Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте майстори!
Четох в този форум мнение за работа със земновлажния бетон. Вярно ли може само да се разстила и трамбова? Ако е така защо се хабя да бъркам с вода и да усложнявам пак процеса с голямата хамалогия? Ще правя пътечка 15 метра дворна и честно казано целта ми е повече да науча децата на труд, а не да е съвършенното произведение на изкуството. По-натам вероятно може да я покрием с нещо - камък плочи. 1-2 кубика земновлажен ще е - не е болка за умиране. Армировка има кофраж също - просто ако мога да спестя отново бъркане на бъркала и някой го е правил така да сподели щото децата т.е. младежите ми вкъщи честно казано май не са особено издръжливи а материала ще дръпне ако се мотая много.
miliad - майстор
Земновлажна ЗАМАЗКА.
Бетона е друго.
П. С. То и бетон съм поръчвал земновлажен, но доразбърквам на място с още вода.
npace - специалист
Замазката не ли е нисък клас бетон? И да е земновлажно, защото с количеството вода дето се полага на цимента в него просто не може да стане по-влажно от това?
За трудово обучение на младежта според мен е по-добре няколко урока по няколко часа, а не един целодневен. На 15 метра с класик армировка и без това трябва да се турят фуги.
Иначе бетон може да се бърка и с електрическа бъркалка:
preslav - майстор
пет юли 26, 2019 5:00 pmmiliad написа:
П. С. То и бетон съм поръчвал земновлажен, но доразбърквам на място с още вода.
Ако ще "лееш" плоча няма как да стане със земновлажен бетон - в случая става въпрос за пътеки и бетонът се полага както е дошъл от възела, трамбова се и с това приключва цялата хамалогия.
Хамалогията пак не е малко защото 1 кубик бетон е 2 тона (грубо казано).
Удобството е, че времето за работа със земновлажния е значително по-дълго, а когато са двама човека и всичко се прави на ръка това съвсем не е за пренебрегване.
Моите пътеки са от трамбован земновлажен бетон, дори не са пръскани с вода, не са заглаждани, не са покривани с найлон и вече 3-4 зими не са мръднали.
miliad - майстор
В замазката го няма ЧАКЪЛяка, най-важната разлика. За пропорциите други да кажат.
И замазката се ПОЛАГА - казват майсторята, а Бетона го леят. :wink:
Тва като ориентир за водата.
npace - специалист
То не е забранено и в замазка да се тури чакъляк. Само трябва да е достатъчно дребен, че да не се получи "ефект" на драскана или влачена структура. :-D
А те майсторите и битоня го полагат и после полягват. Тяхната лесна. :-D
Hoвoceлckи - майстор
Няма да спестиш труд. Бетонът/замазката не е добре да е рядък. Земновлажният би станал много здрав, но трябва много здраво трамбоване!
шоп - майстор
пет юли 26, 2019 8:40 pmHoвoceлckи написа:
Земновлажният би станал много здрав, но трябва много здраво трамбоване!
+1 към мнението.
А за да няма хамалогия и умора може вместо ръчен труд по трамбоване да се мине на машинно вибриране.
Една виброплоча или вибро мастар ще върши чудеса.

П.П. всъшност в виброплоча никога не съм правил подобно нещо, но имам електрически вибро валяк. Върши уникална работа.
sian - специалист
съб юли 27, 2019 9:49 pmшоп написа:
пет юли 26, 2019 8:40 pmHoвoceлckи написа:
Земновлажният би станал много здрав, но трябва много здраво трамбоване!
+1 към мнението.
А за да няма хамалогия и умора може вместо ръчен труд по трамбоване да се мине на машинно вибриране.
Една виброплоча или вибро мастар ще върши чудеса.

П.П. всъшност в виброплоча никога не съм правил подобно нещо, но имам електрически вибро валяк. Върши уникална работа.
Ако може инфо. за валяка.
шоп - майстор
нед юли 28, 2019 6:00 amsian написа:


Ако може инфо. за валяка.
Качвал съм доста снимки във форума с него. Най обикновенна българска електрическа трамбовка произведена 1968г
По-особеното е че е с два плътни гумени валяка, което е идеално за редене на плочки, павета и други подобни настилки. Не драска и не оставя следи

Другото особено е, че е трифазен, но понеже е и за мокро, има и челарка за мозайка е с трансформатор външен. На едната снимка се вижда малко и от трафа.
Безценна машнка е, защото и за закрито става. Пролетта трамбовах 100м2 в къщата ми под замазките на етаж 1. Ако беше бензинова трамбовката не ми се мисли какво щеше да е.

Прикачен файл

traf.JPG

Прикачен файл

SAM_9583.JPG

Тема "земновлажен бетон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: