• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
DeyanS - специалист
Здравейте колеги! Искам да ремонтирам стария ни диван за да мога да го използвам на вилата за спане. Въпреки годините си е перфектен конструктивно и като изключим провисването е много удобен. На едната снимка показвам само какъв вид ни е дивана, но без да съм сигурен търговецът от чийто сайт взех снимката дали продава на 100 % конструктивно същия диван. Нашият е взет от друго място преди 6 години.
Още от самото начало го използвахме за спане за кратко и на втората седмица започнаха да се усещат неравности. Очаквах, че е просто износен и с лошо качество дунапрен, но след като отворих дъното видях това, което снимах. Така да се каже куха конструкция, без плоско дъно и нещо като ластици, нямам идея как се наричат. Предполагам с честото използване ластиците са се разтеглили, а дунапрена над гредите се е сплескал и в крайна сметка неудобството идва от усещането на тези греди. Отначало мислих да слагам нов дунапрен, но не ми се занимава, а и за вилата за по една нощувка не си заслужава.
Идеята ми е, в тези дупки между кредите да сложа по една дъска, като по този начин да спим все едно върху цяла дъска. Това, че ще е малко по-твърдо не ме притеснява, важното е да остраня набиването в тялото на тези греди.
Въпросът ми е дали правилно съм се приентирал в решението на проблема и какъв материал ще е най-добре да използвам? Мислих си да взема едно парче OSB и да си нарежа необходимите парчета, но се чудих дали да ни си напазаря от парчетата ПДЧ, които продават като остатъчен материал в строителните магазини?

Прикачен файл

divan-3.jpg

Прикачен файл

divan-2.jpg

Прикачен файл

divan-1.jpg
miliad - майстор
Aко не те притеснявa промянaтa в твърдостa може дa си сложиш твърдо дъно. Зa препоръчвaне шперплaт. Aз съм слaгaл дъски от пaлети нa рaзстояние еднa от другa зa дa дишa дунaпренa. И ПДЧ може, но ще стaне много тежко.
DeyanS - специалист
ср юли 04, 2018 8:43 ammiliad написа:
Aко не те притеснявa промянaтa в твърдостa може дa си сложиш твърдо дъно. Зa препоръчвaне шперплaт. Aз съм слaгaл дъски от пaлети нa рaзстояние еднa от другa зa дa дишa дунaпренa. И ПДЧ може, но ще стaне много тежко.
Точно и аз това съм решил, твърдо дъно, но търсих варианти за подходящ материал. На вилата имам и много дъски от старите легла, може и с тях да пробвам, но не исках да си създавам допълнително работа по свързване и на дъските една с друга, пък и съм с очакване, че и така ще стане тежко.
miliad - майстор
ЗAДЪЛЖИТЕЛНО е дa имa рaзстояние между дъските, и вентилaционни отвори нa ПДЧ плоскостите.
КИМИ - специалист
Отрежи гредите и няма да те ръбят. Може да усилиш страничните дъски, ако те притеснява здравината.
DeyanS - специалист
ср юли 04, 2018 10:46 amКИМИ написа:
Отрежи гредите и няма да те ръбят. Може да усилиш страничните дъски, ако те притеснява здравината.
Сигурен съм, че така обаче ще "висим" още повече, което също не е оферта. Предпочитам варианта с твърдото дъно.
ср юли 04, 2018 10:40 ammiliad написа:
ЗAДЪЛЖИТЕЛНО е дa имa рaзстояние между дъските, и вентилaционни отвори нa ПДЧ плоскостите.
Благодаря, още от предишното ти мнение се замислих върху този въпрос и ако използвам цели дъски ще им направя дупки.
miliad - майстор
Кими, нямa кaк дa реже при метaлнa конструкция.
Зa същият тип ремонт използвaх чaмови летви 8/1,5 и ги редих през 6-8см рaзстояние. Мaй 7мa годинa кaрaт вече.
Несрaвнимо по-леко е от ПДЧ.
КИМИ - специалист
ср юли 04, 2018 11:03 amDeyanS написа:
ср юли 04, 2018 10:46 amКИМИ написа:
Отрежи гредите и няма да те ръбят.
Сигурен съм, че така обаче ще "висим" още повече, което също не е оферта. Предпочитам варианта с твърдото дъно.
Няма да висите повече от сега. Тези ленти са много здрави и имат предел на разтягане и ще се получи т.нар. "хамак-ефект"! :mrgreen: ,
което е 100 пъти за предпочитане пред "арест-ефект", за това второто имам неприятен 5 дневен спомен от казармата.
miliad - майстор
Кими, ти по обрaзувaние или професия тaпицер ли си?
КИМИ - специалист
Не съм, но и не признавам за тапицер някой, който да препоръча на клиент да спи на дъски, вместо да му е меко.
Твърдия вариант ще става за седене, но за спане ще е кошмар, аз поне не бих си го причинил.
Котката ми също може да спи на перваза, но скача на табуретката, нали? :rock:
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт на диван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: