Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,

Нуждая се от помощта Ви за разрешаването на проблема. Съдомиялната е Midea WQP8-B9252. До миналата вечер всичко работеше нормално, докато след вечеря не сложих съдовете в съдомиялната и реших да я пусна. Бутонът, който е I/0 го натискам и светва червения светодиод, след което има един седем-сегментен индикатор(малко дисплейче с два символа), на който трябва да покаже текущата програма за миене - P1, P2... Това, което се случва е, че при натискане на главният бутон (I/0) всички сегменти на дисплея светват за секунда, след което изгасват и не светват повече. Какъвто и друг бутон да натисна нищо не се случва и съдомиялната не тръгва. Отворих я да проверя за някакъв видим проблем, но не успях да открия. Стигат 220V до нея. Също така има 5V на управляващата платка. Усъмних се в двата електролитни кондензатора, че са сдали багажа след 8-9 години служба и ги смених, но ефект никакъв. Видимо няма следи от нещо изгоряло. Прегледах всички конектори и презапоих голяма част от елементите, поради съмнения за студена спойка някъде. Имате ли идея какво мога да погледна и къде да търся проблема? Имам запояваща станция,мултиметър, осцилоскоп, просто ми трябва идея какво да проверя, понеже се изчерпах за момента. Благодаря предварително за всякакви насоки!
preslav - майстор
Започни с ON/OFF бутона, просто го шунтирай и включи машината директно в контакта.
kozl - майстор
На платката има ли релета и на с какво напрежение сработват?
Захранването на платката как е реализирано - импулсно ли е?
След шунтирането на ON/OFF бутона, положението е същото.
Всъщност платките са 3, свързани с конектори помежду си. Първата платка е силовата част. Захранването е обикновенно трансформаторно. Има шест релета, които сработват на 12 волта. На втората платка е процесорното управление. На третата платка са бутоните за избор на програми и седем-сегментния индикатор.
MamaMy - майстор
Това захранване освен 5 волта трябва да дава и друго напрежение. Мисля, че трябва да имаш и 12 волта някъде. Поогледай! Схемата едва ли е нещо извънземно и ако освен да си собственик може и да работиш с изброените от теб уреди, ще тръгне миялната.
MamaMy написа:
Това захранване освен 5 волта трябва да дава и друго напрежение. Мисля, че трябва да имаш и 12 волта някъде. Поогледай! Схемата едва ли е нещо извънземно и ако освен да си собственик може и да работиш с изброените от теб уреди, ще тръгне миялната.
Имам да, релетата са на 12V. Относно уредите, мога да работя с тях, въпросът е че не съм се занимавал с ремонт на такъв тип електроуреди и не знам къде да търся проблема и какво да измеря. Ще се радвам на всякакви насоки.
kozl - майстор
Не пишеш има ли 12 волта оперативно напрежение. За това попитах за релетата. Моята миялна е друга марка АЕГ, но убеди се, че имаш захранване на всичките платки и не се срива някъде. Може би да провериш кабелите в мястото на прегъване при вратата.
Аз имах 3 пъти повреда в миялната AEG. Някъде съм писал в този форум.

Тема "Съдомиялна Midea WQP8-B9252" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: