Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
brum - майстор
Нямам идея. Би трябвало да има. Реално и водата трябва да източи при този проблем, ама не я източва.

Лесно мога да мина по тоя път - местя термистора дане е закачен за корпуса на вътрешното тяло. Ама все още го мисля.
brum - майстор
Най-накрая я хванах в крачка! Не успява да изпомпи водата защото помпата не се завърта. Чува се как се опитва да включи помпата, но вместо да завърти се чува само леко жужене. И съм сигурен, че е от нея. Само тази помпа се пуска на пресекулки (10 секунди работи, 2 не работи и после отначало).

А за работата на пресекулки - имах драма с една пералня преди много време. Май и за нея писах тук. За да източи водата помпата трябваше да завърти в определена посока. Обаче тези помпи въртят на късмет в някоя от посоките. И тази при мен тръгваше в грешната посока от време на време. Измислих си сам тунинг за проблема - едно реле която да върти 5 секунди, да спира за една и да повтаря от начало. И пералнята вече няколко години работи без проблеми. На съдомиялната бях закачил пробна лампа към помпата и видях, че фабрично си го прави това. После като се поразрових се оказа, че е практика...

Утре вземам нова помпа и ако спре да прави проблемите ще са едни 600-700 лева спестени.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср сеп 23, 2020 11:40 pmbrum написа:

Утре вземам нова помпа и ако спре да прави проблемите ще са едни 600-700 лева спестени.
Успех!
brum - майстор
2 часа преди планираното разглобяване за смяна на помпата се появи нов проблем - помпата за циркулация спря да върти. След сваляне на капака се оказа, че помпата почти пари. Мотора май се води асинхронен - еднофазен с кондензатор и 2 намотки. След сваляне и измерване - 75 ома едната намотка, 100 ома другата. Кондензатора показа по-нисък капацитет от изписаният - 1.5uF вместо 4uF. Стори ми се, че малко стегнато върти, но след събиране и подаване на ток тръгна. Прибрах я по обратният ред в пералнята и там също работи. Сега се чудя кога ще направи проблем и какво да я правя.

Иначе помпата за източване на водата я смених. Взех една стандартна за 16лв дето уж почти пасвала. С малко рязане по корпуса пасна съвсем. И тя заработи. Споделих с човек дето ремонтира такава техника симптомите които се наблюдават и той директно каза, че така правели тези помпи като се износела вътре керамиката в която лагерувала. Не знам точно кое имаше в предвид, но предполагам, че това дето е в дъното на леглото на ротора.

Та съвети какъв може да е проблема с асинхронният мотор дето не тръгваше и беше доволно загрял, а след събиране, завъртане на ръка и слагане обратно заработи? Има ли шанс да е натрупал боклук зад ротора който да го кара да върти трудно и да е бил блокирал? Че свалянето на ротора ми се струва рисково - вижда се ръжда по оста и ме е шубе да не протече след сваляне на турбината...
kozl - майстор
Смени кондензатора. Нямам идея как е спряла, но като работи с гореща вода и на АЕГ-то е гореща и не мое да се бара.
Аз от проблем с вентилатора на фурната за вграждане се чудех защо не ще да върти като на ръка въртеше леко, а под напрежение не ще и бръмчи. След внимателен оглед видях, че като подам ел.захранване ротора се отмества поради луфтове в лагерите и се заклинва в статора. Но като няма магнитно поле това се не проявява и проверката на ръка показва меко лагеруване.🙄
krasi92 - майстор
Износена помпа. Втулките са коксови или керамични а не е с лагери. Сменя се помпата докато не е направила белята да опука платката.
brum - майстор
Как помпата може да 'опука' платката? Да изгори тиристора заради голям ток докато е блокирала ли?
Последна промяна от brum на нед сеп 27, 2020 7:28 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
Или симистора ще прекъсне или писта по платката или некоя намотка на ел.двигателя в зависимост от тока в спряло положение.
А как помпата прецака платката на АЕГ-то съм писал в моята тема с АЕГ проблема, но не беше от лагеруване.
krasi92 написа:
Втулките са коксови или керамични а не е с лагери.
Щом има лагуруване за мен са лагери.
brum - майстор
Помпата при мен май е със сачмени лагери. Но не изглежда да е от тях тежестта на работа. По-скоро го отдавам на нещо около ротора. Или уплътнението е стегнато и така си работи, или има боклуци зад перката в корпуса на турбината. Обаче оста е ръждясала и всяко разглобяване на турбината е рисково, защото не знам дали няма да протече после.

Ако помпата блокира най-много да претовари кабели и да изгори тиристора в контролера. Тук няма някакво сложно управление - или пуска 220V, или не пуска. Няма контрол на обороти, няма обратна връзка. Иначе я намерих - 142лв. Но за сега ще изчакам да видя дали пак ще направи проблем и после ще я мисля.
krasi92 - майстор
Износена помпа.Лагерите са коксови или керамични.Сменя се помпата докато не е направила беля да опука платката.

Тема "Съдомиялна Indesit IDL55 - не изпомпва водата всеки път" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: