• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Домашен немайстор - специалист
Изображение

Здравейте. Налага се да съборя и изградя наново преградни стени в панелен апартамент според горната схема, тъй като се съмнявам в структурната им цялост. За първи път изграждам стена и някои неща не са ми напълно ясни.

Възнамерявам да използвам газобетонни блокчета. Алтернативно може да се използва газобетон около шахтата и гипсокартон за останалите стени. В тази връзка имам няколко въпроса, на които се надявам да получа отговор:

1. Каква дебелина блокчета да използвам? Първоначално стената е била изградена през соца с някакви гипсови (май) блокчета с размери 50х40х8 сантиметра.

2. Да използвам ли някаква армировка? В кухненския бокс ще има закачени шкафове за стената, тоест тя ще трябва да понесе теглото им.

3. Тъй като ще се зида около ВиК шахта, където понякога има течове, по какъв начин мога да хидроизолирам блокчетата откъм страната на шахтата?

4. Над вратата на банята ще трябва щурц. Да си купя готов отнякъде или да го "изградя" сам с арматура? Ако е второто, колко пръчки и с каква дебелина арматура да използвам?

5. На снимката по-долу се вижда как при зидане на ъгъл тухлите/блокчетата от едната и другата стена се припокриват. При мен обаче на две места има съединяване на три стени. По какъв начин да направя това припокриване в този случай? Общо взето се сещам за два варианта - или да припокрия и трите стени, като ъгълът ще бъде изграден с припокриване на блокчета и от трите стени, или да припокрия само две от стените, както стандартно се изгражда ъгъл, а третата стена да е просто прилепена към изградения ъгъл. Надявам се да съм обяснил добре какво имам предвид.

Изображение
vlax - майстор
пет окт 12, 2018 4:11 pmДомашен немайстор написа:
Здравейте. Налага се да съборя и изградя наново преградни стени в панелен апартамент
Бе то за зидане ще ти помогнат,ама гледай да не събориш блока. :-D

:partyman:
Домашен немайстор - специалист
пет окт 12, 2018 4:41 pmvlax написа:
пет окт 12, 2018 4:11 pmДомашен немайстор написа:
Здравейте. Налага се да съборя и изградя наново преградни стени в панелен апартамент
Бе то за зидане ще ти помогнат,ама гледай да не събориш блока. :-D

:partyman:
Хаха, спокойно. Тези 8-сантиметрови гипсови стенички, които ще събарям и изграждам наново, не са носещи, а само преградни. :)
шоп - майстор
@
Домашен немайстор
аз не мога да разбера защо ще съборите 15м2 зидария с дебелина 8 см за да изградите наново пак 8 см зидария :? :? :?

Защо си мислите, че ще вложите Х пари и Х труд и ще получите по-добър резултат?
Ами ако е по-лош?
ХМ :?
Домашен немайстор - специалист
пет окт 12, 2018 5:16 pmшоп написа:
@
Домашен немайстор
аз не мога да разбера защо ще съборите 15м2 зидария с дебелина 8 см за да изградите наново пак 8 см зидария :? :? :?

Защо си мислите, че ще вложите Х пари и Х труд и ще получите по-добър резултат?
Ами ако е по-лош?
ХМ :?
Няколко причини: Наличие на спукани блокчета и такива с липсващи парчета; между тавана и зида има оставено пространство, което е "уплътнено" с дървена летва, която е и поизгнила на всичкото отгоре; на места блокчетата са подути, вероятно от влага; една от стените е много крива и ме дразни. :) Допълнителна причина е това, че искам по някакъв начин да хидроизолирам стената откъм шахтата, за да не избива влага в стаите при наличие на теч в шахтата, а няма как да направя това без да съборя поне едната дълга стена, граничеща с шахтата.

При това положение смятам, че новата стена вероятно ще е по-здрава, особено ако се добави и някаква армировка. Нека все пак нека специалистите тук да се изкажат.
шоп - майстор
пет окт 12, 2018 5:32 pmДомашен немайстор написа:
между тавана и зида има оставено пространство, което е "уплътнено" с дървена летва


При 99% от новото строителство тази фуга е уплътнена с пяна, така че летвата не е болка за умиране
пет окт 12, 2018 5:32 pmДомашен немайстор написа:
Допълнителна причина е това, че искам по някакъв начин да хидроизолирам стената откъм шахтата, за да не избива влага в стаите при наличие на теч в шахтата, а няма как да направя това без да съборя поне едната дълга стена, граничеща с шахтата.


И всички стени да бутнете пак не можете да хидроизолирате всичко. Просто от щранговете не трябва да има теч. Елементарно е.
пет окт 12, 2018 5:32 pmДомашен немайстор написа:
При това положение смятам, че новата стена вероятно ще е по-здрава, особено ако се добави и някаква армировка.


Вероятно, всичко зависи от вложените материали и опита. Може обаче да се получи и негативен резултат.
Успехи!
Руди - майстор
1. Според мен трябва да ползваш итонг от 12.5 см дебелина,
откъм банята може да затвориш шахтата и с по-тънък или
гипскартон за мокро
2. Газобетонът ще понесе кухненски шкафове, трябва да
се погрижиш за връзката със съседните стени (панелни)
Виж тая брошура, страница 11:
https://www.ytong.bg/bg/docs/J-Details_-_2007.pdf
3. Преди да затвориш шахтата откъм банята, се погрижи за
хидроизолация на цялото помещение, включително и стената
към бокса. После ще остане да изолираш в движение само
стената откъм банята
4. Щурцове се продават готови, може да си произведеш, като
залепиш две блокчета итонг надълго, издълбаеш два канала и
замонолитиш с лепило за итонг 2 арматури N10, остават отдолу

Прикачен файл:
pv.jpg
pv.jpg (5.59 KиБ) Видяна 1889 пъти

5. Превръзка на Т на картинката.
Домашен немайстор - специалист
пет окт 12, 2018 6:25 pmРуди написа:
1. Според мен трябва да ползваш итонг от 12.5 см дебелина,
откъм банята може да затвориш шахтата и с по-тънък или
гипскартон за мокро
2. Газобетонът ще понесе кухненски шкафове, трябва да
се погрижиш за връзката със съседните стени (панелни)
Виж тая брошура, страница 11:
https://www.ytong.bg/bg/docs/J-Details_-_2007.pdf
3. Преди да затвориш шахтата откъм банята, се погрижи за
хидроизолация на цялото помещение, включително и стената
към бокса. После ще остане да изолираш в движение само
стената откъм банята
4. Щурцове се продават готови, може да си произведеш, като
залепиш две блокчета итонг надълго, издълбаеш два канала и
замонолитиш с лепило за итонг 2 арматури N10, остават отдолу


pv.jpg


5. Превръзка на Т на картинката.
Благодаря за полезната информация!

Някакъв жокер какви материали или система бих могъл да използвам за хидроизолация на стените от страната на шахтата?
Руди - майстор
съб окт 13, 2018 1:09 amДомашен немайстор написа:

Някакъв жокер какви материали или система бих могъл да използвам
за хидроизолация на стените от страната на шахтата?
Аз бих препоръчал изолация на всички
стени докъдето се мокрят и на пода под плочките.

Mapelastic AquaDefense на Мапей
Sikalastic-200 W на Сика
Ceresit CL 51 на Церезит
D-protect на WEBER
Baumacol Proof на Баумит
Aquastop на BORO
или подобни.
шоп - майстор
съб окт 13, 2018 1:09 amДомашен немайстор написа:


Някакъв жокер какви материали или система бих могъл да използвам за хидроизолация на стените от страната на шахтата?
От вътрешната страна на шахтата няма как да направите 100% хидроизолация. Не е и нужно!
При правилно направени вертикални щрангове и хоризонтални разводки на ВиК в шахтата не трабва да има течове.

Ако там има течове....горките съседи отдолу.
  • 1
  • 2

Тема "Помогнете да изградя 15-20 м2 стена от газобетонни блокчета" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: