• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
MamaMy - майстор
Така се случи, че се наложи от две еднакви дробилки да събера една. Дробилката е с двустепенен планетарен редуктор. За късмет е повредена на едната дробилка едната степен, а на втората другата степен. Изкормих и двата редуктора. Подбрах този с по добре изглеждащи сателити. Измих много хубаво греста с нафта. Беше пълна с натрошени зъби и парченца метал. Подбрах здравите колелета и измих и тях. Сега на въпроса. Ако някой е разглобявал такава дробилка, каква и колко грес да сложа в редуктора?

Прикачен файл

20200621_200247.jpg

Прикачен файл

20200621_200238.jpg

Прикачен файл

20200621_200216.jpg

Прикачен файл

20200621_200145.jpg

Прикачен файл

20200621_200135.jpg
lov - майстор
Каквато имаш под ръка стига да не е високооборотна.
angelfilev - специалист
нед юни 21, 2020 10:35 pmMamaMy написа:
Така се случи, че се наложи от две еднакви дробилки да събера една. Дробилката е с двустепенен планетарен редуктор. За късмет е повредена на едната дробилка едната степен, а на втората другата степен. Изкормих и двата редуктора. Подбрах този с по добре изглеждащи сателити. Измих много хубаво греста с нафта. Беше пълна с натрошени зъби и парченца метал. Подбрах здравите колелета и измих и тях. Сега на въпроса. Ако някой е разглобявал такава дробилка, каква и колко грес да сложа в редуктора?
Не съм разглобявал точно такава машина. Това не е важно защото става дума за обикновен редуктор.
lov ме е изпреварил, но и аз ще напиша няколко думи.
Няма точно правило колко смазка да сложиш, и много и малко все става. Имам предвид в разумни граници, не да напълниш всичко с грес или да мацнеш само тук-там.
Ако се затрудняваш ориентирай се по някой ръчен инструмент, дрелка, флекс и пр. , който вероятно се е налагало да разглобяваш.
Добре е да използваш някоя литиева грес, но и това не е критично. Ако ти е останал Литол от ония дето слагахме в главините на Москвичи, Жигули е подходящ.
Ако не се разглобява много трудно е добре след един сезон да отвориш и да прегледаш.
lov - майстор
Ще ме извиниш колега не е забележка но ми е много интересно що всички сте напалали тая приказка литиева и все за нея говорите. С какво по точно се отличава в смазочни качества с една калциева или натриева. То не е да няма разлика но тя е толкова особенна че за обща употреба не трябва и да се споменава. То даже има и по добри на базата на трупни и растителни масла. Като цена не са кой знае колко по скъпи. Ама хайде де никой даже не ги и споменава. А много малко хора знаят че съществуват такива и се ползват сравнително доста.
Ако някой не знае гресите са осапунени масла. Почти нищо по различно от сапун.
angelfilev - специалист
пон юни 22, 2020 11:03 pmlov написа:
Ще ме извиниш колега не е забележка но ми е много интересно що всички сте напалали тая приказка литиева и все за нея говорите. С какво по точно се отличава в смазочни качества с една калциева или натриева. То не е да няма разлика но тя е толкова особенна че за обща употреба не трябва и да се споменава. То даже има и по добри на базата на трупни и растителни масла. Като цена не са кой знае колко по скъпи. Ама хайде де никой даже не ги и споменава. А много малко хора знаят че съществуват такива и се ползват сравнително доста.
Ако някой не знае гресите са осапунени масла. Почти нищо по различно от сапун.
Литиевите греси са водоустойчиви за разлика от другите. Споменах ги защото колегата ако си купи една кутия ще има за години напред за различни случаи.
Верила произвеждаше "Авто грес LITOL, Антифрикционна, универсална, водоустойчива смазка, за автомобили, верижна техника и индустриално оборудване при умерено налягане и температури -40 до +120". Това върши работа в случая.
Не съм заглеждал какво се предлага по бензиностанциите сега.
lov - майстор
Пак без грам нищо лично и то точно защото спомена че е влагоустойчива. Ако не беше го споменал нямаше да ти отговоря. Но то явно рекламата и постоянното натякване си казват думата.
Първото описание без много ровене само на един търговец.
http://rust.bg/gresi/gres%20K1%20K2%20K3.html
http://rust.bg/gresi/litievi%20gresi.html
http://rust.bg/gresi/natrievi%20gresi.html
Като вече за натриевата наистина има проблеми с водата но то не е чак толкова фатално както например нагряването и.
Литиевата е по подходяща за лагери от колкото планетарни редуктори. А в случая за въпросната дробилка по удачна би била калциева грес която реално е широко разпространена само дето никой не споменава че е такава.
А що се отнася за хигродскопичност и работа в изключително влажна среда са специализираните греси за хранително вкусовата промишленост. Точно тях имах в предвид в горния пост. И освен че са почти огледален образ на изброените по горе в целия им диапазон на приложения тях може да си ги ядеш и с лъжицата.
Е за яденето е силно казано но малки количества няма да навредят на здравето.
Та в хигроскопичноста при приложението е един от последните параметри на който се гледа. По важни са температурните диапазони и натоварването. А както и двамата сме на едно и също мнение в случая тука каквото и да сложиш все ще свърши работа.
:partyman:
MamaMy - майстор
Не се дракайте! Всичко вече е свършено. Купих по-евтината при избор от 2 вида само. Пише литиева и е червено-кафява. Ще напълня 1/3 от редуктора. Мажа със силикон и затварям. Който иска да си я отваря след година. То това е голяма свинщина. Въобще не е работа за мен, а за някой автосервиз, но просто нямаше как да откажа. Приятел.
Те излязоха 100 проблема. От липса на подходящи условия и инструменти, до размера и теглото на самите устройства. Скъсаха ми кръста. Тежат като за световно, супер неудобни за работа и омазани с грес отвън и отвътре. Купувах освен греста и винтове и отвертки. Две седмици сага. Отделно, че като устройство не ми харесаха. Вършат работа, но можеха да ги направят доста по-хитро.
lov - майстор
Не бе не се дракаме. То нали за това е форум да си споделяме. Виж ти сега като си им видял карантията утре ще удариш някое рамо на друг. Кой скаквото може.
angelfilev - специалист
ср юни 24, 2020 3:19 amlov написа:
Не бе не се дракаме. То нали за това е форум да си споделяме. Виж ти сега като си им видял карантията утре ще удариш някое рамо на друг. Кой скаквото може.
Винаги ми е приятно да науча нещо и ако мога да помогна.
MamaMy - майстор
Не ми стигна време да я събера до край тази вечер, но мога да ви споделя един извод. Явно и в Китай педерастията е силно разпространена. Китаеца е събрал машината с винтове с глава за трилъчева отвертка. За да е по-гадно направил е дупките по 15 см за да не намериш с какво да бръкнеш до долу. Дупките малко по-тесни от удължителите за битове колкото да не влизат. Понеже е преценил, че това не е достатъчно гадно, е взел по едно гумено топче с диаметър малко по-голям от отворите за винтовете и ги е натъпкал вътре след винтовете. Върви ги вади. Какво ли не пробвах. От дълга вида до свредла разни диаметри. Ефекта е никакъв. Остана ми само едно топче да измъкна, но брадясах. Ако от утре раждаемостта в Китай нарастне стръмно да знаете, че аз съм причината. :evil:
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт на дробилка за клони" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: