• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
nobreak - специалист
Здравейте. Предстои ми зидане на една лятна кухня и прочетох, че има някакви заместители на варта. Понеже ми писна с този хоросан, пък и като го купя на торби, вътре се вижда предимно пясък и вода :), реших и аз да пробвам нещо ново за мен. Та има ли някой, който да работи с такива заместители вместо вар и каква е в такъв случай пропорцията на цимент и пясък? За заместителите е ясно, те трябва да си ги пише на опаковката.
preslav - майстор
Доколкото ми е известно, заместителите на варта са готови лепилни смеси, които само се разбъркват с вода. Не съм работил с такива смеси, отдавна не ми се е налагало да зидам, но предполагам могат да те консултират на всяко място, на което се продават тухли, но не от нашите четворки.
Само като пример https://markita.net/raztvor-za-zidane-i ... -40kg.html
nobreak - специалист
ср сеп 16, 2020 2:22 pmpreslav написа:
Доколкото ми е известно, заместителите на варта са готови лепилни смеси, които само се разбъркват с вода. Не съм работил с такива смеси, отдавна не ми се е налагало да зидам, но предполагам могат да те консултират на всяко място, на което се продават тухли, но не от нашите четворки.
Само като пример https://markita.net/raztvor-za-zidane-i ... -40kg.html
Тези готовите ги знам, но става дума за нещо такова http://vaporex.eu/cms/bg/?%CF%F0%EE%E4% ... _%E2%E0%F0

Правело се разтвор цимент, пясък и този заместител.....
nikolson - майстор
Сика, Изомат и прочее строителна химия имат такива пластификатори/заместители. Особеното е, че първо се смесват с направната вода, добавя се цимента и накрая се прибавя пясъка. Прпорциите са същите като стандартната рецепта.
nobreak - специалист
ср сеп 16, 2020 2:41 pmnikolson написа:
Сика, Изомат и прочее строителна химия имат такива пластификатори/заместители. Особеното е, че първо се смесват с направната вода, добавя се цимента и накрая се прибавя пясъка. Прпорциите са същите като стандартната рецепта.
Коя стандартна рецепта имаш в предвид?
Svetoslavoff1 - майстор
Щом е за лятно кухне, едно мнооого бюджетно решение е с глина, бяла пръст, питай стари хора ако има наоколо от къде да изкопаш. При мен имаше толкова лепкава, че добавях пясък, за да може да се работи. Даже се наложи зидът да презимува неизмазан, но нищо му нямаше напролет. Е, бях покрил отгоре.
nobreak - специалист
ср сеп 16, 2020 3:33 pmSvetoslavoff1 написа:
Щом е за лятно кухне, едно мнооого бюджетно решение е с глина, бяла пръст, питай стари хора ако има наоколо от къде да изкопаш. При мен имаше толкова лепкава, че добавях пясък, за да може да се работи. Даже се наложи зидът да презимува неизмазан, но нищо му нямаше напролет. Е, бях покрил отгоре.
Точно където ще бъде е една стара стопанска постройка зидана с кал....Проблема е, че стените са се изкривили и са напукани. Не може да се възстанови и за това долу и наново, но ми се иска да е по здрав зида.
nikolson - майстор
Прикачен файл:
цимент-вар хоросан.jpg
цимент-вар хоросан.jpg (83.2 KиБ) Видяна 1106 пъти
Svetoslavoff1 - майстор
Здравината ще я имаш, ако не се мокри отгоре(покрив и водоотвеждане) и отстрани - измазване отвън. Да не забравяме и основите, щото и те ако са слаби, могат да са причина за пукнатини. Имай предвид, че стопанските постройки по селата масово са строени като за "добитък" или нещо помощно и не се е следяло за кой знае какво качество на изпълнение. Та погледни основите, ако трябва наново и да са повдигнати от земята, сиреч зидът да не започва от кота "0". И хич няма да е проблем, че е зидано с кал/глина. Имам над 20г пристройки на вилата и не са мръднали.
Ако стените са на половин тухла, не е лошо и колонка да има през 2-3 м , както и бетонно поясче по средата и горе.
nobreak - специалист
ср сеп 16, 2020 3:52 pmSvetoslavoff1 написа:
Здравината ще я имаш, ако не се мокри отгоре(покрив и водоотвеждане) и отстрани - измазване отвън. Да не забравяме и основите, щото и те ако са слаби, могат да са причина за пукнатини. Имай предвид, че стопанските постройки по селата масово са строени като за "добитък" или нещо помощно и не се е следяло за кой знае какво качество на изпълнение. Та погледни основите, ако трябва наново и да са повдигнати от земята, сиреч зидът да не започва от кота "0". И хич няма да е проблем, че е зидано с кал/глина. Имам над 20г пристройки на вилата и не са мръднали.
Ако стените са на половин тухла, не е лошо и колонка да има през 2-3 м , както и бетонно поясче по средата и горе.
Бетонно поясче има долу. Мисля да правя колони през 2,5 м с по една тръба вместо арматури и нанизани бетонни блокчета за колони 25 х 25, като ще ги напълня с бетон. Дължината е 10 м, ширината 6 м. Така като гледам пукнатините, според мен е калпаво изпълнение, защото вътрешните стени са единични и са наклонени. За колони са ползвани дървени греди, които са отделени от тухлата. Външната едната е спукана, но до нея имаше 2 дървета и може да е някой корен....А за заместителя на варта питах, защото четох тук във форума, че някои колеги го използват и са много доволни, пък и ще ме олесни въпреки, че не съм смятал с готовите смеси за зидане как ще ми излезе.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос заместител на вар" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: