• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
на терасата имам нещо като тухлена колонка от един ред тухли, залепени за бетонната стена, които обаче преди известно време забелязах че са се разлепили: http://prikachi.com/images.php?images/391/9603391Z.jpg Самата тухлена колонка е леко изкривена в средата, като там разстоянието до бетонната стена е най-голямо, около 2 см. Близо до тавана и пода почти няма разстояние. Функцията на тези тухли мисля, че е по скоро декоративна, но подпират и една бетонна греда над балконската врата http://prikachi.com/images.php?images/401/9603401b.jpg Тази колонка макар и отлепена изглежда здрава, не се мести като я бутам или удрям. Необходимо ли е да я укрепвам по някакъв начин, дали има вероятност да се срути. Ако напълня цепнатината дето се е отворила с някакво такова лепило http://masterlinebg.com/bg/%D0%BF%D1%80 ... %BD%D0%B0/ дали ще е достатъчно?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Трегер* над балконстата врата... този трегер, не лежи ли и на "бетонната" стена?
По-обща снимка би помогнала
Все пак, според мен, тези красиви тухлички не носят нищо. Аз бих пръснала МАЛКО монтажна пяна. Не много, защото ще раздуе и избута ;-)



* щурц, благодаря, Руди
Последна промяна от n_a на ср юли 10, 2019 10:28 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Фугирана декоративка зидария за фасада.

Анкерирай зидарията на няколко места към бетона. Най вече в средната част, където е най-големия корем.
Пяна за лепене на топлоизолация може да пръснеш, но внимателно, защото въпреки, че не раздува като другата може да предобриш нещата. Преди това обезпраши цепнатината и я намокри.


Погледни някаде отгоре дали не се стича вода, може зимата да е мръзнало и затова да се е отлепила зидарията.
Успехи!
Руди - майстор
Анкерирането е добра опция, поне на 3 места - в средата и
50-60 см отгоре и отдолу. Най-добре с химически анкери.
Монтажната пяна не е подходяща за запълване между зидария и бетон,
по-добре нещо като тези:
Durocret
Stabilcem
Здравейте, а какво точно представлява анкерирането? Гледам ги тези химически анкери в интернет, имате предвид да запълня цепнатината с тях ли? @n_a въпросната греда, мисля че не лежи върху бетонната стена, а е залепена за нея, не мога да преценя много точно.
kozl - майстор
вт юли 09, 2019 8:30 pmwerder написа:
Здравейте, а какво точно представлява анкерирането? Гледам ги тези химически анкери в интернет, имате предвид да запълня цепнатината с тях ли?
Не ве. Зидарията да я закрепиш към бетона.
Такива анкери се поставят още при зидането, но явно при теб са пропуснати и сега ще дупчиш през зидарията и в бетона. Пробивай в разтвора м-у тухлите. После издухваш пепелта от дупката (аз ползвам компресор от Лидъл), пълниш дупката с лепило и в бетоня убаво и вмъкваш парче стоманена армировка, принерно Ф6мм, може и от резбова шпилка ако нема армировка.
А може да използваш и анкери за бетон + шпилка + широки шайби с гайки. Щъ стане грозно оти гайките и шайбите ще се виждат, но ако те не притеснява като куката на снимката :?
VLADO66 - майстор
Ако тръгне да анкерира, колонката ще се раздроби като стой та гледай.Слагай си пяната и след като я изрежеш, я обмажи с полиуретанов уплътнител.
Руди - майстор
вт юли 09, 2019 8:30 pmwerder написа:
Здравейте, а какво точно представлява анкерирането? Гледам ги тези химически анкери в интернет,
имате предвид да запълня цепнатината с тях ли?
Дупчиш през тухлата и влизаш в бетона поне 50-60 мм, пълниш с
епоксидно лепило и монтираш шпилка с резба, примерно ф12.
Шпилка
Лепилото се вкарва с дълъг накрайник, ако трябва с допълнителна тръбичка,
така че да почне да пълни дупката отвътре-навън, иначе я запушва, гъсто е.
Примерно лепило
Оставяш да стегне 24 часа и слагаш шайба и гайка.
Това отгоре не е греда, а щурц над вратата, носи само два
реда тухли.
шоп - майстор
вт юли 09, 2019 8:30 pmwerder написа:
Здравейте, а какво точно представлява анкерирането?
Под анкер визирам дюбел.
Демек крепежен елемент, който свързва два троителни елемента.

При Вашата конкретика анкер може да е и арм. желязо ф8 пробито през фугата на фугираната зидария под наклон около 45 гр
Както написахте основата е бетон и това е най-лесното, евтино и елементарно анкериране ( дюбелиране)

Можете да пробиете с пробивна ударна машина N на брой отвори да кажем ф 6,5 във фугите под наклон от 45 гр. С чук и дорник се забиват арматури ф8. При майсторска и прецеизна работа след замаскиране на фугите от анкерирането няма да има и следа.

За по-неопитни предлагам варианта метален анкер ф 12 х 180 ( тухлата е 120мм )

За да не дразни окото фасонната гайка М12 или гайката М12 с шайба с широка периферия може да се съчетае с монтаж на някакъв фасаден елемент: саксия, конзола, цветарник, простор, шкаф.... изобщо огромно поле за действие и фантазия. Можете да погледнете и темата за балконотунинг.
Успехи!

П.П. не се притеснявавайте за бетонния щурц над вратата, той е чисто декоративен. Не носи нищо, освен няколко килограма фасадни тухли.

П.П.П.
ако обекта бе мой, за мен единсвеното решение и предизикателство щеше, не да как да укрепя, а как да върна зидарията плътно до бетона. За целтта бих използвал крик или система от крикове и винтови обтяжки и стяжки с които да върна зидарията плътно до бетона и тогава да анкерирам, но това е занимание за манияци. :-D ... като мен.
kozl - майстор
ср юли 10, 2019 3:18 pmшоп написа:
ако обекта бе мой, за мен единсвеното решение и предизикателство щеше, не да как да укрепя, а как да върна зидарията плътно до бетона. За целтта бих използвал крик или система от крикове и винтови обтяжки и стяжки с които да върна зидарията плътно до бетона и тогава да анкерирам, но това е занимание за манияци. :-D ... като мен.
Е то нема ли да е по-убаво направо да се разгради и презида, като при изпълнение на зидарията се залагат и укрепителни шишове към бетона и във фугите на зидарията :?
А тоя зид е под въпрос дали е декоративен или служи за топлоизолация :?
Доста пропуски има по декорацията дори при оскъдните снимки, та за тва се съмнявам в декоративното му предназначение
  • 1
  • 2

Тема "Отлепен зид" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: