• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
kozl - майстор
Вратата изобщо, ама изобщо не е провиснала. Уплътнението обаче се е изкривило само в долен ляв ъгъл. Никакви тангенциални луфтове. Има само аксиален луфт в посока нагоре по оста, но и най малко движение в тази посока води до опир на вратата в левия ъгъл на тавана. Въпреки това при възможни положения на вратата получени с усилие противоположно на тежестта на вратата не дадоха резултат светване на лампата. Вече разчитам, че съм проверил веригата бутон - крушка и самата крушка, щото не ми се разкачва пак аплика в хладилното.
Така че провисването на вратата отпада като вариант.
plamen6703 за сега платката няма да проверявам - отлагам за напролет. Имам още много задачи, време нема.

1. Датчика може да е рид ампула и да се задейства от магнитно прилепящи се уплътнения на вратата или да е 2. бубина с рид ампула в остта и. Тогава при протичане на над определен ток се задейства контакта в рид ампулата. Това съм срещнал за 1 път в реле на Лада по спомени. Там като изгори крушка и тока намалее през бубината, контактите на рид ампулата не се затварят и релето работи с по-висока честота на мигане, та да подсети шофера, че има сгорела круша :-D
Аз кой от двата варианта да търся :?
Ако е 2. то като изгори крушката - няма аларма за отворена врата. Ако се прекъсне бубината пак няма аларма, няма и осветление.
Но факт е, че алармата е започнала след отваряне на вратата на хладилното и констатиране, че няма осветление. За това приемам, че крушката е замесена. При проверка с оммер показа към 300 ома и я приех за изправна, но не съм я тествал да светне, просто я подмених с нова, проверена с омметъра.
За жалост ся нема време и понеже агрегата все пак си върши предназначението само ще гадая до след няколко месеца.
Antonii - майстор
Само като информация.
Веднъж беше забравена отворена(открехната) вратата на нашия хладилник за няколко дни, който е от друга марка.
Това което беше станало като блокировка е, че алармата пищеше, осветлението беше изгаснало както и охлаждането на дадения отсек беше спряло със съответните му последствия за съхраняваните продукти в него.
Това беше така докато не се зачисти алармата от бутона, след това осветлението си включи и всичко останало.
Та най-вероятно и в случая проблема може да е в сработила блокировка за отворена врата, което може да идва като проблем и от платката за управление.
ESPACE - майстор
съб яну 25, 2020 8:05 amkozl написа:
Това съм срещнал за 1 път в реле на Лада по спомени. Там като изгори крушка и тока намалее през бубината, контактите на рид ампулата не се затварят и релето работи с по-висока честота на мигане, та да подсети шофера, че има сгорела круша :-D

Няма никакви рид ампули при ладите. Там тока намалява през канталов проводник навит около биметална пласина на релето на мигачите, не успява да я нагрее достатъчно и тя по-бързо изстива оттам се увеличава честотата на мигане. Не търси подобен принцип в хладилниците.
hidrazin - майстор
Абе то при хладилниците си има нагревател с биметална пластина - кликсона на компресора.
Но той няма отношение към конкретния случай.
:partyman:
kozl - майстор
съб яну 25, 2020 6:07 pmESPACE написа:
съб яну 25, 2020 8:05 amkozl написа:
Това съм срещнал за 1 път в реле на Лада по спомени. Там като изгори крушка и тока намалее през бубината, контактите на рид ампулата не се затварят и релето работи с по-висока честота на мигане, та да подсети шофера, че има сгорела круша :-D

Няма никакви рид ампули при ладите. Там тока намалява през канталов проводник навит около биметална пласина на релето на мигачите, не успява да я нагрее достатъчно и тя по-бързо изстива оттам се увеличава честотата на мигане. Не търси подобен принцип в хладилниците.
Различни релета. Механични, електронни.
Имах в предвид електронно, а не механично. Може и да не е било оригинално, но беше с руски надписи.
А също имам смътни спомени, че оригинално регулатора на няпрежение беше механичен в черна метална кутия, но последните ми спомени от ладата е че беше с електронен РН.
Е вяма как докато му доде момента на проверка на хладилника с нещо требе да се поддържа темата.
Па ако от нейде доде схема , мож да нищим на теория проблема.
Junak - майстор
нед яну 26, 2020 8:51 amkozl написа:
Различни релета. Механични, електронни.
Имах в предвид електронно, а не механично. Може и да не е било оригинално, но беше с руски надписи.
Това реле съм го срещал като самоделка за контрол крушките на фаровете - "За рулём" :)
Lutchezar - майстор
В този форум пробвай да попиташ.
http://www.service-ruse.eu/forum/.
Доста са активни на тема хладилници.
kozl - майстор
Да добре. А м-у другото в същия форум не ми работи търсачката, та изчетох целия раздел, в който са хладилниците и нямаше такъв случай.
kozl - майстор
Прикачен файл:
Платка хлад Горение.jpg

Еми през резистор 100 ома веригата се връзва през бутона и в лампата 15W.
Този резистор на снимката до буксата с 4 пръстена (кафяв/черен/кафяв/златен) беше прекъснал. От неговия пад на напрежение през резистор 460 килоома електроната логика получава инфо за отворена врата.
Изгорял резистора, няма осветление и алармата се включва като при отворена врата.
  • 1
  • 2

Тема "Хладилник Горение - свети диод за отворена врата и пищи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: