Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте, след 6 години безпроблемна работа, съдомиялната се предаде с грешка 20 (проблем с изпомпването).
Отворих я веднага и проверих всички маркучи. Имаше един напукан но нямаше никакви течове, нямаше и запушени такива.
Помпата въртеше а вътре беше суха.
Нямаше скъсани или повредени кабели. Платката видимо нямаше проблеми (изгорели елементи или прекъснали контакти)
Стигнах до ниворегулатора/пресостата.

https://my.pcloud.com/publink/show?code ... xhmQr7UTa7

Единственото логично нещо .... купих нов , и тръгна :) но само за 5 дни :(
След смяната на пресостата, времето на циклите се намали с малко, водата се изпомпваше за секунди, стана и доста по-тиха (понеже не върти помпата като луда), но изведнъж, пак грешка 20.

Довечера ще разглобя и ще търся проблема в платката - изгорели елементи, грешни напрежения, ще закача пресостата на осцилоскопа, защото четох, че тези "излъчват" определена честота при пълна/празна машина

Ако някой се сбъсквал с подобен проблем , ще съм благодарен за малко идеи.
plamen6703 - майстор
пон сеп 03, 2018 10:51 amremix написа:
Довечера ще разглобя и ще търся проблема в платката - изгорели елементи, грешни напрежения, ще закача пресостата на осцилоскопа, защото четох, че тези "излъчват" определена честота при пълна/празна машина

Ако някой се сбъсквал с подобен проблем , ще съм благодарен за малко идеи.
Явно си на принципа, защо да е просто като може да е сложно :wink:
Проблем в платката може да създадеш докато търсиш нещо, което не е в платката. Почисти хубаво /детайлно/ съдомиялната от мизерия каквато е събрала и осигури добро оттичане на мръсната вода, ще се учудиш колко много мизерия има в "почистената" ти миялна и като я изчистиш детайлно, ще заработи както до преди да се появи проблема.
Смененият пресостат не го изхвърляй, освен ако не искаш да изхвърлиш здрав пресостат, ако пак смениш пресостата с друг нов пак ще тръгне съдомиялната и така докато не почистиш мизерията в нея :)
Успех в почистването! :partyman:
lyubohar - майстор
Някои миялни имат отдолу под голямата цедка разни филтърчета.
Поне на една моя Зануси.Спря и техника дойде,извади ги,почисти и си тръгна.
Та както те посъветваха по горе почисти всичко.Продават разни препарати.
Пусни я 1-2 пъти празна.На най висока температура.
[/quote]
Явно си на принципа, защо да е просто като може да е сложно :wink:
Проблем в платката може да създадеш докато търсиш нещо, което не е в платката. Почисти хубаво /детайлно/ съдомиялната от мизерия каквато е събрала и осигури добро оттичане на мръсната вода, ще се учудиш колко много мизерия има в "почистената" ти миялна и като я изчистиш детайлно, ще заработи както до преди да се появи проблема.
Смененият пресостат не го изхвърляй, освен ако не искаш да изхвърлиш здрав пресостат, ако пак смениш пресостата с друг нов пак ще тръгне съдомиялната и така докато не почистиш мизерията в нея :)
Успех в почистването! :partyman:
[/quote]

Колега, бирата е от мен !
При първото разглобяване, свалих контейнера за сол, всички маркучи и тавата (в която седи филтъра).
Старателно измих и избърсах. Вчера бях доста скептичен към твоето мнение, но реших да пробвам. Доста по-лесно е от търсене на проблем в електрониката.

Разглобих пак всичко от долу, свалих маркуча към пресостата и видях, че е всичко е чисто. Направи ми впечатление, че там където влиза маркуча в тавата, от вътрешната страна, няма дупка на същото място. 8-[ Реших да сипя малко вода вътре и да надуя от вън, за да видя от къде излизат балончетата :) Дупката беше доста по в страни. Има нещо като вътрешна камера м/у филтъра и изхода за пресостата.
Хванах първото нещо, което имах под ръка, с което да вкарам струя вода през маркуча и да я изкарам вътре в машината - помпа за балони :)
Още с първото надуване от вътре излязоха такива неща, че ме е срам да ви разкажа.
Почистих, после инжектирах още вода и така докато не изкарах всичко.

https://my.pcloud.com/publink/show?code ... oGruXwilb7

Ето така изглежда работната площадка.
Дървената дъска е на мястото на предните крака, който се свалят, за да имам достъп и до отпред.
В дясно се вижда полегналия пресостат с бялата му стойка
Изкарал съм маркучът му от предната страна, за да не потече вода при помпата и да стане беля.
И естествено, главния герой :) помпата ....

Сглобих я, пуснах 1 плакнене, всичко мина нормално, след вечеря я заредихме пак до горе. Пуснах ме я на Auto, мина си цялата програма без проблем.

Много се надявам, това да е решило проблема, и още един път, Благодаря!
lov - майстор
Нищо че си я изчистил добре направи им едно къпане с препарат за почистване на съдомиялни машини. Има места на които не можеш да бръкнеш или да го промиеш с вода колкото и да си бил упорит. Мисля че струва около 3-4 лв. опаковката. Продава се в магазини за битова химия и перилни препарати. За съжаление малко хора се сещат да го ползват и повечето дефекти са именно такива. Пък после в недобросъвестните сервизи им правя много скъпи ремонти. :lol:
На него си има инструкция как се ползва но общото е най висока температура и продължителен цикъл. Всъщност поне веднъж годишно трябва да се прави такова почистване а най добре два пъти. Освен че машината ще работи добре като я отвориш няма да мирише на кенеф.
вт сеп 04, 2018 11:51 amlov написа:
Нищо че си я изчистил добре направи им едно къпане с препарат за почистване на съдомиялни машини. Има места на които не можеш да бръкнеш или да го промиеш с вода колкото и да си бил упорит. Мисля че струва около 3-4 лв. опаковката. Продава се в магазини за битова химия и перилни препарати. За съжаление малко хора се сещат да го ползват и повечето дефекти са именно такива. Пък после в недобросъвестните сервизи им правя много скъпи ремонти. :lol:
На него си има инструкция как се ползва но общото е най висока температура и продължителен цикъл. Всъщност поне веднъж годишно трябва да се прави такова почистване а най добре два пъти. Освен че машината ще работи добре като я отвориш няма да мирише на кенеф.
Благодаря за съвета. Със сигурност ще го пробвам!
plamen6703 - майстор
вт сеп 04, 2018 11:05 amremix написа:
Колега, бирата е от мен ! ..........
Сглобих я, пуснах 1 плакнене, всичко мина нормално, след вечеря я заредихме пак до горе. Пуснах ме я на Auto, мина си цялата програма без проблем.........
Много се надявам, това да е решило проблема, и още един път, Благодаря!
Сам си стигнал до извода, че най-трудно се ремонтира здрав електроуред :-D
При съдомиялните повечето "дефекти" са от натрупване на "мизерия" и лошо почистване. Периодично си прави профилактика и няма да имаш проблем, все пак "AEG" е голяма марка :wink: ! :partyman:
bad_mad_whale - помощник
пон сеп 03, 2018 2:53 pmplamen6703 написа:
пон сеп 03, 2018 10:51 amremix написа:
Довечера ще разглобя и ще търся проблема в платката - изгорели елементи, грешни напрежения, ще закача пресостата на осцилоскопа, защото четох, че тези "излъчват" определена честота при пълна/празна машина

Ако някой се сбъсквал с подобен проблем , ще съм благодарен за малко идеи.
Явно си на принципа, защо да е просто като може да е сложно :wink:
Проблем в платката може да създадеш докато търсиш нещо, което не е в платката. Почисти хубаво /детайлно/ съдомиялната от мизерия каквато е събрала и осигури добро оттичане на мръсната вода, ще се учудиш колко много мизерия има в "почистената" ти миялна и като я изчистиш детайлно, ще заработи както до преди да се появи проблема.
Смененият пресостат не го изхвърляй, освен ако не искаш да изхвърлиш здрав пресостат, ако пак смениш пресостата с друг нов пак ще тръгне съдомиялната и така докато не почистиш мизерията в нея :)
Успех в почистването! :partyman:
Здравейте, plamen6703!
Имам проблем със съдомиялна AEG6500 Favorit.
Изписва ми грешка i20.
Вчера я пуснах и излязох. Видях, че е работила около 80 минути, спряла е и изписала грешка i20. Когато напълня ръчно с вода изпомпва, но когато трябва да пълни, за да мие не вкарва вода. Къде точно трябва да се насоча? Според мен се е запушила или клапана на маркуча до крана не работи !

Извадих захранващия маркуч, който влиза отстрани в едно прозрачно казанче. Пуснах съдомиялната като оставих захранването на аквастоп клапана включено. Така ли не текна вода. Нямах в момента мултицет и за това премерих с един тестер за верига и напрежение. Показа ми 12 волта на клемите. Но напрежението не се появи в някакъв момент след източване на водата както прави при всеки старт съдомиялната, а го имаше още с пускане на съдомиялната.
След това проверих какво пише на аквастоп клапана.
Захранващо напрежение 220 V.
Искам съвет, ако е възможно. Също и ел. схема
Благодаря предварително!
bad_mad_whale - помощник
пон сеп 03, 2018 2:53 pmplamen6703 написа:
пон сеп 03, 2018 10:51 amremix написа:
Довечера ще разглобя и ще търся проблема в платката - изгорели елементи, грешни напрежения, ще закача пресостата на осцилоскопа, защото четох, че тези "излъчват" определена честота при пълна/празна машина

Ако някой се сбъсквал с подобен проблем , ще съм благодарен за малко идеи.
Явно си на принципа, защо да е просто като може да е сложно :wink:
Проблем в платката може да създадеш докато търсиш нещо, което не е в платката. Почисти хубаво /детайлно/ съдомиялната от мизерия каквато е събрала и осигури добро оттичане на мръсната вода, ще се учудиш колко много мизерия има в "почистената" ти миялна и като я изчистиш детайлно, ще заработи както до преди да се появи проблема.
Смененият пресостат не го изхвърляй, освен ако не искаш да изхвърлиш здрав пресостат, ако пак смениш пресостата с друг нов пак ще тръгне съдомиялната и така докато не почистиш мизерията в нея :)
Успех в почистването! :partyman:
Здравейте, plamen6703!
Имам проблем със съдомиялна AEG6500 Favorit.
Изписва ми грешка i20.
Вчера я пуснах и излязох. Видях, че е работила около 80 минути, спряла е и изписала грешка i20. Когато напълня ръчно с вода изпомпва, но когато трябва да пълни, за да мие не вкарва вода. Къде точно трябва да се насоча? Според мен се е запушила или клапана на маркуча до крана не работи !

Извадих захранващия маркуч, който влиза отстрани в едно прозрачно казанче. Пуснах съдомиялната като оставих захранването на аквастоп клапана включено. Така ли не текна вода. Нямах в момента мултицет и за това премерих с един тестер за верига и напрежение. Показа ми 12 волта на клемите. Но напрежението не се появи в някакъв момент след източване на водата както прави при всеки старт съдомиялната, а го имаше още с пускане на съдомиялната.
След това проверих какво пише на аквастоп клапана.
Захранващо напрежение 220 V.
Искам съвет, ако е възможно. Също и ел. схема
Благодаря предварително!
kozl - майстор
На клапана му трябва напрежение 220V AC, което се подава от платката през симистор.
Що го няма :?
Мож е да има прекъснат проводник.
Може симистора да е да се е повредил.
Може пресостата да дава сигнал за пълен зупф.
Как изглежда съдомиялната, да не е от малките?

Понеже имаме AEG може да надникнеш в тази тема.

Тема "съдомиялна AEG 65000 грешка 20" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: