Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Hoвoceлckи - майстор
Това със сваления работещ нераждаем бойлер ми се струва прекалено хубаво за да е истина. И ако се окаже някаква преебушка за чия сметка предлагаш да остане - на помагащия или на бедните старци? За това с налягането и корковата тапа ... Става даже с набване на кибритена клечка :idea: Знам за такъв със свален кожух, заприличал на таралеж. Мислех да не го казвам публично, щото пак ще трябва да правя клип. Хайде - чакам да ме оплюете и ще го направя.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Така, знаеш по вертикала къде е горе-долу. По капката дето се стича отдолу. - Примерно откъм гърба, лицето или отляво, отдясно ...
Не знаеш само на каква хоризонтала.
Аз бих направил така:
1. Изпразваш бойлера
2. Засичаш литрите на водомера - предпоследната и последната червена стрелка обикновено.
3. Почваш да го пълниш възможно най-бавно, но да се върти триъгълната стрелка на водомера.
4. Чакаш да прокапе.
5. Като прокапе засичаш литрите и правиш разликата.
6. Получил си разлика 33 литра да речем.
Ако височината на балона вътре е към 80 см, значи 1л. на сантиметър.
Пробива е на височина около и под 33 см от фланеца. По вертикала знаеш къде е.
:partyman:
шоп - майстор
ср юли 11, 2018 4:41 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Така, знаеш по вертикала къде е горе-долу. По капката дето се стича отдолу. - Примерно откъм гърба, лицето или отляво, отдясно ...
Не знаеш само на каква хоризонтала.
Аз бих направил така:
1. Изпразваш бойлера
2. Засичаш литрите на водомера - предпоследната и последната червена стрелка обикновено.
3. Почваш да го пълниш възможно най-бавно, но да се върти триъгълната стрелка на водомера.
4. Чакаш да прокапе.
5. Като прокапе засичаш литрите и правиш разликата.
6. Получил си разлика 33 литра да речем.
Ако височината на балона вътре е към 80 см, значи 1л. на сантиметър.
Пробива е на височина около и под 33 см от фланеца. По вертикала знаеш къде е.
:partyman:
Колега, има логика в написаното. Обаче това нещо на практика няма как да стане.
Пробива не е с диаметър 50 стотинки. Пробива е или шупла с диаметър върха на игла или пукнатина с дебелината на косъм. И винаги теча е при работно налягане 2-3-4-5 и повече бара :idea:

При пълнене налягането е минимално и дори да има пробив то е само ОВЛАЖНЯВАНЕ, което се АБСОРБИРА от минералната изолационна вата.

Може да мине 1-2 часа, докато ватата се напои и гравитацията си свърши работа. Едва тогава ще видим теч от долната част на бойлера :idea:

abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
вт юли 10, 2018 2:07 pmkebedjiev написа:
... Горния шев между балона и връхната част на цилиндъра не е-почва да капе около минута след пускането на водата да го пълни-дотогава няма как да е стигнала водата догоре. ...
При положение че след около минута водата стига точно нивото на долния шев-подозирам че точно той е виновника, а не вертикалния шев. ...
Аз навъртам крана едвам едвам да знам колко пускам и по това съдя на какво ниво е теча.
Аз чета какво е писал човека ...

На един бойлер и аз съм закърпвал дупка и тя беше на средата на долното дъно на бойлера - шупла в метала явно, на лесно място беше просто, далеч от заварките.

Твоите разсъждения са правилни също, но в случая не е май толкова малка и е доста надолу затова бързо прокапва.
шоп - майстор
ср юли 11, 2018 5:05 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
вт юли 10, 2018 2:07 pmkebedjiev написа:
... Горния шев между балона и връхната част на цилиндъра не е-почва да капе около минута след пускането на водата да го пълни-дотогава няма как да е стигнала водата догоре. ...
При положение че след около минута водата стига точно нивото на долния шев-подозирам че точно той е виновника, а не вертикалния шев. ...
Аз навъртам крана едвам едвам да знам колко пускам и по това съдя на какво ниво е теча.
Аз чета какво е писал човека ...

На един бойлер и аз съм закърпвал дупка и тя беше на средата на долното дъно на бойлера - шупла в метала явно, на лесно място беше просто, далеч от заварките.
Така де, човека подозира заваръчният шев на долното дъно, а Вие говорите за вертикалният шев:-)

Друг е въпроса, че автора на темата няма как да знае за 1 минута какъв е дебита на водопровора, едва ли е премерил налягането, какво е съпротивлителното налягане от въздуха в балона ( респективно дали е отворен кран ) и изобшо всичко е една каша :)
Руснаците за такъв случай казват:
виж снимката:

Прикачен файл

фигня.jpg
фигня.jpg (31.18 KиБ) Видяна 1272 пъти
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
За вертикален шев не съм казвал, а за вертикала по който се стича капката.
Той казва минута, аз предложих вариант тая никому ненужна минута, да я обърнем в литри, които да дадат хоризонтала.
Така имаме две прави които се пресичат в точка.
За налягането, още не е казал има ли няма ли?
Примерно моят бойлер е под налягане 0,2 - 0,3 Атм., или 2 - 3 метра воден стълб.
Той предполага, но не е измерил нещо по-точно. Няма как да е видял докъде е. Може да е 2 см по-нагоре от хоризонталният шев.

ПС: Чувай ква глупост ми дойде на акъла:
Изрязва се фланец или два от дебел прозрачен плексиглас на лазер, вместо съществуващият. - за да се вижда през него.
Пълни се до някакво ниво, към тръбата за топла вода се включва прахосмукачка, която прави вакуум и очакваме да видим мехурчета през плексигласа. Може и вакуум помпа.
:supz: :lol: :partyman:
шоп - майстор
ср юли 11, 2018 3:50 pmHoвoceлckи написа:
Това със сваления работещ нераждаем бойлер ми се струва прекалено хубаво за да е истина.
Е, мнителността не е лоша, но за всяка болка си има лек. Докато някои си чешат езиците аз за 10 мин палнах колата и спазарих бойлера. По принцип всяка седмица купувам 10-20 неръждаеми водосъдържателя. Ползвам ги за всякакви проекти за отоплителни и соларни системи, препродавам ги и т.н. Имам познат с пункт за утилизиране на неръждаеми отпадъци и за всяко интересно нещо дошло при него ми звъни.

Има лесен начин за проверка на всеки бойлер: една капа 1/2 и мини автокомпресор на 12волта + манометър и за 10 мин се извършва тества.

Нали търгуваме разумно, всяка доставка с еконт е с опцията отвори и виж преди плащане + тест. Какъв е проблема?!


Ето и снимки на въпросния неръждаем водосъдържател и на кожуха му. Като бонус има работещ нагревател, терморегулатор, копче, предпазен възвратен клапан,както и изолационна вата. Всичко това ще се ползва за други проекти. Бонуса е желязо за скрап:-)))
Снимки и на неръждаемите водосъдаржатели събрани за 10 ина дни.
Със здраве и малко по-рисково!

Прикачен файл

SAM_9576.JPG

Прикачен файл

SAM_9577.JPG

Прикачен файл

SAM_9578.JPG

Прикачен файл

SAM_9579.JPG
lov - майстор
Чефо те това емайла или както го хвалят стъкло керамичното покритие е най големия ташак от към защита от корозия. Няма стъклокерамичен материал който да има същото температурно линейно разширение на който и да е метал. А освен термичното разтягане имаме механично заради работното налягане. Рано или късно по изброените причини се напуква и корозията тръгва и то с пълна сила. Така че изкарват точно толкова колкото им е гаранцията. Само някой да не почне да ми разправя за емайлирания тиган на баба си. Там нещата са други но ако го погледнеш внимателно ще се види как целия емайл е напукан. Едно цинково покритие е в пъти по добро но лошото е че вече не се прави такова а само се напудря с цинк колкото да се вика че има такова. А да не говорим и за вестника от който се прави.
iliya_i - майстор
Lov, при мен един емайлиран Елдом изкара 16 години и три месеца (проби се преди 9 месеца). Имам още три здрави (засега), съответно на 14, 10 и 3 години.

Едва ли е само въпрос на късмет.
По-скоро ако 3/100 дават бързо дефекти, тези 3/100 къръци реват мнооооого силно, докато останалите 97/100 си траят.
Chefo77 - майстор
ср юли 11, 2018 10:46 pmlov написа:
Чефо те това емайла или както го хвалят стъкло керамичното покритие е най големия ташак от към защита от корозия. Няма стъклокерамичен материал който да има същото температурно линейно разширение на който и да е метал. А освен термичното разтягане имаме механично заради работното налягане. Рано или късно по изброените причини се напуква и корозията тръгва и то с пълна сила. Така че изкарват точно толкова колкото им е гаранцията. Само някой да не почне да ми разправя за емайлирания тиган на баба си. Там нещата са други но ако го погледнеш внимателно ще се види как целия емайл е напукан. Едно цинково покритие е в пъти по добро но лошото е че вече не се прави такова а само се напудря с цинк колкото да се вика че има такова. А да не говорим и за вестника от който се прави.
А ти сигурен ли си, че можеш точно мен да убедиш, че емайлът изкарва 4-5 години максимум?
Само не тръгвай да ме навиваш, че моят бойлер е изкарал толкова, защото не съм го ползвал ... :wink:
Като един образ, дето се изказа, че "сушилнята ми била боклук, 'щото видиш ли - малко съм я ползвал, пък се прецакала точно след гаранцията" ... изпушил кондензатор след 5 години и половина при 10 пранета на седмица - направо не съм я ползвал значи ...
Не споря, че теоретично не си прав! Но не съм съгласен, че този период задължително е толкова кратък.

Тема "Протекъл бойлер-временно закърпване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: