• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
sokolov.91 - майстор
Преди над 5 години копчето, което пуска лампата в хладилника се разпадна и от тогава нямам осветление в хладилника.
Още тогава се чудих няколко дни какво да му измисля за ново копче и така и не ми дойде добра идея.
Онзи ден обаче нямаше какво да правя и си викам хладилника ще да е. Пак почнаха размисли за подходящ прекъсвач. Този път обаче споделих мислите си на глас с колеги на работа. Един от тях даде много добра идея. РИД ампула. Магнита на вратата, а ампулата на стената на хладилника. Много добра идея. За мой късмет в работилницата имаше стари РИД прекъсвачи комплект с магнит. Още по-добре за мен. Да обаче РИД ампулата не държи на голям ампераж, да не кажа на никакъв. От там ми дойде на ум да залепя лед лента на тавана на хладилника, за да не изгори ампулката. Да, обаче за лед лентата трябва трафче. Купих едно трафче 12В / 1А. Измъкнах му платката от кутийката и се събра точно на мястото на старата крушка. До тук добре, ама пък се оказа, РИД ампулата има само един НОРМАЛНО ОТВОРЕН контакт и пак няма да се размина без реле. Та намерих и едно миниатюрно реленце, за да обърне контакта на РИДката. И така като цяло стана още по-добре, защото сега РИД ампулката управлява бубината на релето и изобщо не е натоварена. Мисля, че няма нужда да пускам схема, защото е елементарна. Темата е само като идея за някого в подобна ситуация.
Жената е много доволна. Мисля, че ще бъда подобаващо възнаграден :cool:
Ето и едно кратко видео:

lov - майстор
Соколов има рид ампули с доста големи токова че и двойно превключващи.
Иначе евала за мерака :supz:
sokolov.91 - майстор
пон фев 11, 2019 5:04 pmlov написа:
Соколов има рид ампули с доста големи токова че и двойно превключващи.
Иначе евала за мерака :supz:
Може. Аз с такава разполагах. Затова и сега се чува цък, цък. :lol:
lov - майстор
Тъй де при мен все яки по кутиите и завчера се наложи да диря и купувам един микро изпълнение за една джаджа. :lol:
Ти си свършил работата но понеже все някой ще рече да те копира да знае. Освен че има мощни рид ампули има и такива готови захранвания напълно достатъчни за такава дължина лента която би се монтирала в един хладилник.
https://www.aliexpress.com/item/Precisi ... fe6003dc49

Всъщност даже съм виждал и готови тела пак там напълно подходящи за тази цел. Но то е достатъчно дори да е само парче лента намотана вътре с плафончето на стандартната лампа.
sokolov.91 - майстор
Е, ако имах такова мини захранване щеше да ми е доста по лесно, но най-малкото беше 1А. Важното е че стана. Сега ме чопли един въпрос... дали като трафчето е постоянно под напрежение ще загрява? И ако загрява дали няма да има конденз по него и после пуф?
iliya_i - майстор
Конденз се образува по студените повърхности, не по загретите.
sokolov.91 - майстор
пон фев 11, 2019 9:36 pmiliya_i написа:
Конденз се образува по студените повърхности, не по загретите.
Вярно бе... :rolleyes:
lov - майстор
Ще ти сгрява ладилника ако е вътре и пак си на загуба :lol:
А по принцип на такива неща управлението е на високата страна щото токовете са по малки. И така захранването се обезточва и не консумира нищо. При импулсните захранвания не е чак от такова значение и можем да управляваме ниската страна щото на празен ход почти не черпят нищо.
sokolov.91 - майстор
Няма как да управлявам високата част на трафа, защото релето взима 12в от същия траф. Пък аз ползвам нормално затворения контакт на релето при отворена врата. Демек при затворена врата релето е под напрежение, за да не свети лед лентата.
krasi92 - майстор
Много търпелива жена имаш 5 години да ремонтираш едно ключе.Какво ти пречи да изкараш захранването на задната част на уреда.
  • 1
  • 2

Тема "Осветление на хладилник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: