Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
vencil - специалист
Хора помагайте :hilfe: , купих си тази глим лампичка https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ts_id=2497 и я монтирах в една мини фурна но не мога да я накарам да свети. Идеята ми е да стане като голямата фурна когато работят реотаните да свети, оригинално фурната е без такава лампа.
Как се свързва това чудо, има ли вероятност да съм я купил дефектна или пък аз докато съм си играл да съм я изгорил. Някаква проста схемичка като за идиот, аз нищо не открих. Ако е важно това е фурната https://www.tefal.bg/%D0%A3%D1%80%D0%B5 ... 8000036022
Отворих я за да и сменя термостата с читав и да и сложа вата че от вън грее повече от колкото вътре и така и така съм я разхвърлил реших и лампичка да и сложа ама.....греда.
brum - майстор
По спомен свети като има 220V към нея. Т.е. трябва да я свържеш там където ключа подава захранване към реотана. Ако имаш повече от една позиция на ключа и различни реотани си избираш единият и връзваш към него.
vencil - специалист
Едната жичка ами другата къде, аз я бях вързал след термостата :? .
brum - майстор
Успоредно на реотана който искаш да следиш.

Я да съм сигурен какво искаш. Докато фурната работи реотана се включва и изключва при достигната температура. Като падне температурата пак се включва. Та искаш глимката да светва и да изгасва заедно с реотана или искаш да свети докато фурната е включена?

Щото така както си го написал (за голямата фурна) излиза, че глимката светва и гасне през някакви интервали докато фурната работа. И реално индикира кога реотана е под напрежение. Пък такова не съм виждал...
krasi92 - майстор
тази ще е уникат. Щом не е предвидена лампичка даи ел схемата да видим къде може да се включи.
vencil - специалист
Сега да се опитам до обясня като хората. Фурната представлява това

Изображение

червената лампичка е свързана към таймера когато го завъртиш светва когато удари камбанката (изключи) изгасва. От долу е с два реотана свързани последователно (работят като един цял) от горе е по същият начин.

Изображение

Какво се опитвам да направя.
Монтирах втора лампичка която да показва кога работи някой от реотаните без значение горен, долен или и двата заедно. Писах като голямата щото тя е така, едната лампичка свети когато си избрал някаква опция, долен, горен, двата, грил, вентилатор и т.н. и втора лампичка когато дадената функция работи (нагрява) и след достигане на температурата изгасва. Ей това се опитвам да направя, при положение че вече съм я монтирал ще е тъпо да не работи и да стои като декорация.

Не откривам схема но мога да направя снимки ако някой може да работи по картинки :-D .
kozl - майстор
Без да знам, но с по-голяма вероянност тази глимка дето си купил има последователно свързано съпротивление и в контакта прябва да свети без проблем или фоерверки :-D
По горе беше писал единия край след терморегулатора, другия на общиия проводник. Ако не можеш да се ориентираш по свързването с опити докато се получи. Примерно като влезе кабелът във фурната, предполагам е 3 жилен и едното жило е на корпус а другите две къде са свързани?
Та единият край на лампата след термостата, другият на едно от двете входящи жила от кабела, несвързани с корпуса. Шансовеге да се получи са 50 на 50 ако другия край на глимката е на правилното място.
Защото без схема само мога да предполагам. А е много вероятно ключа за нагряването да е свързан след термостата и тогава има възможност глимката да свети без да грее нагревател при изключено положение на ключа.

А на ключа за позициониране на нагряването дали има и фаза и нула :?

Доколко помня от български фурни на ключа им постъпва и фаза и нула и от там се свързва глимката, та щом е включен ключа глимката свети, независимо кой нагревател грее.

Или пък с още една глимка, всяка към един от двата кръга на нагревателите. Така шанса за свързване от първия път става 100% и мое би е най-лесният начин :?

Ако искаш само една глимка и за двата кръга на нагревателите, то тогава първо намираш общия проводник на нагревателите. Към него свързваш единия край на глимката. От всеки от двата отделен проводника към двата кръга на нагревателите последователно свързваш през диод към глимката. Двата диода от двата кръга трябва да са свързани с общ анод или с общ катод и от тази обща точка на двата свързани диода, връзка към другия край на глимката. Диодите трябва да са за над 400 V, примерно 1N 4007.
krasi92 - майстор
Разглоби и снимай ключа иначе няма да стане. Ключовете за фурни са над 80 вида и конфигурации. Точно преди а не след регулатора е единия краи на ламбата а другия като снимаш ключа и регулатора. На големите фурни не им гасне ламбичката като достигне желана температура.
naasko - специалист
Венци препоръчвам ти да си направиш една обикновена пробна лампа с нажежаема жичка. Примерно крушка за хладилник, единия край го връзваш след термостата (отиващия към нагревателите), както са ти писали по горе другия в един от захранващите би трябвало да стане. И пробвай въобще свети ли тази глим лампа да не се окаже, че е наяква без резистор и отдавна да е умряла.
preslav - майстор
Единия кабел на глимката го свързваш към изхода на терморегулатора, другия към корпуса на фурната, кое изход на терморегулатора ще установиш опитно, няма какво да объркаш в единия случай глимката ще свети постоянно, в другия синхронно с нагревателите на фурната (без значение кой е включен).

Тема "Глим лампа за фурна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: