• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,

Наскоро изгоря долния награвател на фурната вкъщи (сравнително нов уред, по мойте разбирания, за вграждане) и реших да не се занимавам, а да извикам някой, който да смени нагревателя за 50-100лв и да забравя за случая. Чудесно, "майсторът" минал, сменил го, взел си паричките и си заминал.
Няколко дни след това жена ми започна да ми мрънка, че много и миришело на загоряла мазнина от въпросната фурна, дори след като я била почистила :) и предполагаше, че шкафа в който е вградена фурната е мръсен. На мен пък ми намирисваше на изгоряло ПДЧ и колкото и да не ми се искаше, реших днес да видя за какво иде реч. Извадих фурната от кухненския шкаф - и очаквано - дъното му се беше овъглило, Изображение по ламариненото дъно на самата фурна можеше да се разбере къде точно е нагревателя. Изображение Свалих дъното на уреда и гледам - всичко завито с вата с алуминиево фолио, доста разпокъсано Изображение. Загледах се по-подробно и забелязах как фолиото е буквално разтопено, Изображение както и самата вата около реотана.
Естествено новият нагревател няма нищо общо със стария (нагревател с керамични елементи, поставен в специална ламаринена конструкция).Разгледах новия и видях, че всъщност е съставен от 2 реотана - единият (включения) е със съпротивление 30 ома, а другият (не включен) е 50 ома. Мислех да превключа на по-маломощния (50 омовия), но пък проблема при него е че минава по контура на дъното, т.е. няма да топли в средата на фурната, а ако ги свържа последователно ще получа реотан с 80 ома, т.е. опасявам се, че ще е съвсем слаб и пак ще има "кекса ми е тестав". Реших да оставя нагревателя както си е и да се съсредоточа към топлоизолацията. След минутка търсене в гугъл изтичах и си купих това "Минерална вата за фурни и печки Izo***" с описание "Максималната работна температура е 500°, което я прави подходяща за изолация на печки и фурни". Изрязах остатъците от старата вата в/у дъното и сложих 3 пласта нова вата (общо 6см). Наместих ламарините и монтирах фурната на мястото си. Пуснах я за 10 минути на 180-190С (доколкото може да се вярва на терморегулатора все още) и изненада - нова неприятна миризма (според мен не е на ПДЧ вече). Започвам да се питам - дали не е от новата вата? Ватата допира директно нагревателя и не знам дали това е редно? (за съжаление не знам как е била направена фабрично фурната, преди майстора да бара по нея, но очевидно след като аз я отворих ватата беше плътно в/у нагревателя)
Имам чудене и относно това до колко безопасна е тази вата? В интернет има противоречиви мнения за това дали е безопасна при вдишване, а тук говорим за силно нагряване и евентуално отделяне на миризма/газ, при това във фурна, където се готви. Определено не искам да проверявам дали застрахователите ще ми възстановат щети от пожар, нито колко е стикована здравната ни система с онкологиите.
Мисля да пусна фурната да поработи 1 час и да я извадя и прегледам отново...дали не се е разтопила и тази вата, която сложих.
Какво е вашето мнение? Ако сменя мин.вата с каменна или нещо по-подходящо? Или да търся по-подходящ нагревател? Или както е тръгнало да се отбия и до технополис/техномаркет/зора и т.н. за нова фурна?
Между другото - направи ми впечатление, че ватата е рязана (дали от майстора или фабрично не зная) и двете половини са залепени с нещо като алуминиево тиксо. Някой има ли идея какво е това "тиксо"?
lyubohar - майстор
Не мога да дам мнение как да се възстанови изолацията.(Това,което виждам сугурно е дело на "майстора".)
Обаче мога да посъветвам нуждаещите се-висене на главата на майсторите.
И при първото съмнение за нещо-вратата.
Сигурно ще ме оплюят веднага,но в дългогодишния ми опит с майстори
съм си изработил рефлекси.Мога да разказвам до утре.
съб мар 23, 2019 6:28 pmlyubohar написа:
Не мога да дам мнение как да се възстанови изолацията.(Това,което виждам сугурно е дело на "майстора".)
Обаче мога да посъветвам нуждаещите се-висене на главата на майсторите.
И при първото съмнение за нещо-вратата.
Сигурно ще ме оплюят веднага,но в дългогодишния ми опит с майстори
съм си изработил рефлекси.Мога да разказвам до утре.
В случая за съжаление оставих жената да се оправя с майстора...
plamen6703 - майстор
съб мар 23, 2019 6:06 pmnu11 написа:
Или както е тръгнало да се отбия и до технополис/техномаркет/зора и т.н. за нова фурна?
Като е тръгнало да се отбиваш, качи фурната в автомобила си и се отбий в сервиз за ремонт на битова техника да ти направят ремонт на фурната, ако пък си решил да си купуваш нова се отбий в магазин за битова техника и си купи друга фурна.
Такива ремонти да се отбие някой у вас да ти смени нагревателят са свързани с отбиване на хора, които се чудят как да изкарат пет лева, от такива, които не знаят кой да извикат и така се стига до такива "куци" ремонти! За гаранция след ремонта на фурната ти няма да те питам дали имаш, явно "гаранцията" е като ремонта!
Заслужава ли си тепърва да се правиш на майстор и да се занимаваш с неща, които не са ти ясни понеже профила ти е друг!
Успех! :partyman:
съб мар 23, 2019 6:37 pmplamen6703 написа:
съб мар 23, 2019 6:06 pmnu11 написа:
Или както е тръгнало да се отбия и до технополис/техномаркет/зора и т.н. за нова фурна?
Като е тръгнало да се отбиваш, качи фурната в автомобила си и се отбий в сервиз за ремонт на битова техника да ти направят ремонт на фурната, ако пък си решил да си купуваш нова се отбий в магазин за битова техника и си купи друга фурна.
Такива ремонти да се отбие някой у вас да ти смени нагревателят са свързани с отбиване на хора, които се чудят как да изкарат пет лева, от такива, които не знаят кой да извикат и така се стига до такива "куци" ремонти!
Заслужава ли си тепърва да се правиш на майстор и да се занимаваш с неща, които не са ти ясни понеже профила ти е друг!
Успех! :partyman:
Е и този майстор от сервиз ми го пратиха, не го срещнах случайно в кръчмата.
plamen6703 - майстор
Ако е от сервиз трябва да имаш издаден платежен документ за извършеният ремонт и гаранция за ремонта. Не е трябвало да отваряш фурмата,а е трябвало да направиш рекламация за извършената услуга и да се реши проблема. Няма безгрешни сервизни техници, за това има предвидена гаранция след ремонта от сервизен техник и правото на рекламация от страна на клиента! :partyman:
съб мар 23, 2019 6:44 pmplamen6703 написа:
Ако е от сервиз трябва да имаш издаден платежен документ за извършеният ремонт и гаранция за ремонта. Не е трябвало да отваряш фурмата,а е трябвало да направиш рекламация за извършената услуга и да се реши проблема. Няма безгрешни сервизни техници, за това има предвидена гаранция след ремонта от сервизен техник и правото на рекламация от страна на клиента! :partyman:
Както казах, не ми се разправяше със смяна на нагревател, според мен това за техник вадещ си хляба с битова техника е нещо рутинно и не би трябвало да създаде предпоставки за пожар, а сега определено не ми се разправя повече с такива майстори, каму ли пък да тръгна да товаря фурната и да я карам n-наброй пъти в сервизи, където работят точно такива "специалисти". Ако ще я карам някъде това ще е на вторични и следващия път, колкото и да не ми се разправя, сам ще си сменя нагревателчето... и дано не ми се налага да посещавам доктор.
plamen6703 - майстор
Проблема е изцяло в твоя "телевизор" :wink: , от мен пожелания за успех! :partyman:
nikolov333 - майстор
А ся, Пламене.. Не съм съгласен! Майстор от сервиз, си е викал човека, щот уреда е вграден и не му е работа да го демонтира, разнася и монтира сам в къщи. А тоя боклук, дето са му го пратили, е можело да му запали целия апартамент.. Е какво е виновен, "телевизора" на човека.. че е отворил да види пожароопасната ситуация да, ама докато дойде оня галфон от сервиза не се знае, какво може да стане.. Та проблема е като цяло в пишман майсторите и сервизите, които ги пращат, за безотговорни ремонти по домовете с неподходящите резервни части за конкретния модел, пригаждани по собствено усмотрение..
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на фурна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: