Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте!

Кратка история:
Преди няколко месеца си закупих LED лента, захранване и димиращо у-во. Свързах ги на твърда връзка в кухненския шкаф (там излиза 3 проводен кабел за кухненско осветление).

След седмица и нещо ползване, лентата почна да се пуска/спира сама 1-3 пъти на 3 дни. След 3-кратна смяна на димера, се отказах от този модел, защото всеки от тях даваше различен дефект.

Ето снимка от когато гореописаната схема работеше:
Изображение

Конфигурацията на кратко:
Лентата е едноцветна, ползваща се за кухненска лампа. Дължината на лентата е 3 метра => 3 * 18W = 54W
Захранването е с капацитет 60W.

Какъв е проблема:
Описаният модел димер очевидно не работи добре, дефектира често. (бяха ми дадени някои направо дефектни бройки от магазина)
Захранването шуми/бъзди, когато е изключено осветлението. Това е голям проблем вечерта, защото в стаята се предполага да спи новородено.

Какъв е търсеният ефект:
Искам да се включва посредством дистанционно, защото не ми се ще да прекарвам още един кабел за механичен ключ.
Също така искам да не бъзди захранването. Т.е. ако е възможно да се прекъсва токът преди него посредством някакво друго у-во?

Може ли някой да ми препоръча надеждни у-ва, които да разрешат моя проблем?

Благодаря предварително!
Последна промяна от k0kicha на чет май 28, 2020 8:33 am, променено общо 1 път.
yanko78 - специалист
1 - първо: Аз ли нещо не схващам, ама 3 метра лента в шкаф???
Да не би да е под горни шкафове и да свети в/у плот?
2 - второ: Страшна безумица намирам в това да димираш лента в кухня. По скоро бих избрал лента с подходяща мощност и температура.

Все пак, за конкретния случай: Захранването да е минимум с 30% по мощно, демек, поне 70-80 вата.
В кухнята си съм вградил в аспиратора ключ който действа с “махане” и така не ми се налагаше да окабелявам специално за ключ. Ключето можеш да си го поставиш, където намериш за добре и удобно.
За димиране, аз ползвам WIFI бокс, към който се връзват димиращи модули. В тая конфигурация, димирам с дистанционно и с приложение от телефона. 2 години 4 точки към 100 метра лента си работят без никакви проблеми, без жужукания и т.н. Тове е конфигурацията която ползвам.

BGN 9.56 25% Off | Mi Light 4-Zone RF Remote Control 2.4G Wireless WiFi Control DC12-24V LED Dimmer CCT Controller For 5050 3528 CW WW LED Strip
https://a.aliexpress.com/_dXPSs4n
ср май 27, 2020 11:36 pmyanko78 написа:
1 - първо: Аз ли нещо не схващам, ама 3 метра лента в шкаф???
Да не би да е под горни шкафове и да свети в/у плот?
2 - второ: Страшна безумица намирам в това да димираш лента в кухня. По скоро бих избрал лента с подходяща мощност и температура.
Здравей!

Благодаря за отговора, ще разгледам устройствата!

1. Лентата е под шкаф, но захранването е в шкафа. Не съм го написал много ясно май. #-o
2. Хубаво е да се приглушава светлината вечер, когато всички други лампи са изгасени, но искаш да вземеш нещо от кухнята. А иначе докато всичко е светнато и си готвиш е хубаво да е на пълна мощност.

Ето снимка от когато гореописаната схема работеше:
Изображение
yanko78 - специалист
чет май 28, 2020 8:28 amk0kicha написа:
ср май 27, 2020 11:36 pmyanko78 написа:
1 - първо: Аз ли нещо не схващам, ама 3 метра лента в шкаф???
Да не би да е под горни шкафове и да свети в/у плот?
2 - второ: Страшна безумица намирам в това да димираш лента в кухня. По скоро бих избрал лента с подходяща мощност и температура.
Здравей!

Благодаря за отговора, ще разгледам устройствата!

1. Лентата е под шкаф, но захранването е в шкафа. Не съм го написал много ясно май. #-o
2. Хубаво е да се приглушава светлината вечер, когато всички други лампи са изгасени, но искаш да вземеш нещо от кухнята. А иначе докато всичко е светнато и си готвиш е хубаво да е на пълна мощност.

Ето снимка от когато гореописаната схема работеше:
Изображение
При всички положения, намери място за сензорно ключе. Много по удобно е да му махнеш с движение и да се включи осветлението. Така с дистанционно, всеки път трябва да го търсиш. В кухнята обикновенно си и с мокри ръце...
Можеш да пробиеш малка дупчица в шкафа в който са захранването и останалите джаджи и да се покаже от дъното на горните шкафове. Успех!
kozl - майстор
Сигурно и аз щях да се сдобия с твоите неволи за подобно осветление, но времето не ми стигна да се занимавам с дистанционни и димери.
Пък като ти чета неволите и ми изчезва мерака. Сега подобно ни осветление под шкафовете, разделено на 4 кръга е вързано паралелно всеки кръг и всичкото към механичен ключ.
nikolovvd - майстор
Явно някои импулсни захранващи блокове са с по-ниско качество, защото и аз имам подобно.
С него захранвам телевизор, който си направих сам от 19 инчова матрица и когато го изключа от дистанционото или се изключи сам чрез таймера цяла нощ ми пищи.
Това ми е като обица, когато купувам такива захранвания да ги проверявам още в магазина.
Ако смениш захранването с НЕпищящо :-D можеш да сложиш това:
https://modulbay.com/%D0%B4%D0%B8%D1%81 ... %D0%BB-12V
Има 6 режима на работа, така че все един ще ти пасне. При мен работи от месец и до сега не имало проблеми, въпреки че е инсталирано на терасата.
Смених захранването и димера с тези:
- захранване MW XLG-75-12A
- SR-2501NS (приемник) и SR-2805-ST (предавател)
- усилвател LPU-100W-RGB, за да разтовари малко веригата

Бръмченето липсва, а и димера вече изглежда не като просто дистанционно, а като ключ.
kozl - майстор
Супер.
И са един въпрос, новото устройство смущава ли радиоприемник на FM честоти?
ср юли 01, 2020 12:00 pmkozl написа:
Супер.
И са един въпрос, новото устройство смущава ли радиоприемник на FM честоти?
Току-що го изпробвах и няма смущения.

Тема "Проблем със захранване/управление на LED лента" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: