• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
dim_dimov - напреднал
Здравейте колеги, имам стенен часовник "Junghans" който не работи. Предполагам се нуждае от промивка и почистване на механизма. Може ли някой от знаещите да ми каже с какво да го омия и почистя :) Предварително благодаря!
krasi92 - майстор
Знам че ползват екстрационен бензин или поне моя познат часовникар го ползва
lyubohar - майстор
Абе то само с "омиване"и почистване няма да стане.
Трябва да се разглоби и тогава да се мие и чисти.
А може и да се наложат и някои поправки.
Ако сам си решил да го правиш снимай всяка стъпка на разглобяването.
Пази се от пружините,че някои са твърди и могат да те наранят.
Ползва се медицински бензин и разни масла.
plamen6703 - майстор
вт юни 26, 2018 8:04 pmdim_dimov написа:
Здравейте колеги, имам стенен часовник "Junghans" който не работи. Предполагам се нуждае от промивка и почистване на механизма. Може ли някой от знаещите да ми каже с какво да го омия и почистя :) Предварително благодаря!
Ако държиш да запазиш часовника и да му нанесеш най-малко поразии не ползвай никакъв бензин. Купи си Контокс http://www.tony-sjd.com/product_info.ph ... s_id=48060 и без да го жалиш напръскай хубаво часовника и го остави да се "разкисне", след това почисти, пак напръскай, пак почисти и виж какъв ще е резултата.
Като се убедиш, че резултата ще е какъвто се очаква :wink: събери часовника и го отнеси на ремонт при часовникар :)
То ако така лесно се правеше профилактика и ремонт на часовници , часовникарите отдавна да са хлопнали вратите, ама нали форума е "направи си сам" поне да се пробваш :-D ! :partyman:
lyubohar - майстор
Колега Plamen....,вие колко часовника сте ремонтирали?
Аз имам колекция от над 1000 и повечето сам съм ремантирал и профилактирал.Него знам този контокс,но се почистват най често с медицински бензин.А това промиване без разгобяване се нарича "арменска профилактика".Колкото да тръгне и да ти вземат парите.
Колега dim....,aко не си сръчен наистина го занеси на часовникар.
dim_dimov - напреднал
вт юни 26, 2018 8:32 pmplamen6703 написа:
вт юни 26, 2018 8:04 pmdim_dimov написа:
Здравейте колеги, имам стенен часовник "Junghans" който не работи. Предполагам се нуждае от промивка и почистване на механизма. Може ли някой от знаещите да ми каже с какво да го омия и почистя :) Предварително благодаря!
Ако държиш да запазиш часовника и да му нанесеш най-малко поразии не ползвай никакъв бензин. Купи си Контокс http://www.tony-sjd.com/product_info.ph ... s_id=48060 и без да го жалиш напръскай хубаво часовника и го остави да се "разкисне", след това почисти, пак напръскай, пак почисти и виж какъв ще е резултата.
Като се убедиш, че резултата ще е какъвто се очаква :wink: събери часовника и го отнеси на ремонт при часовникар :)
То ако така лесно се правеше профилактика и ремонт на часовници , часовникарите отдавна да са хлопнали вратите, ама нали форума е "направи си сам" поне да се пробваш :-D ! :partyman:
Ами не казвам, че е лесно, но много бих искал да опитам сам да се справя с почистването на часовника :)
По спомени на нашите този часовник никога не е падал и не се е повреждал. Доста годинки не е навиван и сега като го навих не тръгва. Страх ме е да го разглобявам целия да не би да не успея да го събера после.
Няма ли да може с някакво много прецизно масалце да го смажа и да тръгне, вътре няма прахоляк механизма ми се вижда чист.
plamen6703 - майстор
Близо до сервиза ми работи часовникар и човека освен добър часовникар е и самый лучший сказочник :)
Ходя при него да си сказваме и ми е показвал какви ли не "изцепки" на тема "поправи си сам часовника" :wink: Препоръчах ти да ползваш Контокс за почистването от съображения да не разсипеш часовника и по-специално циферблата. За да го чистиш с бензини трябва да свалиш циферблата, за да свалиш циферблата трябва да махнеш стрелките...махането както и да е сигурно ще се справиш, но обратният ред може да те затрудни... Пробвай с Контокса, ако не помогне няма да навреди и ако случайно се появи /и да не се появи/ "тик-так" занеси часовника на часовникар, за един стек цигари ще ти го профилактира и ремонтира, и ще знаеш, че имаш часовник на стената!
Желая ти успех! :partyman:
infomar
Приятел, занеси го на часовникар и не си създавай проблеми. Ако е за хвърляне - опитай се и не съжалявай, ако го прецакаш, но ако е нещо ценно или има сантиментална стойност, прежали десетина лева...
dim_dimov - напреднал
вт юни 26, 2018 10:24 pmplamen6703 написа:
Близо до сервиза ми работи часовникар и човека освен добър часовникар е и самый лучший сказочник :)
Ходя при него да си сказваме и ми е показвал какви ли не "изцепки" на тема "поправи си сам часовника" :wink: Препоръчах ти да ползваш Контокс за почистването от съображения да не разсипеш часовника и по-специално циферблата. За да го чистиш с бензини трябва да свалиш циферблата, за да свалиш циферблата трябва да махнеш стрелките...махането както и да е сигурно ще се справиш, но обратният ред може да те затрудни... Пробвай с Контокса, ако не помогне няма да навреди и ако случайно се появи /и да не се появи/ "тик-так" занеси часовника на часовникар, за един стек цигари ще ти го профилактира и ремонтира, и ще знаеш, че имаш часовник на стената!
Желая ти успех! :partyman:
Не съм много по руския сказочник или смазочник с какво най-добре ги смазване часовниците, ще опитам първо сам. Един стек цигари са 50 лв. как за едно смазване на часовника ще ми искат толкова много пари. За това явно няма часовникари няма луди да дават такива пари за поправка. Благодаря и на останалите за съветите.
lyubohar - майстор
Колега,не е само смазване.
Както споменах разглобяване,почистване.
Слагат се частите в една машина с разни препарати
И се въртят.Слагат ги и във вани с ултразвук.
Така,че доста работа.Някои часовници са доста сложни и профилактиката може да струва и повече.
Не казвам и ако има счупени части как се намират и колко струват.
  • 1
  • 2

Тема "Малко помощ за ремонт на стенен часовник." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: