Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
Направих регистрация тук, защото с мъжът ми ни предстои основен ремонт на тухлен апартамент. Тъй като все още се чудим как е най-добре да постъпим, ще ни бъде полезно да чуем и мнение от други хора тук във форума, а и със сигурност ще изкочат още много въпроси.
Жилището, което ще ремонтираме изглежда така сега:
Изображение

Тъй като коридорите са огромни и ненужни (единият е 2 м. дълъг, а втория е 3м.) искаме да ги усвоим и да се махнат стените на коридора и на хола, да останат само носещите колони и трегери, за да се направи голямо помещение за кухня и хол в едно. Нещо подобно на схемата долу:
Изображение

Искаме да изградим допълнителна стена, така че да се получат две спални една до друга.
Разбира се, ще се консултираме с вещи лица и няма да бутаме стени, ако е опасно, но ми се ще да чуя и други мнения преди да започнем. Както и ще е полезно, ако някои е правил такъв вид преустройство да сподели мнение.
Въпросът ни е дали е възможно изобщо такова преустройство, както и дали е възможно да се изнесе мръсния канал за кухненската мивка толкова далече? (около 5 метра). Жилището се намира на 1ви етаж, над магазини.
Благодаря предварително.
SEV - специалист
Здравейте,преди една година купухме един апартамент и аз бях пред същата дилема.Да бутам стени,да изграждам други,да местя мокри помещения и т.н.След кратка консултация с архитект(мой приятел) ,ето какво направих.

Ходих до общината,архива,от там исках да ми дадът конструктивния и архитектурен план на етажа-апартамента.С тези документи отудох до районния архитект на града.След като разгледа конструкцията,определи кое може да се събори и кое не.Имаше колони и земетръсна шайба,вградени в стените които не се виждаха.Поради тази причина моите идеи нямаще как да се осъществят.Друго нещо което е доста важно,не можеш да обособиш мокро помещение където ти скимне,има си правила.Хубаво е да и вземеш и едно разрешение за ремонт,месец преди това да осведомиш етажната собственост.Да си сложиш от пред контейнер за отпадъци,ако няма място да си извикаш фирма да ти изхвърли отпадъците.
Дребни неща са,но ще ти спестят доста главоболия със "загрижени" съседи.При мен идваха два пъти полиция с общински служители.Имало оплакване,че "събарям' блока,а аз свалих цялата крива мазилка до тухла.
Голяма разправия беше,не знам дали за това,че апартамента е в центъра на Варна или аз съм карък.
Относно скиците,аз лично мисля,че е хубаво да си запазиш антрето.Там ще ти е закачалката,шкаф за обувки,тоалетка,огледало.Няма да подритваш обувки в хола.
Руди - майстор
Аз не бих бързал да правя ново разпределение, преди да съм наясно с възможностите на конструкцията,
местата на евентуални колони, греди, шайби. Посъветвайте се с архитект и конструктор от гледна точка
законосъобразност, функционалност и конструктивна безопасност.

- доста далеч остава новото място на кухнята (бокса) от водопровода и канала;
- лично на мен директна връзка между банята (тоалетната) и дневната предполага
конфузни ситуации при къпане и други нужди;
- директното влизане в хола с мокрите обувки и преходните спални също намалява
независимото обитаване (едното поколение си ляга, другото има гости до късно).

Но всеки си има свои представи за удобство, аз все повече си мисля, че остарявам...
пон юни 17, 2019 2:42 pmSEV написа:
Здравейте,преди една година купухме един апартамент и аз бях пред същата дилема.Да бутам стени,да изграждам други,да местя мокри помещения и т.н.След кратка консултация с архитект(мой приятел) ,ето какво направих.

Ходих до общината,архива,от там исках да ми дадът конструктивния и архитектурен план на етажа-апартамента.С тези документи отудох до районния архитект на града.След като разгледа конструкцията,определи кое може да се събори и кое не.Имаше колони и земетръсна шайба,вградени в стените които не се виждаха.Поради тази причина моите идеи нямаще как да се осъществят.Друго нещо което е доста важно,не можеш да обособиш мокро помещение където ти скимне,има си правила.Хубаво е да и вземеш и едно разрешение за ремонт,месец преди това да осведомиш етажната собственост.Да си сложиш от пред контейнер за отпадъци,ако няма място да си извикаш фирма да ти изхвърли отпадъците.
Дребни неща са,но ще ти спестят доста главоболия със "загрижени" съседи.При мен идваха два пъти полиция с общински служители.Имало оплакване,че "събарям' блока,а аз свалих цялата крива мазилка до тухла.
Голяма разправия беше,не знам дали за това,че апартамента е в центъра на Варна или аз съм карък.
Относно скиците,аз лично мисля,че е хубаво да си запазиш антрето.Там ще ти е закачалката,шкаф за обувки,тоалетка,огледало.Няма да подритваш обувки в хола.
Тъй като сега чета, че е нужно да се издаде скица, освен конструктивния и архитектурен план на етажа, за да може главният архитект да каже какво може да се бута и какво не, може ли да ми кажете колко време ви отне на Вас, за да издадете всички документи, както и мнението на архитекта?
SEV - специалист
В общината имаше две опции мисля за два дена и седмица,на различна цена около 20лв. При архитекта мисля беше 10 работни дена.

Тема "Ремонт на жилище, махане и изграждане на стени" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: