Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Домашен немайстор - специалист
Имам следния казус. Смятам да прешпакловам панелен апартамент. Върху панела има стара 35-годишна шпакловка. Около 1/3 от шпакловката се премахва сравнително лесно с подпъхване на шпакла под шпакловката, но другите 2/3 са прилепнали добре към панела, макар че с чук и секач мога да я премахна и нея. Въпросът ми е дали си струва занимавката да премахна и добре прилепналата шпакловка и да остане гол панел навсякъде, или направо да полагам новата шпакловка върху старата. Благодаря!
EDI - майстор
Ако е здрава, не махай.
шоп - майстор
нед сеп 30, 2018 2:22 pmEDI написа:
Ако е здрава, не махай.
+1
preslav - майстор
Докато проверяваш къде е здраво и къде не, здравото също ще се компроментира. С къртач и подходящ накрайник старото ще падне за един ден, а ако се спази технологията на полагане на новата шпакловка, за ремонти ще се сетиш чак след 30-40 години.
Домашен немайстор - специалист
Благодаря за помощта. Ако наистина може да се свали за един ден цялата шпакловка, направо ще я сваля, но като гледам колко бавно става ръчно, ми се струва оптимистично да се направи за един ден, дори и с къртач. Все пак ще взема назаем от някого къртач или перфоратор и ще пробвам колко бързо мога да свалям шпакловка с широката приставка. Ако не мога да я махна бързо, ще шпакловам отгоре ѝ.
Домашен немайстор - специалист
И още нещо. При една от стените е боядисвано директно върху панела с латекс. Трябва ли да махна латекса преди да шпакловам или с добър грунд няма да има проблем?
preslav - майстор
нед сеп 30, 2018 4:38 pmДомашен немайстор написа:
Благодаря за помощта. Ако наистина може да се свали за един ден цялата шпакловка, направо ще я сваля, но като гледам колко бавно става ръчно, ми се струва оптимистично да се направи за един ден, дори и с къртач. Все пак ще взема назаем от някого къртач или перфоратор и ще пробвам колко бързо мога да свалям шпакловка с широката приставка. Ако не мога да я махна бързо, ще шпакловам отгоре ѝ.
Добре де, образно се изказах - за 2 часа свалих шпакловката от тясната страна на хола на стандартна панелка, нека не лъжа, но холовете май са 3Х5м. т.е. 8-10 квадрата падат за 2 часа. Направи си сметката колко имаш да сваляш, а най-добре пробвай как ще върви, но ново в/у старо не ми харесва.
При мен се наложи свалянето на старата шпакловка защото исках да налепя фибран на стената към стълбището - не ми се рискуваше един ден да намеря фибрана на земята заедно със старата шпакловка.
Искам да кажа, че можеш да се замислиш дали преди шпакловката да не направиш вътрешна топлоизолация и с един куршум...
За свалянето на латекса нямам идея, може би само грунд ще свърши работа, но и неправилно положения латекс е коварна основа за следващи покрития.
Домашен немайстор - специалист
Благодаря за допълнителната информация. Да, ще пробвам задължително как върви. По-малката стена за 2 часа също е добро темпо. Аз имам на разположение 3-4 дни да свърша това, така че би трябвало да успея, ако и при мен върви по подобен начин.

Ще опитам да премахна латекса с някакъв препарат или горелка, надявам се да се получи, за да не се налага да шпакловам върху него. За щастие има само една стена с латекс директно върху бетона.

Благодаря и за идеята за изолация, ще се замисля по въпроса.

Тема "Да сваля ли старата шпакловка от панел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: