• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Hoвoceлckи - майстор
Похвално е, че пишеш за решаването на проблема. Освен ако не е за чисто заяждане. В този форум няма много професионални хладилни техници. Имаше няколко отпреди, но май не им е допаднало нещо тук.
Ще ти бъда лично благодарен ако уточниш колко време вече работи! Или "току-що" си го подкарал? До колкото знам, само със зареждане не се решава проблема за дълго - пак изпуска ... Ако намериш теча и го запоиш - окей. Ако не го откриеш (в полиуретановата пяна) ... е само въпрос на време колко ще работи добре. Не съм специалист в областта - само така съм чувал (чел) и ще се радвам ако споделиш информация от "първа ръка" :prayer:
resistbody - майстор
Ако си го заредил през "пиърсинг валв" то скоро няма да имаш нищо.. това е евакуационен вентил и се ползва за да изчочиш агента от системата... не се ползва за зареждане... уплътнява на някаква гума...
urgan - помощник
Ще мине още време и ще пиша, до тук работи вече месец. Какво като е гума, по колите нали си наясно колко гумени уплътнения има по системата? Все едно не ми се спори, аз все пак не разбирам.
dedostojko - специалист
съб май 30, 2020 9:11 amurgan написа:
Ще мине още време и ще пиша, до тук работи вече месец. Какво като е гума, по колите нали си наясно колко гумени уплътнения има по системата? Все едно не ми се спори, аз все пак не разбирам.
Гуменото уплътнение не е проблем. Само пълнене с фреон на хладилник или климатик на кола е абсолютно безсмислено без да се открие теча.... Даже при колите винаги съм се чудил що хората отиват да им гепят едни пари за безсмислено зареждане колкото да изкарат месец в жегите лятото ...
Иначе при хладилниците понеже всичко е в ПУ пяна не може да се чопли запоява и т.н. Решението е добавка към фреона за спиране на теча. След добавяне на химията ако хладилника не се спира да работи ще изкара години. Обаче спреш ли го и престои е кофти и вероятно ще трябва процедурата да се повтори.
Hoвoceлckи - майстор
Ма то така и без добавката. Хладилен техник ми го е обяснявал така: при първоначалното пускане изтича малко газ през въпросната дупка, но при излизането си замръзва и запушва, както да речем, се съсирва кръвта. При следващо размразяване - пак така. И така всеки път газът намалява по малко, докато спре да върши работа ...
При изтичане на газ в ПУ-пяна, се получава характерно "коремче" от вътрешната страна. Това било типичен признак, че е дошло време да се оборудвате с нов хладилник.
urgan - помощник
Както искайте гледайте на нещата, аз 170 лв за зареждане на фреон няма да дам. Ще купя нещо на изплащане но за 40 гр фреон и запояване на евентуален теч изобщо ако има такъв това е абсурдна цена. Един флакон половин кило е 12 лв. Ще си го зареждам докато може. Не знам тука някой каза 50 лв ... Няма такива цени брат за ремонт и зареждане. Каквото такова, теории много тука се изписаха, хладилника ми си работи, бирата си ми е студена и всичко е екстра.
Chefo77 - майстор
съб май 30, 2020 10:01 pmHoвoceлckи написа:
При изтичане на газ в ПУ-пяна, се получава характерно "коремче" от вътрешната страна. Това било типичен признак, че е дошло време да се оборудвате с нов хладилник.
Точно това се случи на Гореньето на нашите, и макар познати да ги кандардисваха да го ремонтират, закарах хладилен техник - приятел - който ми посочи точно къде е фреона. А именно - в коремчето.
Hoвoceлckи - майстор
Не са много коректните ... В този форум съм го споделял и преди, с цел да предпазя колеги от безмислени разходи, но нещо не ми се беше получило ...
От друга страна, доколкото подразбрах от техника фреонът не струва цифра. Та, за който си го прави сам, може би понякога да е подходящо временно решение.
Chefo77 - майстор
Така е, бащата 2 пъти вика техници в минали години, защото явно е изтичал мнооого дълго време и хладилникът започваше да пищи - след изключване от контакта и малко почивка, заработваше отново. И двамата се кълняха, че проблемът е в платката и иска смяна. Като спря окончателно, адашът (приятелчето) каза, че фреонът отдавна е изтичал, електрониката го е хващала този теч заради налягането, и е изключвала машината. С рестарта е “забравяла”, докато не го хване пак.
Каза и че има начин да се разколачи целият хладилник, за да се сменят тръбите зад коремчето - но нито е евтино, нито бързо, нито има смисъл, освен ако не е някоя суперскъпа и незаменима машина.
А ако изтичането на фреона на колегата е от серпентината зад коремчето, колко фреон може да се събере там - и ако е прекалено много, няма ли някаква опасност по някое време?
burkov - специалист
Относно изпускането, майстори споменаха че няма напълно херметични системи и винаги има по-малко изпускане. Даже си го пише в документите на компресора ако не се лъжа. Та за хладилник на 15 години, някак е нормално да има нужда от дозареждане.

И аз много се чудих с два хладилника какво да правя. Намерих едни страхотни симпатяги, който се занимават с хладилна техника. Дойдоха, премериха, огледаха, казаха за единя електроника, зареждане, смяна на някакъв филтър и още нещо, на другия зареждане и филтър. Точно 240 лева по-късно имам два напълно работещи големи хладилника. Вече бях взел нов, но сега имам един на вилата и още един на терасата. Жената е доволна, а аз спасих техника от боклука. Пък и този на вилата тамън му беше време да се купува.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Зареждане на хладилник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: