Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте приятели!
Пиша ви с молба за съвет като абсолютно нищо не разбиращ от ремонти човек (и то жена :-D ) . Taзи година ми предстои ремонт на дядовата къща, която възнамерявам да стане и мой дом. Като цяло ми трябват съвети и знания във всички части от ремонта и строителството, както и в самата организация на ремонтът, но всичко по реда си. На първо време съм решила да оправим покрива, който все още държи положението, но все пак. Мене ме тревожи друг проблем. Къщата се намира във врачанския Балкан. Строена е в началото на миналия век от прадядо ми. Гредоред е, но не знам какви са основите. Къщата лежи на съвсем лек наклон и гърбом си граничи с друг двор и къща, която е на около 150 м. от нашата и от години е необитаема. Проблемът е, че от 3 години насам външната стена(от към гърба на къщата), както и вътрешната стена на приземния етаж за мокри. Приземният етаж е мазе, което е вкопано към 1.30 в земята. Влагата достига до половината на височината на тези две стени. Мазето се обитава от баба ми и е пригодено за живот. Започна да избива и мухъл. На тази външна стена всъщност лежат и тръбите на отводния канал, кухнята и банята. Първоначално си мислех, че може проблемът с влагата да е от тръбите, но след като и вътрешна (носеща) стена е на половина мокра, се досетих, че може и да са подпочвени води. Прочетох из форума за дренаж и хидроизолация. Може ли да споделите вашият опит, как да разберем какъв всъщност е проблема? Към кой коректни майстори можем да се обърнем или хидролози, за да поискаме съвет и поне някакви насоки. Какво струва един такъв дренаж и доколко е възможно, човек да направи и сам някой неща, когато вече истинският проблем е решен. Съжалявам, че задавам така глупаво въпросите си. Чисто финансово ако може също да ме ориентирате, да кажем тръбите за дренажа, консумативите ориентировъчно. А иначе разполагам с 8 работни ръце за копачи, като някой от тях са си и добри домашни майстори, но все пак си мисля, че този проблем трябва някак си и с акъл да се реши. Ако има подпочвени води, то предполагам посоката в която текат е тази на нанклона, възможно ли е тази вода да се изкара в една 20м отдалечена зеленчукова градина за поливане?
Благодаря на всички, които се отзоват със съвет. И отново се извинявам за така глуповатото си питане :) :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Звучиш ми не толкова, като незнаеща, а като неуверена.
Щом имаш кой да копае, работата ще стане. Няма да ти пиша умности - дренажа е описван много пъти. Общо-взето, като изкопаеш и ще ти стане ясно кое-как...Водата можеш да я отведеш до градинката, но не е разумно да е директно. Събирай я някъде.

Тема "Подпочвени води, дренаж, хидроизолация, помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: