Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
brum - майстор
Още не съм я отворил, но да попитам какво мога да очаквам. Проблема е, че един път работи нормално, един път не изпомпва водата и приключва без да довърши програмата. От тези проблеми, дето не знаеш кога ще го направи, че да го хванеш къде е.

Подозирам следните неща:
1) Кондензатор на помпата за мръсна вода (ако има такъв).
2) Самата помпа за мръсна вода.

Да е запушена тръбата ме съмнява. Контролера е вариант, но силно се надявам да не е в него проблема. Някакви други идеи? И някой има ли от някъде service manual за тази съдомиялна?
brum - майстор
Помпата според online каталог е тази по-долу. Ако правилно се ориентирам при тази помпа кондензатор няма.

Изображение
plamen6703 - майстор
Подозирай, че миялната е потънала в мръсотия и първо ще трябва да и направиш една профилактика, да я разглобиш и изчистиш основно навсякъде, където събира мръсотия /запушени тръби, помпа..../. След това проверяваш какъв е резултата след почистването и може да се окаже, че няма да правиш нищо повече.
Домързяло те е да напишеш пълният модел на машината, но виж това сервизно описание би трябвало да е за твоята машина https://elektrotanya.com/indesit_idl55e ... ad.html#dl
Успех с ремонта! :partyman:
brum - майстор
До там до където се вижда след свалянето на филтрите вътре всичко е чисто...

Чакам да направи пак проблема и ще видя дали със сваляне на "гърбицата" на маркуча за мръсната вода ще тръгне. Ако тръгне и тече бързо първо помпа (16лв била) и тогава ще отварям. Ако тече бавно - отварям, чиста и после евентуално за помпа...

А има ли някаква химия която да сипя вътре и да я изчисти без да разглобявам нищо?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб сеп 21, 2019 10:42 pmbrum написа:

А има ли някаква химия която да сипя вътре и да я изчисти без да разглобявам нищо?
Има и трябва веднъж на месец-два да я чистиш
plamen6703 - майстор
съб сеп 21, 2019 10:42 pmbrum написа:
До там до където се вижда след свалянето на филтрите вътре всичко е чисто...

Чакам да направи пак проблема и ще видя дали със сваляне на "гърбицата" на маркуча за мръсната вода ще тръгне. Ако тръгне и тече бързо първо помпа (16лв била) и тогава ще отварям. Ако тече бавно - отварям, чиста и после евентуално за помпа...

А има ли някаква химия която да сипя вътре и да я изчисти без да разглобявам нищо?
Химиите, които продават за почистване на миялни машини са по-скоро за поддържане на чистота в машината. Занемари ли се машината и почне ли да прави проблеми се разглобява и почиства детайлно. Новата помпа също ще иска да я монтираш на чисто, ако не ти се занимава, дай на някой да ти свърши работа и да знаеш, че имаш миялна, която е обслужена и работи. :partyman:
brum - майстор
Темата е стара като света, но проблема все още не е напълно решен.

Съдомиалната е чиста. Помпата беше свалена и проверена. Че даже вързах пробна лампа към нея и я дебнах няколко вечери дали ще направи проблем. Уви - проблемите са много редки и не можах да я хвана. Обаче юни месец тоя проблем стана толкова рядък, че почнахме да не му обръщаме внимание. 1-2 пъти в месеца (при 40 до 60 цикъла).

Сега се появи друг проблем. Мигат първите две лампи. Вода почти няма, но реотана изглежда да нагрява през това време - след отваряне има пара. Налага се да седи така час и половина докато покаже грешката. Ако я reset-на почва от начало и понякога минава. Някакви съвети какво да търся като проблем?

Насочил съм се към контролера, че другото изглежда да работи. Чудя се дали да не го презапоя. Факта, че проблемите ги правеше през студените месеци ме насочва към това. SMD компоненти са, ама доста по-дребни от тези съм запоявал, та няма да е драма.

Но все пак търся съвет преди да пристъпя към тая работа. Предишните пъти по спомени мигаха или 2 и 4 светодиод, или 3 и 4 светодиод. Този път изглежда нещо различно и няма да се учудя ако двата проблема не са свързани.
kozl - майстор
Провери си кабелите и особено тези в сгъвката на вратата. Почисти букси и куплунзи.
Нагревателя не трябва да работи без главната помпа.
brum - майстор
Някой има ли идея за кодовете за грешки за тази съдомиялна? Светят ми 1ви и 3ти диод за грешка. Това трябва да е проблем с реотана. Обаче светват в режим на изплакване и не съм убеден, че грешката е правилна.

Реотана е 28 ома, всичките връзки са свалени, прегледани и прозвънени. Контролера мина през проверка за студени спойки и за всеки случай повторих всичките спойки. Но не се виждат проблеми там...

Иначе реда на действия в момента е следният:
1) Пуска нещо да бучи за малко (прилича на помпата за източване)
2) Пуска водата за да напълни
3) Влиза в режим на грешка (мигащи 1 и 3)
4) Пуска помпата и източва водата
5) Прекратява работа
kozl - майстор
Ако съдя по наша миялна, то кода за грешка не можа да ме ориентира.
Щом пуска водата да пълни - виж пресостат има ли. При мен пресостата спира пълненето като затвори контакти. След това тръгва оборотната помпа. Обаче при теб може и оборотната помпа да е повредена.
На наша миялна има 2 пресостата и втория за по-високо ниво е за препълване и включва директно източващата помпа. Та ако стане тъй при мен ще приема, че пресостата за ниско ниво не прави контакт.
А м-у другото когато в края на цикъла източващата помпа изпомпва водата и когато пресостата за по-ниско ниво отпусне контакт тя спира. След кратко време по таймер се включва и работи пак в интервал по таймер.

Тема "Съдомиялна Indesit IDL55 - не изпомпва водата всеки път" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: