Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
brum - майстор
Проверени пресостат, двете помпи, биметалният прекъсвач на реотана, реотана, двата клапана, сензора за затваряне на врата и проблеми няма. Т.е. всичко електромеханично/електрическо след контролера работи. Проверени са също кабелите и връзките - мерех съпротивления директно на буксата влизаща към контролера и всичко изглежда точно. Проверен е и снопа с кабелите от вратата към тялото на съдомиялната - и там не се видяха проблеми.

Съдейки по грешката и подобни модели (IDL40) то проблема е по-скоро в запушване. Но при пълна съдомиялна и пресостат на позиция две като подам ток там където контролера подава за да задейства помпата за миене тя почва да си работи без драма.

Така като го гледам остава контролера. Преди даваше от време на време тази грешка. Тази сутрин презапоих контролера на всяка една точка (включително процесора) и сега прави проблема всеки път. Смених тиристора дето пуска помпа за измиване, но нямаше разлика. Свалям пак да гледам спойките. Правил съм далеч по-дребни неща, та SMD елементи с тия размери не са ми проблем. Силно ме съмнява да съм дал нещо на късо. Поне по процесора съм на 100% че няма два съседни крака дадени на късо от мен, защото ги проверих всичките...

Контролера струва едни 160+ евро. За тези пари по-добре да се дадат още толкова и да се вземе нова машина.

Относно пресостата - прав си. Преди да напълни вода пуска ток към клапана за пълнене. След като напълни водата и щракне тока тръгва към реотана и помпата за измиване. Абсолютно съм убеден, че работи, защото пълненето работи, а след като напълни и пусна ток на правилните кабели излизащи от контролера помата завърта и започва да мие.

Прилагам и service manual. Ако някой му се гледа и даде съвети ще съм много благодарен.

brum - майстор
От user manual-а на почти идентичен модел:
Clogged filter alarmIf the appliance is blocked and indicator lights 1 (pre-wash) and 3(rinses) flash rapidly, this means the filter is clogged by large particlesof food residue. Turn the appliance off, clean the filter thoroughlyand reposition it in its seat as illustrated on this page. Then turn itback on. Repeat the programming operations and the wash cyclewill start up again
Тези са индикаторите при мен. Само че филтъра е чист. При пускане на ток директно към помпата за измиване пръска истински. Как засича, че има задръстване?
Последна промяна от brum на съб авг 29, 2020 9:39 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Видях го къде е датчика. Точно под помпата за измиване. Нормално е затворен. Дадох го на късо за всеки случай. Същата работа - като напълни водата и пресостата мине на 2ра позиция показва грешка, изпомпва водата и приключва.

Датчика го пробвах за всеки случай - като го надуя прекъсва веригата. Като няма налягане затваря веригата. Т.е. нормално затворен е и даването му на късо би изключило защитата от високо налягане.

Връщам се към контролера. Като мина по веригата на този сензор не откривам никакви проблеми. Преслушах я цялата до процесора.

Мисля да сменя кондензаторите в захранването за всеки случай. Ако пак няма ефект се предавам и утре купуваме нова...
brum - майстор
Тръгна накрая. Все пак бях окъсил 2 крака на процесора. Открих го докато сравнявах 3те вериги дето са за обратна връзка. Да видим дали ще прави други проблеми или ще работи сега нормално.
kozl - майстор
Има ли обратна връзка към тахогенератор на помпата и това ли си окъсил?
Питам защото загубих доста време да търся причина за зацикляне на промивната помпа в наша миялна и не открих, но от как я сглобих до сега работи перфектно. Та съмнението ми е в лоша връзка в куплунг и катопсъм ги разбутал за сега е добре.
А м-у другото първия проблем с миялната АЕГ беше от късо съединение при попадане на течност в куплунга на помпата, което по обратната връзка прецака процесора и паметта, както и 1 транзистор и резистор по пътя на ОВ. Обаче ремонта ми прави друг. Това за подмяна на такава стоножка и програмирането на паметта не е в моя обхват на възможности.
А м-у другото как прави спойките? Със станция за горещ въздух ли?
brum - майстор
Бях окъсил 2те вериги дето са за четене на сигнал към процесора.

Спойките ги правех или със станция за топъл въздух, или с поялник от дребните (за SMD неща). Процесора го прекарах с поялника, защото не го вдигнах. Ако го бях вдигнал от платката със сигурност щях да го монтирам обратно със станцията за топъл въздух, че е в пъти по-лесно.
brum - майстор
И сме в изходното положение. Отново направи проблема с източването на водата. Мигат 2ра и 4та лампа за грешка.

По информация от интернет 2 и 4 лампа означава, че има проблем с подгряването по време на цикъла за сушене. Т.е. до 15 минута след стартиране на цикъла за сушене не е загряла достатъчно. Обикновено е един сензор дето е слабо закачен на мястото на което е монтиран и изпада. Обаче при мен сензора си е на мястото. А реотана с който подгрява водата също работи.

Отделно от това по-горе - водата би трябвало да се източи при тази грешка. Обаче водата при мен си седи.

Та два варианта ми идват на ума:

Вариант 1 - релето за реотана не прави хубав контакт всеки път. И съответно от време на време на пали реотана.

Вариант 2 - почвам да се чудя дали няма нещо общо с битумната изолация дето е сложена по ламарините. От годините и загряването се е отлепила и 70% от площта която е била покрита сега е оголена. Евентуално да не успява да загрее за 15 минути и това да довежда до грешката. Като най-лесен лек си мисля за един резистор паралелно на температурният сензор. Меря го колко е на 55 градуса, меря го колко е на 65 градуса, гледам разликата и смятам стойността на резистора. Ако спрат проблемите значи съм познал.

Някой с други идеи?

И да добавя нещо - долу е чиста до блясък. Как я поддържат родителите ми - не знам. Не е чистена от както я имат, но като свалих помпата първият път нямаше ни напели, ни нищо.
Antonii - майстор
Вариант е и нагревателя да прекъсва като почне да грее, а като е студен да си е ОК.
Но това се хваща лесно с обикновен амперметър.
brum - майстор
Тъпото е, че проблема го прави един от десет пъти. Ако е виновен реотана ще е по-евтино да го сменя отколкото да се боря да го проверявам...
kozl - майстор
Аз мисля, че трябва да се разбере каква е логиката на у-нието.
В случая ако следи Т по таймер, и времето е изтекло без да достигне необходимата Т, трябва или не да източва водата :?
След неволи с наша миялна изгубих доста време в наблюдение. И аз имах съмнение в контактите на релето. Но свързах крушка паралелно на нагревателя и наблюдавах работата на програмата. Само че при мен проблема беше със зацикляне на помпата за миене и се появяваше и изчезваше сам, но пък като се появеше се задържаше даже и с дни.
При твоите съмнения бих пуснал миялната без капаци и с вентилатори насочени в нея да охлаждат корпуса и, с крушка на нагреветеля да следя кога има включване на подгрева и как се изпълнява програмата.
Ако предположението ти е вярно за топлоизолацията би следвало да се получи същата ситуация за грешката.
А не помня дали си писал, когато индикира такава грешка напрежение към източващата помпа има ли?

Тема "Съдомиялна Indesit IDL55 - не изпомпва водата всеки път" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: