Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
шоп - майстор
вт юли 30, 2019 3:12 pmkozl написа:
После фирмата закупи преси и бордюрите се пресоваха от земновлажен бетон. Като форма идеални, но външната структура е порьозно грапава и не лови очото като изливаните бордюри. Но пък пресованите бетонови елементи надживяват многократно изливаните - това е факт.
Та тва, че сте разредили бетоня с вода да бъде по-чаровен, ама за колко време по... :?
Като ученик лятото поработвах във фирма Вибрако на Гара Искър

Всякакви изделия от вибро бетон. Сместта разбира се е земновлажна с мин. % вода. От калъпите след минути излизаха продукти със завършена форма и след няколкодневно набиране на якост се палетизираха и експедираха.
Колкото по-малко вода - особено за външно тоолкова по здраво. Тогава нямаше фибри и пластификатори освен веро.

Така, че аз лично не съм съгласен с башмайстора разбирач. То поне да бе финосал и изпердашил горния слой :rolleyes:

П.П. и трамбовката е хубаво доланата и част да не е дъска, а тежко бичме или греда.

П.П.П. иначе поздравления за труда на младежите!!!
preslav - майстор
вт юли 30, 2019 3:12 pmkozl написа:
вт юли 30, 2019 11:01 ammagitolo написа:
Стана ама не баш както го мислех. :) Всичко тръгна по мед и масло както го бях планирала - деца слънца работят усърдно, мама направила яка трамбовка по ръчен труд, и на половината работа се появява башмайстор - разбирач да каже, че това така не се прави и да почне бъркане... Та върху трабмования бетон се заляха разбъркан в количка по-влажен разтвор. Впечатленията ми са, че СТАВА, но ръчното трамбоване не е най-добрият вариант ако искаш малко шупли или вдлъбнатини - не зная как се казват точно. За следващата партида ще сме с още по-голям опит. Кубик и половина земновлажен бетон половина разстлан и трамбован и останалото бъркан за 3 часа без умора стана от две момчета и едно момиче. И мама начело на щуротиите. Следва плоча 4,50/4,50 само да стегне новата пътека по яко, че ще вървим с количката по нея. За там ще задавам нови въпроси.
Едно време де работех фирмата произвеждаше бордюри. Първо се изливаха от бетон. Ставаха гладки та гладки, да ти е драго да ги гледаш ама до втората зима. След това почват да изчезват. После фирмата закупи преси и бордюрите се пресоваха от земновлажен бетон. Като форма идеални, но външната структура е порьозно грапава и не лови очото като изливаните бордюри. Но пък пресованите бетонови елементи надживяват многократно изливаните - това е факт.
Та тва, че сте разредили бетоня с вода да бъде по-чаровен, ама за колко време по... :?
Ами аз го казах това (на ухо), ама нали винаги се намира по един БАШ. Ръчната трамбовка трябва да е парче греда с примерни размери 10Х10Х40 см. - тогава бетонът наистина се трамбова (уплътнява) и почти никакви шупли не остават, а където има дразнещи такива се добавя от същия бетон, но подбран без едри камъчета. Добавянето на вода води до снижаване на якостта на бетоните и това вече многократно е дискутирано, дори локалното напръскване на определен участък може да го компроментира.
Както и да е, всеки е свободен сам да си избира авторитетите - чак яд ме хваща за добре подготвената работа и финалното и ос@ране.
Сега знам на кой да натрия носа след някоя и друга зима. Ако ми остане време и хвана чалъма, ще лепя камък отгоре с което се надявам да спася горният слой за по-дълго ползване.
шоп - майстор
вт юли 30, 2019 4:13 pmmagitolo написа:
Ако ми остане време и хвана чалъма, ще лепя камък отгоре с което се надявам да спася горният слой за по-дълго ползване.
С камък и хубаво флексово мразоустойчиво лепило ще си решите всички проблеми.

Може и само с цимент и сят пясък 1:1 и пак няма да имате проблеми. Има и препарати демек химия за импрегниране на камък и фуги.

Успехи!
preslav - майстор
вт юли 30, 2019 4:17 pmшоп написа:
Може и само с цимент и сят пясък 1:1 и пак няма да имате проблеми.
Пробвал ли си (и ако да) с колко вода я мешиш тая манджа? Питам защото съм виждал и разхлопани плочи и паднали облицовки от естествен камък. А след няколко години дали няма да се наложи и ползване на бетон-контакт, щото и това съм виждал, как замазка върху стар бетон се отлепя с поглед, а какво друго освен замазка е онова, което свързва бетонЯ с декоративния камък?
Айде пак да питам в същата тема като съм се хванала - следващата мини площадка в момента е с тухли - циментови и обикновени и едни големи циментови блокчета - преди време съм ги метнала и отъпкала да не се разкаля при дъжд. Хич не ми се вадят - дали направо върху тях ще стане номера с бетона. Знам, че тухли принципно не трябва под цимента, ама ще го преживея някак. Дали ще се уплътнят неравностите и тия материали постояли няколко години ще послужат за основа? Пак ще сложа арматура разбира се.
preslav - майстор
вт юли 30, 2019 5:07 pmmagitolo написа:
Айде пак да питам в същата тема като съм се хванала - следващата мини площадка в момента е с тухли - циментови и обикновени и едни големи циментови блокчета - преди време съм ги метнала и отъпкала да не се разкаля при дъжд. Хич не ми се вадят - дали направо върху тях ще стане номера с бетона. Знам, че тухли принципно не трябва под цимента, ама ще го преживея някак. Дали ще се уплътнят неравностите и тия материали постояли няколко години ще послужат за основа? Пак ще сложа арматура разбира се.
Замисли се от какво са правени тухлите, с какво обикновената почва превъзхожда печената глина. Принципно, ако е път ще трябва едър чакъл, после дребен и чак тогава финиш - в случая ще е пътека, по която ще се ходи в най-лошия случай с токчета. И още един повод за размисъл - каква е основата под средата на плочата на първия, втория, петия етаж на къщата - може би мебелите се разполагат само покрай стените, ако ще имаш гости, ще предупреждаваш комшиите да подпират под полилея, че на ръченицата да не станете едно? Реално площадката в двора е плоча, която сама носи себе си и понеже колоните са безброй не е нужно кой знае каква арматура - при мен няма никаква и за съжаление имам само една пукнатина в 100 м. пътеки.
шоп - майстор
вт юли 30, 2019 4:40 pmpreslav написа:

Пробвал ли си (и ако да) с колко вода я мешиш тая манджа?
Разбира се, че съм пробвал. Никога не давам мнение ако не съм го изпробвал лично. Над 50 съфорумци са идвали у нас, над 100 ми знаят телефона. Не бих си позволил утре някой да ме чака на портата и да ми каже: шопе, ти ме подведе :shock:
Прилагам снимки и на вертикално полагане и на хоризонтално. Снимки от преди 30 мин
Цимент + сят пясък 1:1.

Да не си мислим, че бащите и дядовците ни са работили само със строителна химия и грундове?!

Ако се спази технологията и основата е здрава, чиста и обезпрашена няма проблеми.

Прикачен файл

SAM_9727.JPG

Прикачен файл

SAM_9726.JPG
SAM_9726.JPG (115 KиБ) Видяна 1574 пъти
шоп - майстор
Вода, минимално, като гъста каша.
preslav - майстор
вт юли 30, 2019 6:40 pmшоп написа:

Да не си мислим, че бащите и дядовците ни са работили само със строителна химия и грундове?!

Ако се спази технологията и основата е здрава, чиста и обезпрашена няма проблеми.
Напротив, мисля си, че дядовците ни не са чували за це/имент, строели са къщи от кирпич, зидали са с кал, да не говорим за още по-предишни времена, когато са се ползвали вършини измазани с конски фъшкии - сега има грундове за запечатване на прашната и нездрава основа, има химии за облекчаване на труда по нанасяне на покритията, има технологии, които както казваш трябва да се спазват, но те не са "гъсто като каша", а пропорции в литри, килограми и т.н.
Не споря с теб, със сигурност си направил много хубави и здрави неща (според твоята преценка), споря с майсторята, които отдавна са достигнали нивото си на некомпетентност, но не престават да ръсят акъл и да творят за чужда сметка.

Тема "земновлажен бетон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: