От тая гледна точка, с един главен в електромерното може да е проблем. За мен си е най-добре в електромерното да е витлов предпазител, при възможност за подмяната му със нов и без импроизации с тел, пирони или патрони, вместо нов предпазител разбира се..
airdata - напреднал
hidrazin написа:
Явно сте прцакани като почти всички с новото велико гербаджийско строителство.
С тея 40А си за никъде. Един мижав проточен бойлер не мое да сложиш.
2.Кви са тея 20+20А - за къде си ги предвидил?
Блока е строен 90г. ... не е от най-новите :)
Безумието за мен лично е, че сменихме таблото след като махнахме тотално парното в ЦЕЛИЯТ блок. Сега чак забелязвам че сме с 40А....

Едното 20 съм го предвидил за кухнята, където има пралня, печка, абсорбатор, хладилник, камера.
другото 20 е за кръгът - хол, спалня1, спалня2 и мазе, което е захранено от спалня 2. Мазето ми е 20кв и го ползвам за офис, което ще рече, че зимата се отоплявам с печка.

И накрая ТЕЗИ 40А ги свалихме 3пъти тази зима, а живеем 2ма човека в апартамента.
  • 1
  • 2

Тема "Колко ампера мога да сложа в ел. табло?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: