Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Lisko - майстор
Солна киселина и търпение.
rorik - специалист
Ще ми е интересно как сте решили проблема , защото тогава ремъка беше по къс и трудно завърта та исках да го сменя , а пералничката ми е удобна .
А не може ли с тия машинки дето въртят на обратно, за отвиване на винтове по някакъв начин?
Antonii - майстор
В разредената солна киселина(20-30%) 2 дена е кисната и без резултат.
Ще се пробва с оцета. Иначе има метално ос, но тя е защитена от разтвора с лак на битумна основа.
Иначе както казах всякакви механични решения са практически невъзможни(изпробвани са).
Представете си пластмасово ухо Ф8 с навит в него винт за дърво Ф4.
kozl - майстор
Качествена снимка дава повече представа :wink:
Hoвoceлckи - майстор
Тия дни се борих с един сифон. Първо разпробих с 2мм. После почнах с 2,5 ... Винтчето се е било загряло. В един момент по-голямото свредло захапва и го завърта. На мига изпадна надолу. Диаметърът в пластмасата обаче вече беше по-голям. Мислех си да сложа малко материал (стърготини пластмаса) и да ги нагрея с поялника. Мислех си и за топъл силикон. В крайна сметка сложих една гайка отдолу, натиснах с поялника и задържах докато разтопи малко и влезе в пластмасата. В моя случай стана. В случая на питащия си мисля - вадене с нагряване и в последствие запълване на отворите с някакъв матераял - лепило, силикон ...
Чираче - майстор
пон яну 06, 2020 8:28 amLisko написа:
Солна киселина и търпение.
Не солна, а ортофосфорна киселина. Превръща железния окис във фосфорен окис.
Hoвoceлckи - майстор
Ти имаш ли? Ползвал ли си? Въпросът ми е риторичен, защо имам и съм ползвал. Ефекта не е генерален.
lyubohar - майстор
Ортофосфорна киселина-ръждопреобразовател.
Скъсани винтчета в часовникови механизми ги разграждам с ортофосфорна киселина,или с оцет.
Всички други части от желязо трябва да се махнат.Но ако е някаква неръждавейка ефекта е нулев.
Hoвoceлckи - майстор
Е, в твоя случай не отричам - щом става и с оцет :)
За неръждавейката - става - само с нея може да се запоява. Той Стефан ме убеждаваше и, че не мога да запоявам неръж.
hidrazin - майстор
нед яну 05, 2020 6:40 pmAntonii написа:
В конкретния случай става въпрос за 4 винта, като съм пробвал с разяждане в азотна и солна киселини, но без резултат.
За детайла не е проблем да се потапя в химически разтвори.
Та ако някой има идея за по-ефективен химически коктейл, който ще свърши работа, бих се радвал да сподели.
Ами бил си на крачка от истината. Да беше смесил тези две киселини - 3-5 обемни части солна и една част азотна.
Получава се царска вода на която никой метал не може да се опре с изключение на родия.
След активиране на разтвора реакцията е доста бурна както е по-бърза и при по-висока температура.
Винтовете ще ги изяде за половин час но не знам колко ти е устойчива пластмасата.
Примерно полиетилен държи на този разтвор за разлика от полипропилен и някои други пластмаси.
Притеснява ме и това:
пон яну 06, 2020 8:59 amAntonii написа:
Иначе има метално ос, но тя е защитена от разтвора с лак на битумна основа.
Почти е сигурно че ще изяде и оста.
Разбира се има и други "коктейли"...
:partyman:

Тема "Вадене на скъсан винт от пластмасов детайл" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: