• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
Купих си компресор с идеята да го преработя така, че да започне да създава вакуум, който вакуум да използам за долен агрегат.
Един съсед направи преработката, но след няколко дни успешна работа, изведнъж компресора започна да създава налягане, а не да вакуум. Пред този феномен в момента се чувстваме безпомощни.

Може ли някой да ми помогне със съвет - каква би могла да бъде причината за това и как да я отстраня ?
Като жокерче - когато разклатя компресора, сякаш вътре в бутилката се преточва пясък - такъв звук се чува...

Благодаря предварително,
Поздрави,
Бисер
lov - майстор
Тя причината си е много ясна. Компресорите са предвидени да създават налягане а не вакум. Сега би трябвало да гадая защо с е получило обратното но все пак ще се опитам да предположа. В повечето случаи смукателните клапани са пластинчати и поради малкия дебит на въздух през тях и продължителната работа те са прегрели. А дали са се счупили изкривили сами или наранили леглата вече можем да разберем след като го отворим. Отделно накаран да работи във вакумен режим един бутален компресор има много нарушено мазане в самия цилиндър и в последствие още по интензивно износване. Вероятно в случая при вас той си е изхвърлил маслото в ресивера./бутилката/
За създаването на вакум в повечето случаи се ползват специално създадени вакум помпи. Като конструкция са най различни но специално за доилните агрегати се ползват най вече пластинчати. При тях мазането на триещите части се получава от принудителна циркулация на маслото. Тоест масло се подава на входа на смукателната част и освен за мазане то служи и като уплътнител. Маслото преминало през главата се улавя и връща обратно в системата. Конструктивно това много лесно се прави защото самия вакум всъщност върши тази работа. Отделно самите корпуси са предвидени с много оребрения за по добро охлаждане. Липсват и входящ смукателен клапан.
Това в най общ смисъл има още много подробности но едва ли е нужно да влизаме в тях. Действително има много самоделно направени доилни агрегати с бутални глави но на всякъде е компромис с тяхната надежност и живот. Малко или много е тото колко ще изкара.
ben84 - специалист
А в какво се състоеше преработката?
preslav - майстор
То lov е дал доста изчерпателен отговор, но темата ми е интересна от гледна точка на това как се създава вакуум и има ли той почва у нас. В крайна сметка, виждал съм вакуум помпи с воден пръстен, маслени такива, мембранни, перисталтични и т.н., а в последно време все повече се ползват такива с тръба на Вентури. Какъв трябва да е вакуума, само вакуум ли трябва, кой ще масажира цицката на животното, пулсации ще има ли и т.н.
Не съм запознат с цените, но една вакуум помпа по-скъпа ли е от един компресор, колко струва един готов доилен агрегат?
sian - специалист
Може би ще се получи с вакуум помпа за серво от дизелов автомобил.
lov - майстор
нед сеп 16, 2018 6:16 pmpreslav написа:
То lov е дал доста изчерпателен отговор, но темата ми е интересна от гледна точка на това как се създава вакуум и има ли той почва у нас. В крайна сметка, виждал съм вакуум помпи с воден пръстен, маслени такива, мембранни, перисталтични и т.н., а в последно време все повече се ползват такива с тръба на Вентури. Какъв трябва да е вакуума, само вакуум ли трябва, кой ще масажира цицката на животното, пулсации ще има ли и т.н.
Не съм запознат с цените, но една вакуум помпа по-скъпа ли е от един компресор, колко струва един готов доилен агрегат?
Първо на посления въпрос за помпата от сервото. Едва ли защото си трябва доста голям работен обем. Не го твърдя, защото реално нямам никаква представа каква е тази помпа в колите Но една помпа от малък доилен агрегат се задвижва с мотор около 1 kW.
Относно дали трябва само вакум. Да той върши цялата работа с изсмукването на млякото и масажирането на цицките.
Всъщност самото масажиране се изпълнява от така наречения пулсатор. Това е мебранен разпределител който автоматично разпределя вакума от една чашка към другакато ги редува с определена честота. Всъщност той създава вакум между корпуса на чашката и вътрешната част която е гумена. Тя се смачва и съответно притска цицката и я масажира.
Честно мързи ме повече да обяснява вероятно има писано доста по подробно описание в нета а и отдавна не съм се занимавал с подобна техника. За това не мога в момента на прима виста да кажа какви дебити имат помпите и какви стойности могат да постигнат.Но реално не са големи като вакум. Повечко е нужен дебит. Но основно това което съм виждал от малки агрегати до промишлени са с такъв тип помпи.
Прикачен файл:
Screenshot_2018-09-16 Помпи VISCOMATE VANE.png
Ако посоката на въртене не по посока на часовниковата страна в лявата страна където драснах с черното има канали в корпуса и там се създава вакума а в дясно с червеното е изпускателната. В повечето случаи в изпускателната страна има една камера запълнена със ситна мрежа и тя изпълнява ролата на маслоуловител и по една тънка почти капилярна тръбичка маслото от него и картера се подава на входа /засукването/. По принцип тези помпи са обратими и могат да се ползват и за подаване на въздух или така наречените въздоходувки. За разлика от компресорите те имат огромни дебити но не могат да потдържат високи налягания заради самата конструкция. Основно лопатките им са изработени от текстолит или някакви други композитни материали издържащи триене в маслена баня.
Всъщност има и напълно сухи помпи с чисто графитни лопатки за течности. Първата която ми идва в главата са помпите за вода на профи кафе машини. Могат да нагнетяват и други течности но се откланяме от темата. :)

А относно цените. Ми питащия вероятно е намерил без пари останалата част и се опитва да сглоби нещо. Пулсатори съм намирал нови изхвърлени с кашона в едно бивше ТКЗС. Чашки и гюмове също бяха разграбени или изхвърлени след разсипията на същите. А и сега има да се продават като отделни възли включая и консумативите за тях.
kozl - майстор
А ако на масления компресор на входа се остави подходящ щуцер към атмосферното налягане в тръбата за вакума дали нема да стане. :?
Junak - майстор
нед сеп 16, 2018 9:28 pmlov написа:
Първо на посления въпрос за помпата от сервото...
Тя помпата за сервото на дизелите е точно на същия принцип. Може би с подходящ мотор да стане :? :? :?
kozl - майстор
Не на всички дизели. На някои са мембранни помпи. Мембранните не изискват допълнително мазане. Имат картер, там се сипват няколко милилитра масло и те така.
Некога имах колега, който си доеше кравите с бутален маслен компресор, ама как е свързан не съм се интересувал. Помня, че заедно търсихме манометър за вакум или иначе написано - за налягане по-малко от атмосферното.
fox_vt - майстор
Реално би трябвало ако се свърже към входа да стане вакуум.
  • 1
  • 2

Тема "Преработк компресор за създаване на вакуум" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: