Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
stiv1961 - майстор
Бях писал питането си в една друга тема, но сигурно рядко се отваря. Та въпроса ми е:
Имам стенен часовник, но без махало.
Прикачен файл:
161020142573.jpg
Прикачен файл:
161020142574.jpg
Как мога да го възстановя :? Ако някой има такъв ще може ли да претегли баласта с електронна везна и да измери дължината на рамото, че да се помъча да импровизирам, да намеря същото махало е шанс 1/ 100000. Иначе механизмът работи по думите на тъщата е работил до последно, но при преместване на покъщнината в нов дом са изгубили махалото и ключа за навиване. Ключ направих.
8180 - майстор
stiv1961 написа:
Ако някой има такъв ще може ли да претегли баласта с електронна везна и да измери дължината на рамото, че да се помъча да импровизирам,
Чак пък с "електронна" везна. :?
Ти си намисли дизайна и дължина приемлива за кутията. После ще нагодиш тежестта и дължината чрез сверяване.
Не че някакви ориентири са излишни.
Тук може да има нещо подходящо
lov - майстор
Тя настройката става с промяна на дължината на махалото. Тежеста се премества с винт.Тъй че в началото импровизирай като предвидиш тази настройка. Най добре погледни някой друг как е направено.
nikolovvd - майстор
8180 написа:
Чак пък с "електронна" везна. :?
Трябва точно да се определи теглото, защото в противен случай няма да може да го настрои да показва точно времето.
На самото махало има резба със специална гайка (или от бронз или от месинг) и чрез нея се регулира точността.
Дори си мисля, че везната трябва да златарска.
При родителите ми в Ямбол има стенен часовник и ще попитам дали още го пазят или отдавна е заминал на боклука.
novgradski - специалист
Точността е "относителна" (според дължината и масата).Често детайла е отливка с мех. обработка и полиране (за външен вид),а разликата в масата на детайла се компенсира с регулиране(в по широки граници).Та за твоят модел трябва да видиш наистина каква е тежестта и ....сверяване.
sstefanov - майстор
Периодът на махалото по никакъв начин не зависи от тежестта му, а само от дължината (при постоянно земно ускорение, разбира се)!
vvg - специалист
]
Как мога да го възстановя :?

Стив , идваш в СЗ, отиваш на ул. М.М.Кусев, трьгваш по западния тротоар посока юг в отсечката м/у Боруйград и Левски. Някьде по средата има магазинче за елматериали,а до него ателие на един запален авиолююбител и колекционер и майстор на стари часовници .Хайде,успех!Дано ти помогнах...
stiv1961 - майстор
vvg написа:
Стив , идваш в СЗ, отиваш на ул. М.М.Кусев, трьгваш по западния тротоар посока юг в отсечката м/у Боруйград и Левски.
Това ша трябва да е
Прикачен файл:
Screen Shot 11-14-14 at 07.56 PM.PNG
Благодарско, другата седмица ще го посетя :)
vvg - специалист
Улучи от пьрвият пьт!Да,за това ставаше вьпрос :-D
8180 - майстор
sstefanov написа:
Периодът на махалото по никакъв начин не зависи от тежестта му, а само от дължината (при постоянно земно ускорение, разбира се)!
Стефанов,
Обикновено те чета с интерес и теоретично (идеално) пак си прав.
Обаче, за махало на ЧАСОВНИК си говорим с дадени възможности, в частност пружина, механика.
Хайде да опитаме с 10-100kg за начало - нещо се съмнявам. :?
Може и да греша.

Тема "Ремонт на стенен часовник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: