Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
svg - специалист
Добро утро, добри хора!
Свалих кутията на щорите. Ламелите са подравнени от двете страни. Никъде не закачат. Установих, че когато се опитам да ги спусна, трябва в началото да ги издърпам на ръка около 10-15 см. След което вече с въжето се спущат.
Предполагам има някъде пружина или механизъм на който му трябва първоначално усилие...


За избора на външни венециански щори, местна Добричка фирма изработва такива. Работят с щори Камакс. Разгледах им сайта и цените за размер 70/140 Z90, като Z е профила на ламела, струва 269 лева без монтаж и без кутия-горе. Като имат възможност да се навиват, както обикновените външни. Изработени са от Алуминии, с гумени уплътнение на ламелите.
Сега, чакам конкретна цена от фирмата в Добрич с монтаж и всичко.
miliad - майстор
При външните ламелни щори единствения плюс който виждам е възможността за контрол на осветеност. За сметка на 3 пъти по-високата цена спрямо алуминиевите ролетни щори. А те са по-добри от към шумо и термоизолация.
Конкретно по твоя проблем с щората вероятно се касае за тясна и висока щора. Лека е и първоначално няма възможност да завърти рулото горе в кутията. Последната лента на платното трябва да е алуминиева завършваща- може да я нямаш, а тя помага в случая.
Другия възможен проблем е задържане от подвеждащата крива. Намира се на върха на водачите. Недобре закачена, стеснена или нещо друго.
Ако не намериш проблем, просто не вдигай щората макс до горе. Принципно може да се изместят и стоперите които определят до къде се вдига щората.
svg - специалист
нед окт 06, 2019 10:40 ammiliad написа:
При външните ламелни щори единствения плюс който виждам е възможността за контрол на осветеност. За сметка на 3 пъти по-високата цена спрямо алуминиевите ролетни щори. А те са по-добри от към шумо и термоизолация.
Конкретно по твоя проблем с щората вероятно се касае за тясна и висока щора. Лека е и първоначално няма възможност да завърти рулото горе в кутията. Последната лента на платното трябва да е алуминиева завършваща- може да я нямаш, а тя помага в случая.
Другия възможен проблем е задържане от подвеждащата крива. Намира се на върха на водачите. Недобре закачена, стеснена или нещо друго.
Ако не намериш проблем, просто не вдигай щората макс до горе. Принципно може да се изместят и стоперите които определят до къде се вдига щората.

Спрях се на външните ламелни щори, защото стаята на която искам да се поставят, прозореца гледа към булевард с тротоар по който има доста човекопоток. Другата причина е, че съм къща близнак. Нищо против съседите, но ще ми е по-спокойно и комфортно.


За поправката на вече поставената външна щора, която не се спуска, прозореца е с отваряема и неотваряема част. Щората на НЕотваряемата част си работи без проблем. Сега ще погледна и ако намеря проблем, ще се опитам да го оправя. Но, може ли да се сложи някаква тежест на последния ламел?!
iliya_i - майстор
нед окт 06, 2019 9:23 amsvg написа:
Добро утро, добри хора!
Свалих кутията на щорите. Ламелите са подравнени от двете страни. Никъде не закачат. Установих, че когато се опитам да ги спусна, трябва в началото да ги издърпам на ръка около 10-15 см. След което вече с въжето се спущат.
Предполагам има някъде пружина или механизъм на който му трябва първоначално усилие...

Няма пружини. Действа само гравитационно. Виж дали всичко си е по местата - ограничители? Огледай за външни тела, попаднали в кутията и релсите. Развий и навий напълно няколко пъти принудително.
Виж също въжето изцяло ли е в ролката на оста или има излязла витка. Оста добре ли лежи в държачите....Успех!
wanderer - специалист
една от щорите ми правеше подобни номера. отначало се спущаше трудно, докато накрая съвсем отказа. оказа се преебан лагер. така че това също може да бъде причина.
svg - специалист
Явно, ще трябва основно да разглобя всичко и да огледам.

Сега ми отговориха при запитване за цена и монтаж за ламелни външни щори.

"Здравейте, с този модел за външно засенчване, регулирате светлинния поток и топлината.Цена за модел с алумминиев ламел 80 мм,стоманен горен профил, алум.водачи, управление с манивела, декоративна кутия и странични капаци за 1 бр щора с р- ри шир.180 см вис / 130 см. с вкл. минтаж 580.00 лв.При вдигане на щората се образува пакет ламели, което при вашия случай с неотваряемите прозорци ще затрудни достъпа до стъклата за почистване."

Ще трябва офис да посетя за да ми предложат такива, които се събират горе за лесно почистване на прозорците или алтернативен вариант.
nikolov333 - майстор
Не знам дали има алтернатива, освен с изнасяне на пакета на фасадата..
miliad - майстор
Всъщносът положението ще е както при ролетна щора. Опцията е да се издърпат с носачите максимално напред, но в рамките на нишата пред прозореца. Монтаж на?фасадата ще доведе до проблеми: овлажняване, петна, разрушена мазилка.
miroki - майстор
Явно заради механизма е толкова скъпа. Моята щеше да е близо 4 пъти по-голяма за сходни пари.
При мен се оказа, че ще остана и без отваряем комарник. Който вече съм сложил.
И това съвсем ме отказа.
svg - специалист
Явно, и аз ще се откажа...
Ще мина на варианта външни + вътрешни.
За външните съм се насочил към алуминиевите. Въпреки, че в стаята където имам проблем, щората е pvc на около 10 години и не е нито изгоряла от слънцето, нито друго.
Вие, какво ще ме посъветвате: al или pvc?

Тема "Ремонт на външни щори и избор на нови" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: