Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
Искам да боядисам стари ПВЧ плоскости с алкидна боя. Въпросите ми са следните:
С какъв препарат да ги обезмасля и почистя преди да ги боядисам(по евтин вариант)?След нанасяне на този препарат, трябва ли да се почисти? Задължително ли е да се шкури преди боядисване (мисля че са покрити са с фурнир - стандартни кухненски евтини шкафове)? Искам да залепя и кантове по края. Намерих олепилени такива, но не знам как се слагат - с ютия или просто се залепят? Ако не са олепилени - има ли вариант за залепване без пистолет за горещ въздух? На някои места ъглите на плоскостите са очукани - възможно ли е да се възстановят с някаква паста или нещо подобно?
Благодаря предварително :)
lyubohar - майстор
Стари шкафове съм реставрирал по следния начин:
Всички дефекти съм попълвал с автокит.Или някакъв друг бързосъхнещ и здрав.
След това с шкурка(не по едра от 250-300) на ръка,или с виброшайф се матира повърхноста за боядисване.
Обезмасляването ги правя с различни разтворители.Такива,които не разтварят стария лак,боя.
Пръскал съм с пистолет и компресор и атомобилна боя.
Който ги е виждал мебелите си е мислил,че са от Кореком.Говоря за 80-те години.
Последно същото съм оправял-мебели,врати с малко мече и алкидна боя.
Става прилично,но си иска подготовка.
шоп - майстор
Доста често ми се случва да препрявям мебели
Снимките са отпреди минути.

Мебелите от детската стая са от сина ми. Бяха съответно сини... Към обзавеждането има и скрин и легло. Съответно преправени от сини в розови.

...след 10 год ни се роди дъщеря...съответно с малко ситна шкурка и на ръка зашкурих сините елементи и с водоразтворима боя на две ръце цвета стана розов :)



Обезмасляване и обезпрашаване само с мокра с вода микрофибърна хавлия. Лесно/бързо/без пари!

За вдлъбнатини и дефекти колегата @lyubohar вече написа решението-авто кит. За дълбоки и големи поправки влакнест кит.


Относно кантовете. Можете да прочетете темата ми: пълно обзавеждане на апартамент

Там много подробно и с много снимки съм показал как аз лично кантирам.
Кантовете са олепилени и без лепило.
Предимно двойна ширина 36мм С олепилени и пистолет за горещ въздух е лесно, бързо и мързеливо, но аз предпочитам другият начин.
Пак снимка на самоделен кант 36 мм на масата под лаптопа ми от който пиша.
Успехи!
Хубаво е да се даде живот на старите мебели

Прикачен файл

SAM_9536.JPG

Прикачен файл

SAM_9537.JPG
Благодаря за отговорите :)
При положение, че няма какво да се сваля - боя/лак - от плоскостите, нужно ли е да се шкури? Най- обикновени плоскости, покрити с някакъв фурнир предполагам. Тъй като получих и други мнения относно боята - по-добрият избор е водоразтворима (например акрил) или алкидна (блажна или друг вид)?
шоп - майстор
gergana_balabanova написа:
нужно ли е да се шкури?

Да, съвсем леко
gergana_balabanova написа:
по-добрият избор е водоразтворима (например акрил) или алкидна (блажна или друг вид)?
И двете стават. С водоразтворимата боя е по-лесно. Не мирише, не цапа и ако нещо се изцапа се мие с вода.

С блажна или алкидна боя също става, но ръце и средства за боядисване се почистват с АМБ, короселин, ацетон, бензин или друг разтворител.

Аз ползвам водоразтворими бои.
Успехи!
lyubohar - майстор
Уточни какви са плоскостите.
Ако са стари кухненски шкафове няма начин да не са покрити с лак,или боя.
Или са с естествен фурнир,или ламинирани.
И трябва да се матират,за да хване новата боя.
Ако са нови плоскости с естествен фурнир би трябвало преди боята да има някакъв грунд.
Иначе боята много ще попива и ще трябват много ръце.
Ако са ламинирани непременно трябва да се матират.

Тема "Обезмасляване на плоскости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: